2024.

Na 5. Kreativni natječaj Art(d)eko knjiga pristiglo je 13 kreativnih radova, koje je izradilo ukupno 160 učenika i 20 mentora iz 13 škola!

                                                  1. mjesto

Najljepše mjesto za život

Osnovna škola Ladimirevci

Naslov rada: Najljepše mjesto za život

Naslov i autor odabranog teksta: Dome slatki dome, Svjetlan Junaković i priručna građa naše knjižnice

Poruka/opis rada: Rad je zamišljen kao poziv na igru, poticanje zamišljanja i kreativnog razmišljanja, ali i kao stimulacija funkcionalnog razmišljanja. Upoznavanjem prirodnih staništa živih bića, ostvaren je ekološki aspekt te djeca mogu spoznati važnost doma i očuvanja ekosustava, tj. staništa. Niz diorama (maketa) izrađenih od različitih materijala (stiropor, kutije, otpisane knjige, igračke, školjke, kalendari…) zorno prikazuje domove - staništa životinja koja učenici prate čitajući priču. Svaka kutija (diorama), osim prikaza prirode, nudi osnovne informacije o staništima, primjereno uzrastu učenika, putem QR koda. Priča je smještena u kutiju, nalazi se na numeriranim karticama, brojevi se podudaraju s brojevima na predstavljenim staništima. Nakon ili tijekom čitanja učenici mogu igračke iz dodatne kutije smještati u odgovarajuća staništa te odgovarati na priložene zagonetke. Sve su kutije smještene u stari putni kovčeg.

Upotrijebljeni materijali: stari putni kofer, kutije od ambalaže, stranice starih knjiga, stiropor, igračke iz kinder-jaja, reklamni letci, školjke, kalendari, grančice i lišće prikupljeno tijekom proljetnih radova, dječji crteži…

Učenici 1. b: David Gaborović, Dora Perošević, Petar Petrešin

Škola: Osnovna škola Ladimirevci

Mentorice: Ivana Kuna, prof. hrv. jezika i dipl. bibl.; Marina Arambašić, dipl. učitelj savjetnik

2. mjesto

Eko Twister


Osnovna škola Cvjetno, Osijek

Naslov rada: Eko Twister

Naslov i autori odabranog teksta: zagonetke, pjesmice i priče (učenici 2. a); zanimljivosti iz enciklopedija i knjiga

Poruka rada: Od prvog razreda razvijamo ekološku svijest djece. Ove smo godine odlučili spojiti Svjetski dan šuma (21. ožujka), Svjetski dan voda (22. ožujka), Dan planeta Zemlje (22. travnja) i Svjetski dan dječje knjige (23. travnja) u jednu 3D edukativnu i zanimljivu knjigu. Tako naša knjiga objedinjuje 4 teme: ŠUMA (simbol drvo), VODA (šalica s vodom), KNJIGA (otvorena knjiga) i planet ZEMLJA (kugla s prikazanim kontinentima). U svakoj temi nalaze se zagonetke, pjesmica/priča, zanimljivosti i glazba (QR kod) = 4 zadatka za čitanje.

Budući da djeca vole igru, u knjigu smo unijeli elemente društvenih igara na naš način. Kroz igru najlakše usvajamo sadržaje i potičemo djecu na čitanje. Zadovoljni smo što smo zanimljivim načinom čitanja privukli djecu, pa smatramo da smo svoj cilj uspješno ostvarili. 3D knjiga, kako su je nazvala djeca, edukativna je jer otkriva zanimljivosti o planetu Zemlji koje su djeca pronašla (istraživački rad); estetski primamljiva jer su je kreativno stvarala od recikliranog materijala; zanimljiva jer su pisali svoje pjesmice s rimom i zagonetke; vesela jer su pronašli za svaki pojam pjesmicu na YouTubeu. Učitavanjem QR koda može se odmah poslušati, zapjevati i zaplesati.

Svaki se pojam može proširiti dodavanjem sadržaja, proširivanjem znanja o ekološkim sadržajima. Tako knjiga postaje sve bogatija i bogatija - prava riznica znanja. To našu knjigu čini unikatnom i posebnom.

