2022.

3. Kreativni natječaj Art(d)eko knjiga

Pristigli radovi

Na natječaj je pristiglo 12 radova. Pobjednici će biti proglašeni 25. travnja.

U osmišljavanju i izradi umjetničkih ekoknjiga sudjelovalo je 97 učenica i učenika te 15 mentorica!

Drvo priča priču

Art(d)eko knjiga - film.mp4

Naslov rada:  Drvo priča priču

Naslov i autor odabranog teksta: Spašena priroda, Ena Knežević, 3. razred

Poruka/opis rada: Drvo hrasta priča priču Spašena priroda. Priča je napisana na deset 'hrastovih' listića koji su označeni rednim brojevima kako bi se znao redoslijed čitanja. Raspoređeni su nasumično po granama drveta, a na pozadini listića su ilustracije učenika koje prate priču.

Upotrijebljeni materijali: karton, papir, grane

Učenici: Andrej Baričević, Teo Capek, Jakov Dundović, Ena Knežević, Dora Valenta, Luka Žunić (3. r. PŠ Velimirovac)

Škola: Osnovna škola kralja Tomislava, Našice, Područna škola Velimirovac

Mentorica: Andrea Gorša, dipl. učiteljica

Putujuća knjiga Duh u močvari

Naslov rada: Putujuća knjiga Duh u močvari

Naslov i autor odabranog teksta: Anto Gardaš,  Duh u močvari i tekst o Kopačkom ritu pronađen istraživanjem u knjižnici

Poruka/opis rada: Dječji roman Duh u močvari na popisu je lektirnih naslova za četvrti razred, koji rado čitamo jer je radnja smještena u našu blizinu i opisuje predivan Park prirode Kopački rit. Osim toga, i sam autor dio je života proveo u našem Osijeku. Učeći iz prirode o svom zavičaju, djelo koristimo kako bismo upoznali i biljni i životinjski svijet te sam Park prirode u koji odlazimo i na terensku nastavu. Sve skupa povezujemo u priču o ekologiji jer smo i sami Ekoškola te se trudimo živjeti prema ekološkim načelima.

Naša knjiga nastala je upravo kako bismo sve skupa spojili u jednu smislenu cjelinu, kojom potičemo na čitanje, istraživanje, recikliranje i zaštitu okoliša.

Upotrijebljeni materijali: otpisane stare knjige iz knjižnice, kartonska kutija, stari kožni remeni ruksaka, dugmad, reciklirani smeđi papir za umotavanje, stiropor, vata, suha trava, drvene kvačice (štipaljke), drvena ladica starog kuhinjskog elementa, ljepilo za papir, škare, vruće ljepilo

Učenici: Irena Bošnjak, Petra Duvnjak, Iva Iljkić, Gabrijela Najbauer, Dino Klobučar, Kyara Mrše  (4. a odjel)

Škola: Osnovna škola Josipovac

Mentorice: Marijana Leventić, učiteljica razredne nastave i Anita Drenjančević, stručna suradnica knjižničarka savjetnica 

Ekobunar

Naslov rada: Ekobunar

Naslov i autor odabranog teksta: Priča jednog bunara, Maja Piroš, učenica 4. a razreda

Poruka/opis rada: Ovim bunarom htjeli smo podsjetiti ljude koji imaju bunar, da ga koriste na razne načine. Bunarima se njihov sjaj iz prošlosti ugasio kad su bili izvori života, mjesto okupljanja, a sada su gotovo zaboravljeni. Vrlo je bitno koristiti ih kako bi koristili podzemne vode i na taj način brinuli o okolišu jer se korištenjem podzemne vode pročišćavaju i obnavljaju. 

Upotrijebljeni materijali: Kartonska kutija (tijelo bunara), reklamni plastični plakati s poljoprivrednih kultura (gornji dio bunara i kolut), čvrsti kartonski tuljci od građevinskog materijala (stupovi za krov i mehanizam bunara), vodovodna cijev (mehanizam za spuštanje priče – kante), plastična kanta od keksa.

