2019.


2. Kreativni natječaj Art(d)eko knjiga


U ponedjeljak 6. svibnja dodijeljene su nagrade i zahvalnice te je otvorena izložba učeničkih radova. Na natječaj je pristiglo 9 radova iz 8 škola – OŠ Hinka Juhna Podgorač – PŠ Stipanovci; OŠ Augusta Šenoe, Osijek; OŠ Vladimir Nazor, Čepin; OŠ Vladimir Nazor, Čepin – PŠ Briješće; OŠ Bratoljuba Klaića, Bizovac; OŠ Josipovac; OŠ Ladimirevci - PŠ Ivanovci i OŠ Antuna Mihanovića, Osijek. U oblikovanju umjetničkih knjiga sudjelovalo je 105 učenika i 13 mentora (Ivana Oremuš, Anita Dreanjančević, Antonija Katić, Monika Mužar-Kos, Marina Arambašić, Ivana Kuna, Anica Bokor, Vedrana Mijić, Jadranka Čarapović, Marija Rastovski, Mirela Rudec i Ana Vuksanović).

Povjerenstvo su činili Silvija Lučevnjak, ravnateljica Zavičajnog muzeja Našice; Jelena Lulić, profesorica povijesti likovne umjetnosti u Školi primijenjene umjetnosti i dizajn Osijek; Ivan Hajek, profesor likovne umjetnosti u Srednjoj školi u Našicama; Silvija Šokić, ravnateljica Hrvatske narodne knjižnice i čitaonice, Našice; Dražen Jerabek, ilustrator i profesor u Školi za tekstil, dizajn i primijenjene umjetnosti u Osijeku te Dubravka Pađen Farkaš, ravnateljica Gradske i sveučilišne knjižnice, Osijek.

Prema kriterijima primjene ekoloških načela, kreativnog izražavanja i inovativnog pristupa, povjerenstvo je izabralo tri najbolja rada. 3. mjesto osvojili su učenici 1. razreda OŠ Vladimir Nazor, Čepin - PŠ Briješće i mentorica učiteljica Mirela Rudec s radom Vodene kapljice.


2. mjesto, za rad Zelengradska slagalica, zauzeli su učenici 1. razreda OŠ „August Šenoa“, Osijek i njihova mentorica učiteljica Ana Vuksanović.

1. mjesto pripalo je, također, učenicima 1. razreda i mentorici učiteljici Antoniji Katić iz OŠ Vladimir Nazor, Čepin za rad Eko TV.

Nakon dodjele nagrada održana je kreativna ekoradionica na kojoj su učenici izrađivali plakate za svoje učionice i knjižnice.


Za izradu plakata upotrijebljene su plastične košuljice videokaseta, stari kalendari, časopisi i katalozi te ambalažni karton.













Zahvaljujemo našim pokroviteljima - Knjižari i papirnici PIN, Našice i g. Rudici Čemeu, nakladniku Alfa i njihovom zastupniku Miši Tokiću te nakladniku Školska knjiga i njihovoj zastupnici Marijani Bonić – koji su omogućili darovne pakete s knjigama, vježbenicama, igrama i uredskim materijalom, koji će obogatiti razrede i knjižnice naših pobjednika.


1. mjesto:

Eko TV


Naziv škole: OŠ Vladimir Nazor, Čepin
Ime i prezime mentorice: Antonija Katić, diplomirana učiteljica
Imena i prezimena učenika: Luka Beraković, Marin Brajović, Filip Grabić, Sofija Hohšauer, Matea Koncoš, Maja Piroš, Nika Piroš, Tomislav Sabo, Tina Šargavinski, Noa Špoljar, Lucija Višević, Andrej Vurbić, Ema Zdelar
Naslov i autor odabranog teksta: Mudrost odrastanja, Navaro
Poruka/opis: Naš 1.a razred je Eko razred koji ima Eko-kreativnu radionicu u kojoj uvijek nešto recikliramo i od otpada radimo zanimljive uporabne predmete. Pošto su stari televizori nepoznati našim prvašićima, odlučili smo obnoviti uspomenu na velike i „debele“ televizore koji su često bili ukrašeni cvijećem ili nekim ukrasnim rukotvorinama. Našim TV-om htjeli smo probuditi uspomenu kod naših roditelja i baka i djedova i na zanimljiv i poučan način im pokazati kako se gotovo sve može reciklirati i od otpada napraviti jedna divna uspomena koja nas i poučava o važnosti brige o prirodi. Čitajući zanimljivu i poučnu priču „gledamo“ TV i aktivno sudjelujemo u njezinoj realizaciji. Sami vrtimo kanale. Svijetu preko ovog vrlo važnog i moćnog medija poručujemo da ne zaborave na našu majku prirodu i da se više uključe u njezino očuvanje.
Upotrijebljeni materijali: kartonska kutija, valjak od aluminijske folije, štapići za ražanj, heklani ukras, plastika od Kinder jaja, dugmad i spužva