Opis rada: U čitanju sudjeluje 16 učenika (4 učenika x 4 boje). Jedan od njih baca kockicu. Boja koja se okrene poziva učenike s tom bojom do knjige. Svaki učenik uzima jedno polje sa simbolom. Izvlači i čita zagonetke, zatim  priču/pjesmicu pa zanimljivosti. Četvrti učenik učitava QR kod i svi zajedno poslušaju, otpjevaju ili  otplešu pjesmicu. Kada završe, bacaju kockicu do nove boje. I tako igra ide dok se sve boje tj. svi učenici ne izredaju. Postoji mogućnost da se na kockici  okrene polje PRIJATELJI. Tada učenik koji je bacao kocku postavlja prijateljima ekopitanja. Može se otvoriti i polje ZNATIŽELJA. Tada učenici zapisuju što ih zanima, pa na sljedećem satu razrednika tražimo odgovore.

Upotrijebljeni materijali: papirnata kocka, kartonska kutija, novinski papir, role wc papira, plastični čepovi (od kave u staklenci), tkanina, stiropor kuglica, stari CD, tempere, ljepilo, hamer, običan papir, uže

Učenici 2. a: Lana Abramović, Lucija Božić, Vito Brajković, Ema Bulaku, Mia Bulaku, Ivan Crnković, Barbara Čolić, Bartol Drenjančević, Lucija Galić, Nora Getoš, Luka Jeleč, Luka Kovačević, Tena Lugonja, Ariana Ida Mesić, Dorotea Pajeska, Jakov Salamun, Borna Sesar, Ana Vujić

Škola: Osnovna škola Cvjetno, Osijek

Mentorica: Mirela Rudec, mag. prim. educ.

3. mjesto

Mali čuvari velike Zemlje

Osnovna škola  Laslovo

Naslov rada: Mali čuvari velike Zemlje

Naslov i autor odabranog teksta: Mali čuvari velike Zemlje, Nela Vrkljan

Poruka/opis rada: Poticaj za izradu umjetničke knjige u obliku Zemljine kugle dobili smo nakon čitanja pjesme Mali čuvari velike Zemlje, u kojoj su zapisana jednostavna ekološka pravila o ponašanju prema prirodi i našem planetu. Ideje o izgledu knjige nastajale su i mijenjale se tijekom rada. Zemljinu kuglu oblikovali smo tehnikom kaširanog papira na balonu. U radu smo nastojali primijeniti recikliranje pa smo upotrijebili reklamne kataloge, ostatke kolaž-papira, stari hamer-papir, vunu i plastiku. Stihove pjesme napisali smo na kartonske oblačiće koje poput transparenata drže „papirnati čuvari“ postavljeni u „kolu“ oko Zemlje. Napominjemo da se stihovi od naslova čitaju s lijeva na desno. Umjetničku knjigu dovršili su prvašići uz pomoć prošlogodišnjih četvrtaša. Prvašići su nacrtali  ruke na hamer-papiru. Napisali su po jedno slovo iz naslova, izrezali i zalijepili na svaku ruku. Naslov pjesme može se pročitati jer su ruke spojene gumenom vrpcom. Ruke su postavljene tako da simbolično štite Zemlju od plastičnog i ostalog otpada koje su „prikupile i zarobile“ u mreži koja se nalazi u „podnožju“ Zemljine kugle. Poruka je da samo mi možemo pomoći našem planetu.

Upotrijebljeni materijali: baloni, vuna, reklamni katalozi, ostatci kolaža, stari papir, hamer (izbockan od višekratne uporabe na panoima), filcana žica, plastična ambalaža, gumena vrpca, karton…

Učenici 1. razreda: Erika Baronji, Lovro Drenjačević, Elena Grozdek, Matias Kralj, Rosalija Lauc, D. L., D. L, Ivana Maksimović i Paola Mlinarić; učenici 4. razreda (2022./2023.): L. A., Lucija Bačić, Antonija Deže, Ivan Deže, Lucija Drenjačević, Filip Eđed, Matej Havrljuk, Dražen Lalić i Gabrijel Pardon

Škola: Osnovna škola  Laslovo

Mentorice: Alisa Tunić, učiteljica razredne nastave; Gordana Bilić, knjižničarka




Pozdrav šumi


Osnovna škola Đakovački Selci, Selci Đakovački

Naslov rada: Pozdrav šumi

Naslov i autor odabranog teksta: Pozdrav šumi, Dragutin Tadijanović

Poruka/opis rada: Svi znamo da su šume od iznimne važnosti, kako za čovječanstvo, tako i za cijeli planet. Borba za zelena pluća Zemlje nikad ne smije prestati, a učenici četvrtog razreda naše škole odlučili su napraviti nešto posebno kako bi dali počast našim šumama. Na satu izvannastavne aktivnosti od prirodnih materijala izradili su maleni kutak šume i ukrasili ga materijalima koje smo pronašli u dvorištu naše škole.