Učenici: Luka Beraković, Marin Brajović, Jakov Drapela, Filip Grabić, Sofija Hofšauer, Matea Koncoš, Maja Piroš, Nika Piroš, Tomislav Sabo, Noa Špoljar, Lucija Višević, Andrej Vurbić, Ema Zdelar, Lea Zelić

Škola: Osnovna škola Vladimir Nazor, Čepin

Mentorica: Antonija Katić, učiteljica razredne nastave

Čarobni cvijet

cvijet.mp4

Naslov rada: Čarobni cvijet

Naslov i autor odabranog teksta: Ubrao sam cvijet, S. Femenić

Poruka/opis rada: Od stare vune napravili smo kaktus i po njemu pribadačama pričvrstili  stihove pjesme. Od kartona smo napravili cvijet pričvršćen na letvicu s istim stihovima.

Upotrijebljeni materijali: stara odjeća, vuna, pribadače, papir, letvica

Učenici: Dora Kasapović, Marko Kulovac 

Škola: Osnovna škola Vladimir Nazor, Čepin

Mentorica: Renata Viviora-Rous, dipl. učiteljica razredne nastave

Svitak cvijeća

svitak.mp4

Naslov rada: Svitak cvijeća 

Naslov i autor odabranog teksta: Ubrao sam cvijet, S. Femenić

Poruka/opis rada: Na starim ručnicima napisali smo stihove pjesme, vunom smo ukrasili ručnik, a ručnik smo učvrstili letvicom.

Upotrijebljeni materijali: ručnik, letvica, vuna

Učenica: Maja Dobrić

Škola: Osnovna škola Vladimir Nazor, Čepin

Mentorica: Renata Viviora-Rous, dipl. učiteljica razredne nastave

Proljetna ekoknjižnica

Naslov rada: Proljetna ekoknjižnica

Naslov i autor odabranog teksta: Pjesme slavnih spisatelja o prirodi i proljeću (Grigor Vitez, Luko Paljetak, Tito Bilopavlović, J. W. Goethe…)

Poruka/opis rada: Umanjeni prikaz knjižnice i knjiga uvodi prvašiće u čaroliju čitanja i istraživanja. Otvaranjem kovčega našim se učenicima pruža ulazak u nove prostore koji im se otvaraju čitanjem. Svaka minijaturna knjiga na polici sadrži pjesmu, zagonetku ili zanimljivost kroz koju učenici uče o proljeću, ravnoteži u prirodi i kako joj mogu doprinijeti. Igre memory i križić-kružić (staklo-plastika) pružaju predah od čitanja, a prostor minijaturne knjižnice s portretima književnika ili prostorima za recikliranje i slušanje priča potiče na razgovor o važnim temama.  

Upotrijebljeni materijali: stari kartonski sanduk za posteljinu, kutije šibica, kutije od bombona, stari kalendari, plastični i drveni poklopci i otpaci, papiri i kartoni različitih vrsta, ljepilo, bojice…

Učenici: Nina Berečić, Tia Đurakić, Paulina Đurđević, Sara Gradinjan, Dorian Greganić, Tamara Ignjac, Luka Kokić, Ivano Magić, Marin Magić, Barbara Pavošević, Marcel Pavošević, Marin Pavošević, Tena Varžić, Lea Vinogradac

Škola: Osnovna škola Ladimirevci, Područna škola Ivanovci

Mentorice: Marina Arambašić, dipl. uč., Ivana Kuna, prof. i mag. bibl.

Hlapićeve ekoporuke

Naslov rada:  Hlapićeve ekoporuke

Naslov i autor odabranog teksta: Čudnovate zgode šegrta Hlapića, Ivana Brlić Mažuranić

Poruka/opis rada: Odgovornim ponašanjem prema prirodi čuvamo prirodu i svoje zdravlje.

Upotrijebljeni materijali: kartonske kutije, papir, stari časopisi, drvene boje, stare igračke, kikiriki, čačkalice

Učenici: David Andrić, Tia Lena Fridrih, Hana Knežević, Dominik Majstorović, Anja Raguž, Vanessa Vukojević

Škola: Osnovna škola "Silvije Strahimir Kranjčević" Levanjska Varoš

Mentorice: učiteljica Ivana Šarić, knjižničarka Ankica Karakaš Radošević

Proljetni kišobran u stihovima

Naslov rada: Proljetni kišobran u stihovima

Naslov i autor odabranog teksta: autorska zbirka pjesama 4. razreda (inspiracija: Reumatični kišobran, Željka Horvat Vukelja) 

Poruka/opis rada: Prvi puta sudjelujemo na ovom natječaju. Privukla nas je njegova posebnost spoja ljubavi prema pisanoj riječi, prirodi i ekologiji. Tako smo i pristupili ovom izazovu tražeći svoje rješenje postavljenom zadatku.

