Conference Program
ACI 2018 Program
All times are in Eastern Standard Time (EST)
Tuesday Dec 4 – Workshops
Workshop 1– Designing for Animals: Defining ‘Participation’ in Animal-Computer Interaction
Location: Banquet Hall A (TSRB 133)
Organizers: Ilyena Hirskyj-Douglas (Aalto University), Charlotte Robinson (Sussex School of Engineering and Design), Patricia Pons (Universidad Politecnica de Valencia)
Workshop 2– SoundJam: Acoustic Design for Auditory Enrichment
Location: Banquet Hall B (TSRB 132)
Organizers: Fiona French (London Metropolitan University), Valerie Hare (SHAPE of Enrichment), Reinhard Gupfinger (Institute for Media Studies Linz), Paul Kendrick (University of Salford UK) and Lisa Yon (Elephant Welfare Group)
Workshops run simultaneously on the same schedule:
8:00-8:30 Registration (Foyer)
8:30-10:00 Session 1
10:00-10:30 break
10:30-12:00 Session 2
12:00-1:30 lunch break – on your own (see list and map for nearby choices)
1:30-3:00 Session 3
3:00-3:30 break
3:30-5:00 Shared workshop plenary (Lecture theater)
Wednesday Dec 5 – Conference day 1
(all sessions in Lecture Theater unless stated otherwise)
8:00-8:30 Registration (Foyer)
8:30-10:00 SESSION ONE – Conference Opening
Conference Welcome (General Chair Melody Moore Jackson)
Opening Keynote – Dr. Denise Herzing
Dolphins and Computers: Rethinking species-specific interfaces for communication studies
Dolphins are known to be social creatures, both within their own societies and with other species including humans. Since the 1960’s various keyboards and interfaces have been used to study dolphin communication. These interfaces have evolved over the decades, both technologically and methodologically. We will review the history of keyboards and interfaces for these aquatic mammals with a discussion of their challenges, successes, failures, and contributions to the science.
10:00-10:30 break
10:30-12:00 SESSION TWO - Papers and Extended Abstracts
Session Chair: Dr. Clint Zeagler
Experimental Methods
10:30 paper - User Centered Design Approaches to Measuring Canine Behavior: Tail Wagging as a Measure of User Experience
Luisa Fernanda Ruge (The Open University)
Elizabeth Jane Cox (The Open University)
Clara Mancini (The Open University)
Rachael Luck (The Open University)
11:00 short paper - Methodological considerations within ACI: Importance of participant canine participant
selection
Charlotte Robinson (University of Sussex)
Alice Torjussen (University of Sussex)
Activity Recognition
11:15 short paper - Gait Analysis in Horse Sports
Jessica Maria Echterhoff (Technical University Munich)
Juan Haladjian (Technical University Munich)
BerndBrügge (Technical University Munich)
11:30 short paper - Dog activity classification with movement sensor placed on the collar
Pekka Kumpulainen (Tampere University of Technology)
Anna Valldeoriola Cardó(University of Helsinki)
Sanni Somppi (University of Helsinki)
Heini Törnqvist (University of Helsinki)
Heli Väätäjä (University of Tampere)
Päivi Majaranta (University of Tampere)
Veikko Surakka (University of Tampere)
Outi Vainio (University of Helsinki)
Miiamaaria Kujala (University of Helsinki)
Julia Kuosmanen (University of Tampere)
Antti Vehkaoja (BioMediTech Institute and Tampere University of Technology)
11:45 Announcements
12:00-1:30 lunch break – on your own
Steering committee meeting – Banquet Hall (TSRB 132)
1:30-3:00 SESSION THREE - Papers and Extended Abstracts
Session Chair: Ceara Byrne
Enrichment
1:30 paper – Designing Digital Enrichment for Orangutans
Rebecca Scheel (Georgia Institute of Technology)
2:00 paper - Gorilla Game Lab: Exploring Modularity, Tangibility and Playful Engagement in Cognitive
Enrichment Design
Stuart Ian Gray (University of Bristol)
Peter Bennett (University of Bristol)
Fay E Clark (University of Bristol)
Katy Victoria Burgess (University of Bristol)
Tom Metcalfe (University of Bristol)
Kirsten Cater (University of Bristol)
