2023.

4. Kreativni natječaj Art(d)eko knjiga

Budući da je na ovogodišnji Natječaj pristiglo samo pet radova, jedini ispravni izbor bio je nagraditi sve učenike i njihove mentorice za veliki trud i kreativnost u radu! 

Radove je izradilo pedeset petero učenika pod mentorstvom pet učiteljica i jedne stručne suradnice knjižničarke. 

Kao što možete vidjeti na našoj mrežnoj stranici, riječ je o iznimno zanimljivim, unikatnim radovima koji su nas očarali svojom maštovitošću, uporabom raznovrsnih materijala te promišljenim i edukativnim porukama pa ih nije bilo jednostavno vrednovati. 

Čestitamo svima na zasluženim nagradama! 

1. mjesto

VODA - izvor života

Osnovna škola Svete Ane, Osijek

VODA-IZVOR ŽIVOTA Kapljica vode.mp4

Naslov rada: VODA – izvor života


Naslov i autor odabranog teksta: Kapljica vode (Das Wassertröpfchen), Johann Wilfgang Goethe


Poruka/opis rada: Knjiga je napravljena u plastičnoj boci za vodu. Pjesma govori o putovanju kapljice te prikazuje kruženje vode u prirodi. Iz čepa se pružaju oblak i kiša, a donji dio boce predstavlja more. Kitice su slikovito prikazane i napravljene od drugačijeg otpadnog materijala (platno, papir, plastika i aluminij). S obzirom na porijeklo pjesnika i specifičnost razrednog odjela, tekst je napisan na recikliranom papiru na dva jezika, hrvatskom i njemačkom. Rad svojim izgledom, upotrijebljenim materijalima i pjesničkim slikama šalje poruku da je voda na Zemlji izvor života svim živim bićima.

Upotrijebljeni materijali: plastična ambalaža (boce, vrećice, čepovi), papir, karton, novine, aluminijska folija, aluminijska ambalaža od slatkiša, otpadno platno – stara odjeća, konopac i reciklirani papir.

Učenici 2. b razreda: (odjel njemačko-austrijske nacionalne manjine, skupina Dodatna nastava Hrvatskog jezika) Irma Kelić, Tonka Krejačić, Greta Osvald, Leona Poljak, Lena Šimić, Neva Vučak i Ramona Vuković

Škola: Osnovna škola Svete Ane u Osijeku

Mentorica: Viktorija – Silvija Roguljić, dipl. učiteljica razredne nastave


2. mjesto dijele


        Pustolovina plastičnih boca                              i                                  Planet Zemlja

Osnovna škola Josipovac, Josipovac                                    Osnovna škola Vladimir Nazor, Čepin

Naslov rada: Pustolovina plastičnih boca

Naslov i autor odabranog teksta: Zelene slikopriče: ekoslikoradionice, Željka Horvat-Vukelja

Poruka/opis rada: Učenici su nakon zajedničkog čitanja različitih priča iz djela Zelene slikopriče autorice Željke Horvat-Vukelje izdvojili Pustolovinu plastičnih boca kao najdražu. Nakon što je skupljen sav potreban materijal prionuli smo izradi naše skrivene slikopriče u morskim dubinama. Priča se otkriva pomicanjem valova te se cijela može iščitati jer se tekst nalazi na pomičnom dijelu (vrti se poput rotirajućeg platna).

Učenicima je jasna poruka: Čuvajmo naše vode, a osobito more!

Upotrijebljeni materijali: kartonska kutija, pet plastičnih boca, špaga, stranice otpisane knjige iz knjižnice, drvene bojice, vodene bojice, vruće ljepilo, tkanina starih majica, tuljci kuhinjskih ubrusa, plastični držači balona (štapići)

Učenici 1. b razreda: Antun Dujmović, Mia Iljkić, Ivan Jeršek, Mislav Krolo, Tin Lončarić, Lara Makar, Lovro Omrčen, Petra Peršić, Gabriel Stojanović, Marisa Stojković, Šimun Vranješ

Škola: OŠ Josipovac, Josipovac

Mentorice: Marijana Leventić, učiteljica; Anita Drenjančević, knjižničarka


Naslov rada: Planet Zemlja

Naslov i autori odabranog teksta: Ekoputovanje svijetom, učenici 2. b razreda OŠ Vladimir Nazor, Čepin

Poruka/opis rada: Na početku školske godine, učitelj geografije odlučio je baciti globus – našu Zemlju koja je jako oštećena i tužna. Odlučili smo napisati priču kako bismo potaknuli sve koji je pročitaju na brigu i zaštitu okoliša i Zemlje. I ove godine nismo imali snijega i istraživanjem smo otkrili da je uzrok globalno zatopljenje. Istražili smo i zemlje koje najviše utječu na zagađenje i odlučili ih posjetiti i poslati im poruku. Putujući od zemlje do zemlje, pokušali smo riješiti njihov najveći ekološki problem. Mi se nadamo da smo im uspjeli pomoći i da će naša karta svijeta stići do što više ljudi kako bismo ih motivirali na aktivno sudjelovanje u zaštiti planete.