Ideju za naše rješenje dao nam je jedan stari, pokidani kišobran. Željeli smo mu udahnuti neki novi život, a inspiraciju smo pronašli u priči Reumatični kišobran Željke Horvat Vukelje. Razmišljali smo na koji način ga učiniti posebnim. Odlučili smo ga ispisati stihovima o proljetnom cvijeću, koje smo sami osmislili i oslikati proljetnicama. Kako bi naš rad bio dodatno zanimljiv, a ujedno i edukativan, na kišobranu smo sakrili QR kodove koje vode na stranice na kojima se može nešto više saznati o vjesnicima proljeća. Tako je naš kišobran postao i jedna mala virtualna enciklopedija. Osim zaboravljenog, pokidanog kišobrana, upotrijebili smo i staru tkaninu te plastične poklopce od vlažnih maramica. U izradi naše Art(d)eko knjige/kišobrana, sudjelovali su svi učenici. Svatko je na svoj način dao doprinos. Dok su jedni smišljali stihove, drugi su kišobran bojali, oslikavali i lijepili.

Jedinstvenost našeg rješenja je upravo u tome što je obogaćen učeničkim autorskim pjesmama. Izradom QR kodova i upotrebom mobitela naš smo rad povezali s međupredmetnom temom Upotreba informacijske i komunikacijske tehnologije i na taj način ga dodatno učinili inovativnim i zanimljivim. Volimo se kreativno izražavati i stvarati pa nam je izrada Art(d)eko knjige/kišobrana u literarnom, likovnom i ekološkom smislu bila  poseban izazov.

Upotrijebljeni materijali: pokidani kišobran, stara tkanina, plastični poklopci vlažnih maramica, akrilne boje, flomasteri, obično ljepilo, pištolj za vruće ljepilo, QR kodovi, mobiteli

Učenici: Una Mioković, Dino Skokić, Ana Dorić, Nensi Harkanovac, Luna Stanić, Vanesa Kasapović, Philix Konjušak, Klara Vidaković, Mia Puljek

Škola: Osnovna škola Ladimirevci, Područna škola Ivanovci

Mentorica: Ljiljana Marinjak, učiteljica razredne nastave u zvanju učitelja savjetnika

Proljetna pjesma

Naslov rada: Proljetna pjesma

Naslov i autor odabranog teksta: Luko Paljetak, Dolazak proljeća; Jadranka Čunčić-Bandov, Šuma se budi; Dobriša Cesarić, Početak proljeća

Poruka/opis rada: Knjiga može biti zanimljivog izgleda, naša se nalazi u staklenci, a čita se izvlačeći krugove koji su međusobno povezani. Vrlo zanimljivo iz razloga što se sadržaj može umetnuti  i dodati novi.

U staklenku smo skupili nekoliko lijepih pjesama o proljeću. Napisali smo ih na krugove  nebijeljenog papira. Naslove i pojedine dijelove pjesama smo dodatno ukrasili (knjiga nam se čini zanimljivija ako ima ilustracija).

Upotrijebljeni materijali: nebijeljeni papir, staklenki za zimnicu, ljepilo, flomastere, drvene boje

Učenici: Martina Stiblo, Sten Kajba, Andrej Špernoga

Škola: Osnovna škola “Silvije Strahimir Kranjčević“ Levanjska Varoš 

Mentorica: Majda Rončević, prof. razredne nastave

Zbirka pjesama

Naslov rada: Zbirka pjesama

Naslov i autor odabranog teksta: Moje selo Vinogradci, Iva Berečić, Petar Galošević Pavlinić

Poruka/opis rada: U obradi nastavne jedinice iz HJ o Hrvatskom standardnom jeziku i narječju učenici su imali zadatak napisati pjesmu o svom mjestu stanovanja mjesnim govorom i svaki stih početi slovom imena mjesta.

Upotrijebljeni materijali: stare slovarice, učenički radovi

Učenici: Iva Berečić, Petra Berečić, Lana Galošević Pavlinić, Petar Galošević Pavlinić, Marina Kos, Ana Nevena Kunišinac, Aurora Pavošević, Barbara Pavošević, Mihael Pavošević, Tin Vinogradac 

Škola: Osnovna škola Ivana Kukuljevića Belišće, Područna škola Vinogradci 

Mentorica: Melita Vujičić, mag. prim. educ. 