Upotrijebljeni materijali: kartonska kutija, grančice, mahovina, kamenčići, lišće, glinamol, tempere

Učenici 4. razreda: David Brataljenović, Marko Brataljenović, Stjepan Dražetić, Tomo Furjan, Lena Jurišić, Marko Mijić, Ivan Nikolić, Matea Poplašen, Mihael Turkalj

Škola: Osnovna škola Đakovački Selci, Selci Đakovački

Mentorice: Željka Miškić Milković, učiteljica razredne nastave; Ankica Karakaš Radošević, knjižničarka

Zemlja - vodič za vanzemaljce

Osnovna škola Gorjani

OŠ Gorjani.mp4

Naslov rada: ZEMLJA – vodič za vanzemaljce

Naslov i autor odabranog teksta:  Pisani radovi učenika 4. razreda Osnovne škole Gorjani

Poruka/opis rada: Naša  art(d)eko knjiga zamišljena je kao vodič za stanovnike nekih udaljenih planeta koje pozivamo da posjete naš planet Zemlju i upoznaju njena bogatstva, ali i da nam pomognu u sprječavanju neodgovornog ponašanja njenih stanovnika – ljudi.

Ideju smo dobili tako što nam je u učionici dugo stajala raketa koju smo pravili za poklade u našoj školi, kada smo bili skupina Izgubljeni u svemiru i bilo nam ju je žao uništiti. Ovaj natječaj bio je poticaj da naša raketa dobije novu funkciju (da ju još jednom recikliramo), da „poleti“ u svemir  kao putujuća svemirska knjiga i ponese neke nama zanimljive informacije o  Zemlji, naša razmišljanja i poruke o životu na njoj. Ideju je prihvatila i stručna suradnica knjižničarka koja se uključila u rad.

Na našoj knjizi nalaze se rukopisi učeničkih radova koje smo pisali obilježavajući Dan voda, Dan šuma i Dan planeta Zemlje i učeći o uvjetima života u nastavi PID.  Tekstovi su nalijepljeni na raketu i popraćeni crtežima,  tako da se knjiga  ne mora otvarati, nego samo okretati ili kružiti oko nje i čitati. Osim rukopisnih radova, učenici su koristeći digitalni alat Canva izradili postere u koje su unijeli zanimljivosti koje su pronašli proučavajući  enciklopedije u knjižnici, a nakon toga su izrađene sadržaje implementirali u QR kodove, čime smo ostvarili ishode međupredmetne teme uporaba IKT-a.

Knjiga nosi i neke  materijalne elemente koji su važni čimbenici života na Zemlji. Njih smo spremili u plastične boce koje predstavljaju pogonske motore rakete. Glavno pogonsko gorivo je voda. 

Upotrijebljeni materijali: Za izradu same rakete upotrijebili smo odbačene kartonske kutije, hamer-papir,  pokidano zaštitno  sjenilo ( spužvasta alu-folija) za vjetrobransko staklo, aluminijsku foliju, plastične boce, vruće ljepilo. Putnici koji predstavljaju ljude su stare lutke  Priroda i Društvenko.

Tekstove smo pisali na papiru iz bilježnice i na papiru kojim su bili umotavani paketi. Ilustracije činkvina smo radili crtajući  nebrisivim flomasterima, direktno na raketu,  a naziv knjige i  ilustracije planeta Zemlje kolaž tehnikom starim  krpicama. QR kodove nalijepili smo  na poklopce mliječnih proizvoda i konzervi. Plastične boce napunili smo vodom, zemljom, pijeskom, šljunkom, sjemenkama.