2. mjesto:

Zelengradska slagalica


Naziv škole: Osnovna škola „August Šenoa“, Osijek
Ime i prezime mentorice: Ana Vuksanović, mag. prim. educ., učiteljica razredne nastave u zvanju mentora
Imena i prezimena učenika: 1. razred - Petra Anić, Fran Balatinac, Rea Javorović, Katarina Peček, Matej Putar, Katja Šolja
Naslov i autor odabranog teksta: Pismo iz Zelengrada, Nevenka Videk
Poruka/opis: Povodom Dana planeta Zemlje čitali smo priču Pismo iz Zelengrada koja nam se svidjela, a kako jako volimo slagati slagalice, dosjetili smo se priču pretvoriti u interaktivnu knjigu koja se sastoji iz dijelova. Ovakvim oblikom knjige željeli smo čitanje učiniti još zanimljivijim i zabavnijim. Podloga naše knjige prikazuje stablo (simbol Zelengrada) koje se sa svojim stanovnicima bori za očuvanje svoga doma kojeg uništavaju ljudi. Krošnju stabla je potrebno složiti kako bi se dobila priča, dijelovi slagalice nalaze se u smeđem džepiću, a pismo stanovnika u zelenoj omotnici.
Upotrijebljeni materijali: šperploča (ostatak starog okvira za slike), karton, papir, ostatci čičak trake, ljepilo za papir, vruće ljepilo, flomasteri, bojice, akrilna boja, omotnica

3. mjesto:

Vodene kapljice


Naziv škole: OŠ V. Nazor, Čepin - PŠ Briješće
Ime i prezime mentorice: Mirela Rudec, učiteljica RN
Imena i prezimena učenika: Roko Bilić, Martina Boroš, Marija Bratić, Ivan Crljić, Ana Crnković, Lana Cvitkušić, Marin Dumančić, Klara Ević, Ivan Ferenc, Luka Galić, Tena Grabar, Luka Holec, Karla Hršak, Ilija Josipović, Mihael Kraštek, Ivan Matić, Nina Mutavdžić, Sebastijan Pajeska, Vita Pavlović, Mihael Razl, Fabijan Ret, Hrvoje Rukavina, Isabela Vincetić, Tena Vranješ, Iva Vujić
Naslov i autor odabranog teksta: Što se od vode pravi, Z. Balog
Poruka/opis: Ovaj me natječaj jako zaintrigirao; vidjela sam ga prvi put. Budući da sam već radila lektiru na kreativan i neuobičajeni način, odlučila sam prihvatiti izazov. Samo je još trebalo odabrati temu. U razgovoru o prirodi, djeca su rekla da pišemo o kiši jer već nekoliko dana pada. Razgovarali smo odakle pada kiša, kako nastaje i sl. Na kraju smo zaključili da sve kreće od najmanje kapljice vode. I tako smo se odlučili za VODU. Trebalo je pregledati pjesmice i pronaći najjednostavniju za 1.r., a opet vrlo kreativnu i bogatu informacijama. I odjednom se stvorila pjesmica Z. Baloga: Što se od vode pravi. Djeca su se smijala čitajući pjesmicu, zapitkivala što znače pojedine riječi, te tražila VODU i u nekim drugim riječima. Pronašli su riječi razVODI, VODEnica, na VODI (mislili su nešto je na vodi). Kapljice su nas asocirale na slavinu i ideja se rodila. U svakoj svijetloj kapi učenici su napisali stih, a u drugoj, tamnijoj, crtežom prikazali i obojili jednu od napisanih riječi. Želimo svima poručiti da male stvari, poput vodene kapljice, mogu napraviti velika djela. Biljke rastu uzimajući vodu kap na kap; ptičice piju vodu kap po kap. Voda je neophodan dio našega života i zato ju moramo štedjeti i čuvati od onečišćenja. Trošimo vodu racionalno, ne pustimo da otječe iz slavine jer i mala kap vode nekome život znači.
Upotrijebljeni materijali: kartonska kutija, samoljepljiva tapeta, kvaka za vrata, hamer papir i trakice
Kako čitati našu knjigu? Iz slavine viri jedna kap. Treba ju pažljivo povući dolje. Pročitaju se stihovi na prvoj kapljici i pogleda slika. Povuče se ponovo trakica dok se ne dođe do druge kapljice. Opet se pročita i pogleda, te povlači treća kapljica itd. Pročitane se kapljice ostavljaju u posudi ispod „slavine“. Kada se sve pročita, otvore se vratašca na stražnjoj strani kutije i obrnuto se uvlače kapljice. Prva ostaje u „slavini“. Knjiga je spremna za ponovno čitanje.