Naša vesela šarena kutija

Naslov rada: Naša vesela šarena kutija

Naslov i autor odabranog teksta: učenici 4. c razreda (pročitajte zbirku naših radova)

Poruka/opis rada: Ove školske godine punom parom krenuli smo sa ekoaktivnostima kroz sve nastavne predmete. Pod satovima Sata razrednika i satovima INA-e Bakine male tajne izradili smo čarobni vilin vrt od prirodnih eko materijala, posadili ljekovito i mirisno bilje za naše pčelice i leptire koji će se častiti nektarom i na kraju mislimo da našoj vrbi nedostaje jedna takva vesela knjiga. Istina, malo drugačija. Mi volimo čitati i pisati, ali i veliki smo ljubitelji prirode. Osmislili smo knjigu – hotel (utočište za kukce i male životinje). Lijevi dio knjige služit će nam za čitanje i maštanje, a desni ćemo odvojiti i postaviti na našu školsku vrbu kao utočište kukcima i malim životinjama.

Upotrijebljeni materijali: stara drvena kutija (nekada je služila za skladištenje butelje vina i čaše za vino), kartonske kutije za pakiranje jaja, ostatci kolaž-papira, kartonske role, bambus, suho cvijeće i različito suho bilje, pluteni čepovi, kore drveta, suhe grančice, papir, boje za crtanje

Učenici: Ira Nikšić, Gabriel Prpić, Ana Babić, Lucija Potolovec, Leona Babić, Kristijan Repinc, Lara Bošnjaković, Borna Rogač, Antonela Peršić, Lea Gašparić, Aurora Černjava, Leon Marijanović i Božica Puhanić 

Škola: Osnovna škola kralja Tomislava, Našice 

Mentorica: Mihaela Pokrivka, dipl. učiteljica

Crveni ekoalarm

CRVENI EKO ALARM

Naslov rada: Crveni ekoalarm

Naslov i autor odabranog teksta: učenici 3. b OŠ Cvjetno

Poruka/opis rada: Učenička priča nastala nakon istraživanja o prirodi i ugroženosti biljnog i životinjskog svijeta i uključivanja u projekte o ponovnoj upotrebi otpada.

Upotrijebljeni materijali: plastični čepovi, karton

Učenici: Gabrijela Kovačević, Borna Alerić, Niko Jurčić, Jakov Katanec, Dinko Lučić, Davor Baban, Petar Lacović, Ana Lovrić, Lora Primorac, Helena Hosu, Luka Lajoš, Ana Budimir, Andrej Dumančić

Škola: Osnovna škola Cvjetno Briješće

Mentorica: Ana Kraštek, mag. prim. educ.

Nagrađeni radovi

1. mjesto

Proljetna ekoknjižnica 


Osnovna škola Ladimirevci, Područna škola Ivanovci

mentorice: Marina Arambašić i Ivana Kuna 

učenici 1. razreda

2. mjesto

Ekobunar 


Osnovna škola Vladimir Nazor, Čepin

mentorica: Antonija Katić 

učenici 4. a razreda


3. mjesto

Proljetni kišobran u stihovima 

Osnovna škola Ladimirevci, Područna škola Ivanovci 

mentorica: Ljiljana Marinjak

učenici 4. r.


Pohvala povjerenstva

Naša vesela šarena kutija 


OŠ kralja Tomislava, Našice

mentorica: Mihaela Pokrivka

učenici 4. c

Putujuća knjiga Duh u močvari 


Osnovna škola Josipovac

mentorice: Marijana Leventić i Anita Drenjančević

učenici 4. a 

Članovi povjerenstva

Dubravka Pađen Farkaš, ravnateljica Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek

Dražen Jerabek, ilustrator i profesor likovne kulture, Osijek

Jelena Lulić, profesorica povijesti likovne umjetnosti u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek 

Silvija Lučevnjak, ravnateljica Zavičajnog muzeja Našice

Silvija Šokić, ravnateljica Gradske knjižnice Našice

Ivan Hajek, profesor likovne umjetnosti u Srednjoj školi u Našicama

Čestitamo svima i zahvaljujemo na sudjelovanju!