Upotrijebljeni materijali: Reciklirali smo stari globus iz naše škole, čepove od trajnog mlijeka, čep od vlažnih maramica, plastični poklopac sa sira, staru bojicu, dugme, limenku paštete, igračku aviončić, čep plastične boce, plastičnu čašu za deserte, žicu.

Učenici 2. b razreda: Anabella Ajkić, Borna Andraković, Josipa Arambašić, Nikolina Batrnek, Katja Bičvić, Luka Damjanović, Dino Ivanković, Narin Mešić, Ena Ninković, Lucija Radić, Filip Sabo, Matej Stepić, Lea Travica, Fran Vlaičević 

Škola: OŠ Vladimir Nazor, Čepin

Mentorica: Antonija Katić, učiteljica razredne nastave

3. mjesto dijele:


      Planet Zemlja - 3D enciklopedija                     i                                Hotel za kukce                    

        Osnovna škola Mladost, Osijek                                    Osnovna škola Josipovac, Josipovac

Naslov rada: Planet Zemlja – 3D enciklopedija

Naslov i autori odabranog teksta: istraživački rad iz različitih enciklopedija o Zemlji te s mrežnih stranica

Poruka/opis rada: U mjesecu travnju obilježavali smo više različitih dana vezanih uz naš planet. To nas je motiviralo i dalo nam ideju da napravimo nešto posebno za obilježavanje krovnog datuma, a to je Dan planeta Zemlje. Na dodatnoj nastavi iz Hrvatskog jezika puno čitamo i istražujemo o temama koje nas zanimaju pa smo uživali istražujući o zanimljivostima našeg planeta. Što smo više saznavali o Zemlji, to smo više shvaćali i koliko joj toga loše činimo svojim neodgovornim ponašanjem. Stoga smo odlučili sami napraviti globus i na njega postaviti „zastavice“ sa zanimljivim informacijama o našem planetu. Globus je mobilan, može se okretati, čak je vidljiva i jezgra Zemlje.

Već neko vrijeme stoji izložen u našem holu škole i primijetili smo da se učenici, i veliki i mali, često zaustave i čitaju natpise s našeg globusa. Osmišljavajući zanimljiv način poticanja čitanja, mislim da smo naš cilj već ostvarili. Za nas u prvome razredu, ovo je vrlo motivirajuće poticanje na čitanje, a vidimo da se sviđa i starijima od nas pa je naša misija već sada u potpunosti uspjela. 😊

Upotrijebljeni materijali: korišteni stiropor, štapići za ražnjiće, stari atlas svijeta na njemačkom jeziku, tempere, ljepilo

Učenici 1. a razreda (Dodatna nastava iz Hrvatskog jezika): Boris Barišić Švarc, Katja Jerković, Mai Muštran, Matej Paulić, Dina Putnik, Lorena Šoš, Fabijan Vuksanović

Škola: OŠ „Mladost“ Osijek

Mentorica: Marta Gubina, mag. prim. educ.

Naslov rada: Hotel za kukce

Naslov i autor odabranog teksta: Priče iz Kopačkog rita, Anto Gardaš

Poruka/opis rada: Nakon čitanja „Priča iz Kopačkog rita“ učenici su uz pomoć našega domara od staroga razglasa oblikovali „hotel za kukce“. Koristeći prirodne materijale učenice su uredile „sobe“ u kojima će ugostiti naše pčelice, leptire, mrave, a možda i kojega puža iz školskog vrta ljekovitog i začinskog bilja te Brondin kanala.

Učenici sada znaju kako iz priča mogu nastati velike stvari koje pomažu prirodi!

Upotrijebljeni materijali: kutija staroga razglasa, otpadne iverice za pregrade, čavli, boja za drvo

Prirodni materijali za unutrašnjost hotela: grančice, bambus, šišarke, kore drveta, cica mace, tuljci toaletnog papira

Učenici 1. a razreda: Leonardo Dermišek, David Habulinec, Josip Hlebec, Dino Jukić, Dominik Jukić, Stjepan Knežević, Ena Krolo, Dora Mužar, Matija Past, Fran Posavec-Kovač, Liam Ronko, Lovro Seligman, Rina Sirovec, Mia Slukan, Marko Vrban, Luka Zagrošćak

Škola: OŠ Josipovac, Josipovac

Mentorice: Margareta Pavlinić, učiteljica; Anita Drenjančević, knjižničarka

Stručno povjerenstvo

Melita Husnjak, kustosica u Zavičajnom muzeju Našice

Silvija Šokić, ravnateljica Gradske knjižnice Našice

Ivan Hajek, profesor likovne umjetnosti u Srednjoj školi u Našicama

Zahvaljujemo našim pokroviteljima Knjižari i papirnici Pin Našice i g. Rudici Čemeu te Školskoj knjizi i promotorici Marijani Bonić na dugogodišnjoj podršci!