Eko knjiga - jastuk - torbica

Naziv škole: OŠ Bratoljuba Klaića, Bizovac
Ime i prezime mentorice: Ivana Oremuš, dipl. učiteljica savjetnica
Imena i prezimena učenika: Rita Cvetković, Marko Dedić, Jan Farkaš, Karlo Katančić, Mia Kišiček, Ena Kovačević, Korana Kučinac, Josip Mađar, Petar Prister
Naslov i autor odabranog teksta: Ime rijeke, Mirjana Mrkela
Poruka/opis: Dolaskom proljeća lijepo vrijeme mami nas van. Tekst, Ime rijeke, M. Mrkele i obilježavanje Dana voda, potaknulo nas je na izradu ove knjige.Nakon šetnje s torbicom-knjigom, sjednemo uz rijeku, čitamo, zatvorimo knjigu, naslonimo glavu na torbicu-jastuk te nastavimo odmarati i uživati u prirodi razmišljajući o pročitanome.
Upotrijebljeni materijali: karton, papir, kolaž-papir, vuna, špaga, metalna kopča, pištolj za vruće ljepljenje, ljepilo

Naša plesna haljina


Naziv škole: OŠ Ladimirevci, PŠ Ivanovci
Ime i prezime mentorica: Marina Arambašić, dipl. učiteljica; Ivana Kuna, prof. hrv. jezika i mag. bibliotekarstva
Imena i prezimena učenika: učenici 2.i razreda - Patrik Birovljević, Marta Dorić, Michel Harkanovac, Nives Posavec, Karla Semialjac, Jakov Šut, Ivan Turk, Joza Varžić
Naslov i autor odabranog teksta: Plesna haljina žutog maslačka, Sunčana Škrinjarić
Poruka/opis: Naša plesna haljina namijenjena je pripovjedaču priče Plesna haljina žutog maslačka. Prema tijeku događaja učenici su odabrali likove koje žele prikazati te su popraćeni tekstom koji se prati počevši od gornjeg dijela haljine. Ovaj lektirni naslov obrađuje se u prvom i drugom razredu, haljina koju nosi pripovjedač doprinosi zornosti priče. U izradi haljine upotrijebili smo materijale poput krepa i filca koje svakodnevno koristimo u radu no skrenuli smo pozornost na to kako neke materijale, koji su nerazgradivi, možemo umjesto bacanja iskoristiti za neke nove predmete (pri tome mislimo na materijal koji smo koristili za izradu maslačka).
Upotrijebljeni materijali: filc, papir, papirnata vrećica, žica, dugmad, plastični poklopci, krep papir, plastika, folija za plastificiranje

Moje eko – poruke Zemlji

Naziv škole: OŠ Hinka Juhna Podgorač – PŠ Stipanovci
Ime i prezime mentorice: Monika Mužar-Kos, dipl. uč. RN; učiteljica mentorica
Imena i prezimena učenika: 2. r. - Lea Földy, Mia Moguš i Leon Bošnjaković
Naslov i autor odabranog teksta: Eko – poruke, Saša Veronek- Germandik
Poruka/opis: Ovom art(d)eko knjigom nastojali smo zahvaliti našem planetu Zemlji na svim blagodatima koje nam svakodnevno nesebično poklanja te smo iz prirodnih materijala (balza sjemenke) napravili mini slike s različitim motivima, a svaka od njih nosi zanimljivu poruku zahvale našem planetu Zemlji.
Upotrijebljeni materijali: Drvena balza (šperploča), prirodne sjemenke (grah, leća, soja, kukuruz, bučine sjemenke, raž), liko traka, tekuće ljepilo

