25 de elevi au participat la mobilități de grup în Grecia: Fluxul 1 (13 elevi) și-a desfășurat activitățile la Liceul din Leptokarya iar Fluxul 2 (12 elevi) la Școala Platon din Katerini.
Broșura digitală ”Omul care planta copaci”
Broșura digitală „Omul care planta copaci” reprezintă o resursă educațională complexă, orientată spre formarea competențelor necesare dezvoltării durabile și promovării unui stil de viață sustenabil.
Fundamentată pe povestirea alegorică „Omul care planta copaci” de Jean Giono, broșura valorifică un text cu profund mesaj moral și ecologic, care ilustrează impactul acțiunii individuale asupra mediului și comunității. Prin exemplul personajului Elzéard Bouffier, elevii sunt familiarizați cu valori esențiale precum perseverența, responsabilitatea, modestia și grija față de natură.
Structura materialului este una interdisciplinară și interactivă. Textul literar este segmentat în secțiuni însoțite de activități variate: exerciții de vocabular, analiză critică, redactare creativă, sarcini logico-matematice, activități de educație ecologică și reflecție morală. În plus, broșura include elemente de sinteză (cronologia acțiunii), informații despre autor, caracterizarea personajului principal și o secțiune dedicată rolului pădurilor în echilibrul ecologic. Partea finală propune teme de reflecție care stimulează gândirea critică și conștientizarea valorilor personale.
”Click pe Verde. Zeii Olimpului – ambasadori ai sustenabilității”
CONCURSUL NAȚIONAL ”MADE FOR EUROPE”, EDIȚIA 2025
Site-ul ”Educație pentru dezvoltare durabilă”, rezultat al anului IV, a fost prezentat de Alexandru Tudose la faza județeană a concursului ”Made for Europe” (28 martie 2025). Acest produs s-a calificat la faza națională a acestei competiții care a avut loc la Călărași (7-11 mai 2025).
Proiectul de mobilități în domeniul educației școlare (2024-1-RO01-KA121-SCH-000211475) este implementat de Liceul ”Ștefan Procopiu” Vaslui în perioada 01.06.2024-31.08.2025 și este finanțat de Uniunea Europeană. Punctele de vedere și opiniile exprimate aparțin, însă, exclusiv autorului (autorilor) materialului și nu reflectă neapărat punctele de vedere și opiniile Uniunii Europene sau ale Agenției Naționale (AN). Nici Uniunea Europeană și nici AN nu pot fi considerate răspunzătoare pentru acestea”.