Učenici 4. razreda: Ivana Bagudić, David Đelatović, Noa Keglović, Korana Marković i Mateo Stažić

Škola: Osnovna škola Gorjani, Gorjani

Mentorice:  Vesna Dravec, učiteljica; Kristina Tidlačka, knjižničarka

Razgibavajuća knjiga

Osnovna škola "Mladost" Osijek

OŠ Mladost.mp4

Naslov rada: Razgibavajuća knjiga

Naslov i autor odabranog teksta: Da je meni drvo biti, Oton Župančič

Poruka/opis rada: Radili smo u tri ekipe na zajedničkom projektu. Iz naše čitanke birali smo pjesmu ili priču o prirodi. Prikupljali smo stare stvari koje smo ponovno upotrijebili. Ponešto smo uzeli iz prirode, ono što je drvo odbacilo. Odlučili smo raditi ovakvu knjigu jer dosta sjedimo pa nas ovakva knjiga motivira na kretanje. Jako smo dobro surađivali, bili kreativni i zabavljali se tijekom rada. Zadovoljni smo svojim radom i radom  u timu.

Upotrijebljeni materijali: stare kartonske kutije, stare majice i čarape, plastične boce, kolaž papir, krep papir, šljunak, role za ubruse, ambalaža, kora drveta, štapovi, stiropor.

Učenici i učenice 2. b razrednog odjela

Škola: Osnovna škola „Mladost“ Osijek

Mentorica: Zehra Delić, učiteljica razredne nastave

Zagrlimo Zemlju


Osnovna škola Miroslava Krleže, Čepin

Zelena pjesma - 3.A OŠ Miroslava Krleže Čepin, Art(d)eko.pptx

Naslov rada: Zagrlimo Zemlju

Naslov i autor odabranog teksta: Zelena pjesma, Mladen Kopić

Poruka/opis rada: Našim zajedničkim radom želimo poslati poruku i malima i velikima da su čovjek i priroda jedno i da kako se čovjek ponaša prema prirodi, tako će priroda i odgovoriti čovjeku. Naše ruke su krojači Zemljine sudbine te želimo učiniti Zemlju boljim mjestom za život. Priroda je naš najbolji učitelj – ako ju razumijemo!

Upotrijebljeni materijali: kartonska kutija, kora drveta, tempere, rolice od ubrusa, grane, kolaž papir, staklena teglica, gips, plastično crijevo

Učenici 3. a razreda: David Arambašić, Bruna Bogdanović, Niko Borbaš, Sara Božučanin, Ivan Ćurić, Leona Ivančić, Karlo Jalovičar, Filip Klarić, Iva Kozić, Marija Kozić, Noa Lukavec, Jakov Mršo, Filip Nikić, Alisa Perlova

Škola: Osnovna škola Miroslava Krleže, Čepin

Mentorice: Martina Balog, mag. prim. educ., Hana Horvat, mag. prim. educ.

Pet sestara, bajka u nastajanju


Osnovna škola Ivana Filipovića, Osijek

OŠ I. Filipovića.mp4

Naslov rada: Pet sestara, bajka u nastajanju

Naslov i autor odabranog teksta: Pet sestara, Tatjana Čepo

Poruka/opis rada: Bajka o pet sestara Prirodi, Proljeću, Ljetu, Jeseni i Zimi koje su se naljutile na ljude zbog toga što uništavaju Zemlju, ravnopravni dom svih živih bića. Opominju ljude i nadziru njihovu preobrazbu. Ljudi se pak mijenjaju, ispravljaju svoje loše stečene navike i uspostavlja se opet ravnoteža između ljudi i prirode. Bajka u nastajanju – likovi i događaji, u obliku štapnih lutki, fizički  se uvode u priču tijekom pripovijedanja.