Maca Papučarica – 3d slikovnica


Naziv škole: OŠ Josipovac
Ime i prezime mentorica: Anita Drenjančević, dipl. knjižničarka i prof.; Gabrijela Radić, dipl. učiteljica razredne nastave
Imena i prezimena učenika: Borna Bašić, Dino Buček, Lorena Dergez, Dino Farkaš, Nika Franjković, Mateo Horvat, Lana Husnjak, Ivano Jelkić, Hrvoje Jeršek, Tin Jovanović, Matea Lagator, Klara Majdenić, Paula Majhen, Petra Mijatović, Ema Nađ, Ana Prološčić, Filip Roso, Matej Roso, Iris Steiner, Matea Tušek, David Župančić
Naslov i autor odabranog teksta: Maca Papučarica, Ela Peroci
Poruka/opis: Predivna, svima poznata priča o Maci Papučarici dječjim je radom uz pomoć učiteljice i knjižničarke pretvorena u 3D slikovnicu s kojom se možemo i poigrati. Ilustracije su učenici sami osmislili i povezali s prilagođenim tekstom, a našu smo Macu napravili zajedničkim trudom. Recikliranim materijalima nastojali smo osvijestiti učenike kako im ne treba puno za zabavu te da svoje igračke mogu izraditi i sami bez kupovanja plastičnih igračaka koje se samo gomilaju.
Upotrijebljeni materijali: stare novine i časopisi, stari papiri za umatanje, kartonske kutije, drvo, škare, ljepilo, flomasteri
Kako čitati našu knjigu? U desnoj papuči se nalazi tekst, a u lijevoj popratna ilustracija pa se listaju prvo lijeva pa desna, pa lijeva pa desna, kako bismo došli do kraja predivne priče s ilustracijama naših malih učenika. Sve to može, naravno, listati Maca jer ona te papučice i popravlja. Nakon čitanja priče s Macom se igramo!

Prozor u svijet





Naziv škole: OŠ Antuna Mihanovića, Osijek
Ime i prezime mentorica: Jadranka Čarapović, učiteljica i Marija Rastovski, knjižničarka
Imena i prezimena učenika: Mali ekolozi, 2.razred - Dunja Sili, Hadis Mahmudi, Lucija Babić, Ema Zečević, Iskra Bunjevac, Patrik Habus, Karla Ilin, Alegra Ganter Kuterovac, Ana Korenički, Larissa Toth, Nika Skender
Naslov i autor odabranog teksta: Grga Čvarak, R. Zvrko; Misao o čitanju, G. Flaubert
Poruka/opis: Prozor u svijet je knjiga-slika namijenjena držanju na stolu ili zidu za čitanje, ali i kreiranje vlastite zbirke odabranih tekstova jer se stranice mogu dodavati prema želji, kao i mudre misli o knjigama i čitanju. Kao knjiga u nastajanju predstavlja svojevrsni spomenar odrastanja.
Upotrijebljeni materijali: karton, novine, ljepilo, stranice otpisanih knjiga (po kriteriju uništenosti), vodene boje

Priča o čarobnom parku




Naziv škole: Osnovna škola „August Šenoa“, Osijek
Ime i prezime mentorica: Anica Bokor, stručna suradnica knjižničarka; Vedrana Mijić, stručna suradnica knjižničarka pripravnica
Imena i prezimena učenika: Lucija Ćurak, Karla Bičvić, Luka Popčević, Kiara Hajdinjak, Sara Bićan, Lara Krpan, Lea Osmakćić, Franka Kiš, Ameli Antunović
Naslov i autor odabranog teksta: Knjižničari 4. r.
Poruka/opis: Slikovnica nema standardni oblik. Sastoji se od slika izrađenih od prirodnih materijala i teksta na čvrstoj, ravnoj podlozi. Stranice su obilježene brojevima.
Upotrijebljeni materijali: kukuruz, grah, koštice od marelice, tijesto, vruće ljepilo i karton