Poziomy

jak się określa poziom znajomości języka obcego?

W celu ujednolicenia egzaminów w różnych krajach Rada Europy wprowadziła tabelę określającą kompetencje językowe w czterech podstawowych kategoriach: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego, formułowanie wypowiedzi ustnych, formułowanie tekstu pisanego.

Jednolity system oceny kompetencji we wszystkich językach obcych

Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ, ang. Common European Framework of Reference for Languages, CEFR) – stopień znajomości języka obcego w określonej klasyfikacji, a więc umiejętności w mówieniu, słuchaniu, czytaniu i pisaniu. Klasyfikację przyjęła Rada Europy, wprowadzając sześć poziomów oznaczonych wielką literą i dodatkowo cyfrą.

A1 – około 180 godzin nauki. Osoba posługująca się językiem na tym poziomie rozumie i potrafi stosować potoczne wyrażenia i proste wypowiedzi. Potrafi prowadzić prostą rozmowę pod warunkiem, że rozmówca mówi wolno, zrozumiale i jest chętny do pomocy.

A2 – 180 – 200 godzin nauki. Osoba posługująca się językiem na tym poziomie rozumie wypowiedzi i zwroty w zakresie tematów związanych z życiem codziennym. Potrafi porozumiewać się w prostych sytuacjach komunikacyjnych, wymagających jedynie bezpośredniej wymiany zdań na tematy znane i typowe.

B1 – 300 – 400 godzin nauki. Osoba posługująca się językiem na tym poziomie rozumie znaczenie głównych wątków przekazu, zawartego w jasnych, standardowych wypowiedziach, które dotyczą spraw jej znanych i zdarzeń typowych dla pracy, szkoły, czasu wolnego itd.

B2 – 500 – 600 godzin nauki. Osoba posługująca się językiem na tym poziomie rozumie znaczenie głównych wątków przekazu, zawartego w złożonych tekstach. Potrafi porozumiewać się na tyle płynnie i spontanicznie, by prowadzić normalną rozmowę z rodzimym użytkownikiem języka.

C1 – 700 – 800 godzin nauki. Osoba posługująca się językiem na tym poziomie rozumie szeroki zakres trudnych, dłuższych tekstów, dostrzegając znaczenia ukryte, wyrażone pośrednio. Mówi płynnie, bez większego trudu odnajdując właściwe sformułowania.

C2 – 1000 - 1200 godzin nauki. Osoba posługująca się językiem na tym poziomie może z łatwością zrozumieć prawie wszystko, co usłyszy lub przeczyta. Potrafi wyrażać swoje myśli płynnie, spontanicznie i precyzyjnie różnicując odcienie znaczeniowe, nawet w najbardziej złożonych wypowiedziach.

Opis słowny informuje o umiejętnościach. Dokładny opis kompetencji jest dostępny na stronie Rady Europy (CEFR)

Liczba godzin nauki jest przybliżona i uzależniona od takich czynników, jak osobiste predyspozycje osoby uczącej się, zastosowane metody nauki, oraz pokrewność języka nauczanego do języka rodzimego.

Materiały szkoleniowe na stronie są dostosowane do poziomu osób początkujących.