Upotrijebljeni materijali: stiropor koji je služio kao zaštita kod dostave ormara, odbačeni udžbenici (nažalost novi), ukrasni papiri (omoti s darova), kutijica u kojoj je bio nakit, ukrasi s torbe, kutija u kojoj su bile cipele

Učenici 2. c: Beata Buljević, Iris Galović, Lada Jakopec, Lucija Knezović, Klara Pajnić i Klara Uzelac 

Škola: Osnovna škola Ivana Filipovića, Osijek

Mentorica: Tatjana Čepo, učiteljica razredne nastave

Medeni dom


Osnovna škola Ljudevita Gaja, Osijek

OŠ Lj. Gaja.mp4

Naslov rada: Medeni dom

Naslov i autor odabranog teksta: Vrijedna pčelica, Nada Landeka

Poruka/opis rada: Pčelinji dom je mala čarobna kuća, a njihov med je poput slatkoga blaga koje čuvaju s ljubavlju. Kako bismo čuvali ova predivna stvorenja i njihove domove, moramo brinuti o cvjetovima i biljkama koje vole. Pčele su naši dragi prijatelji u prirodi.

Upotrijebljeni materijali: kartonska kutija, kolaž papir, role od papira, papirnate slamke, plastične kutijice iz kinder-jaja, vruće ljepilo, ljepljiva traka, bijeli papir, flomaster, plastične oči i plišana žica

Učenici: David Jurčević (1. a, produženi boravak); Lucija Mikulić (1. a, produženi boravak); Viktorija Peran (1. b, produženi boravak)

Škola: Osnovna škola Ljudevita Gaja, Osijek

Mentorica: Anja Horvat, univ. mag. prim. educ.

Šumski poštanski sandučić 


Osnovna škola „Retfala“ Osijek

OŠ Retfala.mp4

Naslov rada: Šumski poštanski sandučić  

Naslov i autor odabranog teksta: Pismo iz Zelengrada, Nevenka Videk

Poruka/opis rada: Učenici su nakon obrade lektirnog djela Pismo iz Zelengrada upućeni svojom maštom i kreativnosti napraviti šumski poštanski sandučić u kojem će se nalaziti pismo Gradskome vijeću iz samog djela. Također su pozvani sami ukrasiti pismo i omotnicu u kojoj će se isto i nalaziti. Sandučić je izrađen u potpunosti od recikliranog materijala. Odlučili su kako moraju napraviti i poštara Zeca koji će nadgledati šumski sandučić i čuvati poštu u njemu. Naučili su kako starim stvarima dati novo ruho, te zašto je važno čuvati okoliš i životinje koji su stanovnici naših šuma.

Upotrijebljeni materijali: Stari papir (reklamni letci, albumi za sličice, otpisane knjige iz knjižnice), hamer-papir, krep-papir, plastične boce, staro držalo za metlu, gips, stara plastična posuda za cvijeće, ljepilo, bojice, špaga, tkanina stare odjeće, cvijeće i trava

Učenici 2. c: Cvita Bagarić, Sara Barišić, Luka Birtić, Matej Cvenić, Rita Čabraja, Korina Čunović, Mila Čupić, Korina Ezgeta, Nora Glogoški, Lara Grubišić, Viktor Hannich, Lena Jelečević, Ante Köhler, Ivan Kovačević, David Krznarić, Ivano Mehičić, Luka Mioč, Lovro Nekić, Nikola Obradović, Gabriel Prša, Matej Ribarić, Andrija Volner, Ivan Vuković, Ante Zec, Petar Zrnić

Škola: Osnovna škola „Retfala“ Osijek

Mentorice: Maja Damjanović, dipl. učiteljica RN s pojačanim engleskim jezikom; Mihaela Grgić Josić, knjižničarka  

Čarobna čizmica

Osnovna škola Budrovci

Naslov rada: Čarobna čizmica

Naslov i autor odabranog teksta: Dječak u zvjezdanim čizmama, Larisa Mravunac, Sanja Rešček

Poruka/opis rada: Čarobna čizmica uvodi djecu u čaroliju priče Dječak u zvjezdanim čizmama i njeguje ljubav prema prirodi. Učenici su se u izradu uputili nakon čitanja knjige i promišljanja o ekološkoj poruci koju nosi. Ideju za uređivanje čizmice odabrali su zbog dječaka Vilima koji u priči uz pomoć čarobnih čizmica putuje planetom i spašava prirodu. Svaki dio Čarobne čizmice povezali su sa svijetom oko sebe. Koristeći mahovinu, cvjetiće, leptire, čisti potok i ribice prikazali su važnost brige za okoliš. Potok je povezan s oblacima čime su istaknuli kruženje vode u prirodi,  zvjezdice i kamenje prikazuju sklad žive i nežive prirode. Priču su ispričali ispisanim tekstom na papiru kojeg su zalijepili na ostatke tkanine, povezali konopcem i gumbom te sve zajedno pričvrstili ljepilom za čizmicu. Izradom Čarobne čizmice učenici su promišljali o svijetu oko sebe i svom odnosu prema njemu, istraživali povezanost žive i nežive prirode i sklad ljudi i prirode. Također su osvijestili potrebu brige o okolišu, korištenju prirodnih materijala i recikliranju.

Upotrijebljeni materijali: stara gumena čizma, mahovina, kamenčići, drvo, otpadno platno – stara odjeća, žica, špaga, papir, gumb, spužva, ljepilo

Učenici 2. razreda: Paulina Bibković, Ante Birkić, Laura Budrovac, Luka Ciganović, Matej Dronk, David Kedačić, Ivano Kretonić, Petra Kristek, Emanuel Martinović, Benjamin Perić, Stjepan Poplašen, Dunja Ručević, Šimun Vuković

Škola: Osnovna škola Budrovci

Mentorice: Kristina Milić mag. prim. educ. – učiteljica; Nika Bušić mag. bibl. – knjižničarka

Slikovnica Eko Lara


snovna škola "Ivana Brlić Mažuranić" Strizivojna

EKO LARA - prikaz jastuk-slikovnice.odp

Naslov rada: Slikovnica Eko Lara

Naslov i autor odabranog teksta: Eko Lara, Vesna Vlahov

Poruka/opis rada: Izradili  smo jastuk-slikovnicu prema tekstu autorice Vesne Vlahov. Zamislili smo je kao interaktivnu slikovnicu koja se može čitati prije spavanja i gdje djeca uz pomoć glavne junakinje Lare mogu usvojiti neke ekološke poruke.

Upotrijebljeni materijali: Za izradu ove jastuk slikovnice koristili smo stare materijale od nošene odjeće, napunili smo "korice" knjige starim jastukom. Stranice knjige su izrezane od jutenih vreća. Prilikom oslikavanja stranica koristili smo se papirima u boji, pucetima, ekološkim bojama za oslikavanje.

Učenici 2. a: Nora Damjanović, Jan Jakobović, Marta Jakobović, Lovro Stipić, Doris Vagne

Škola: Osnovna škola "Ivana Brlić Mažuranić" Strizivojna

Mentorica: Darinka Benić, magistra primarnog obrazovanja

Planet Zemlja

Osnovna škola kralja Tomislava, Našice

OŠ kralja Tomislava NA.pdf

Naslov rada: Planet Zemlja

Naslov i autor odabranog teksta: Podrške, poruke, misli i želje učenika 2. c razreda Osnovne škole kralja Tomislava o planetu Zemlji.

Poruka/opis rada: Učenici su od kartonske kutije uz pomoć učiteljice izradili neobičnu knjigu u obliku olovke. U toj knjizi nalaze se likovni i literarni radovi učenika u obliku sastavaka, zagonetki i poruka.

Upotrijebljeni materijali: kartonska kutija, stare olovke i drvene bojice, nastavni listići

Učenici 2. c: Lana Anđelić, Kristijan Anić, Thomas Đulović, Josipa Fruk, Petra Fruk, Mark Galetić, Leo Gašparić, Emanuel Kovačić, Leonardo Markota, Melani Pavelik, Katja Potolovec, Erik Sabljak, Tea Šenk, Brigita Veber, Niko Vladika, Noah Vonić

Škola: Osnovna škola kralja Tomislava, Našice

Mentorica: Mihaela Pokrivka, učiteljica razredne nastave

Članovi povjerenstva:

Silvija Šokić, ravnateljica Gradske knjižnice Našice

Dunja Orehovac, knjižničarka na Dječjem odjelu Gradske knjižnice Našice

Melita Husnjak, kustosica u Zavičajnom muzeju Našice

Ivan Hajek, profesor likovne umjetnosti u Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga u Našicama

Pokrovitelji:

Knjižara i papirnica PIN Našice i g. Rudica Čeme

Školska knjiga i stručna suradnica Marijana Bonić

Gradska knjižnica Našice i ravnateljica Silvija Šokić

Društvo naša djeca Našice i prof. Manuela Kojić