Anja Kadijevic (University of Bristol)
2:30 short paper - Computer Tasks for Great Apes Promote Functional Naturalism in a
Zoo Setting
Christopher Flynn Martin (Indianapolis Zoo)
Robert W. Schumaker (Indianapolis Zoo)
Simulation
2:45 short paper – Umamimi robotic horse ears using configurable code profiles to replicate individuality
in equine animatronics
Steve North (University of Exeter)
3:00-3:30 break
3:30-5:00 SESSION FOUR - Papers and Extended Abstracts
Session Chair: Dr. Joelle Alcaidinho
Monitoring
3:30 paper - Happy Dogs and Happy Owners - Using Dog Activity Monitoring
Technology in Everyday Life
Heli Väätäjä (University of Tampere)
Päivi Majaranta (University of Tampere)
Poika Isokoski (University of Tampere)
Julia Kuosmanen (University of Tampere)
Miiamaaria Kujala (University of Helsinki)
Sanni Somppi (University of Helsinki)
Antti Vehkaoja (Tampere University of Technology)
Outi Vainio (University of Helsinki)
Oskar Juhlin (Stockholm University)
Mikko Ruohonen (University of Tampere)
Veikko Surakka (University of Tampere)
4:00 paper - Visualizing Cat GPS Data: A Study of User Requirements
Sanne Swagerman (University of Amsterdam)
Clara Mancini (The Open University)
4:30 short paper - Dry contact electrodes performance in canine ECG measurement
Juhani Virtanen (Tampere University of Technology)
Sanni Somppi (University of Helsinki)
HeiniTörnqvist (University of Helsinki)
Joni Leivo (Tampere University of Technology)
Patrique Fiedler (Technische Universitaet Ilmenau)
Heli Väätäjä (University of Tampere)
Veikko Surakka (University of Tampere)
Antti Vehkaoja (Tampere University of Technology)
4:45 Announcements
5:30 Bus leaves for banquet
6:00-9:00 Conference Banquet – Monday Night Brewing Garage
933 Lee St SW, Atlanta, GA 30310
6:00-8:00 Open Bar (craft beers), dinner buffet (southern barbeque)
8:00-9:00 Cash bar
Thursday Dec 6 – Conference day 2
8:30-10:00 SESSION FIVE
Panel – Ethics and Welfare in Animal-Computer Interaction (Lecture theater)
Moderator: Dr. Clara Mancini, The Open University
Dr. Denise Herzing, The Wild Dolphin Project
Dr. Con Slobodchikoff, Northern Arizona University, The Animal Language Institute
Mr. Mark Spivak, Dog Star Technologies
Ms. Lynn Yakubinis, Zoo Atlanta, Primate Department
10:00-10:30 break
10:30-12:00 SESSION SIX - Papers and Extended Abstracts (Lecture theater)
Session Chair: Dr. David Roberts
Interaction Techniques
10:30 paper - Dogs Using Touchscreens in the Home: A Case Study for Assistance Dogs
Operating Emergency Notification Systems
Ceara Byrne (Georgia Institute of Technology)
Clint Zeagler (Georgia Institute of Technology
Larry Freil (Georgia Institute of Technology)
Allison Rapoport (Georgia Institute of Technology)
Melody Moore Jackson (Georgia Institute of Technology)
11:00 short paper - A Framework for Animal Slider Interfaces
Jacob Logas (Georgia Institute of Technology)
Will Mitchell (Georgia Institute of Technology)
Monira Khan (Georgia Institute of Technology)
Lorita Freeman (Georgia Institute of Technology)
Clint Zeagler (Georgia Institute of Technology)
Melody Moore Jackson (Georgia Institute of Technology)
Welfare
11:15 short paper – “We have a volunteer coordinator who is unfortunately a volunteer”:
A Qualitative Assessment of Animal Shelters
Kathryn Kresnye (Indiana University)
Patrick C. Shih (Indiana University)
Videoposter previews
11:30 Videoposter - Use of Position Tracking to Infer Social Structure in Rhesus Macaques
Brian Hrolenok (Georgia Institute of Technology)
Kim Wallen (Emory University)
David Byrd (Georgia Institute of Technology)
Rebecca Ann Roberts (Emory University, Yerkes National Primate Research Center)
Chanho Kim (Georgia Institute of Technology)
Scott M. Gilliland (Georgia Institute of Technology)
Tucker Balch (Georgia Institute of Technology)
11:40 Videoposter - Use of Experiential Exhibitions for Understanding of Animal Vision in School-age
Children and University Students: Expectations and Concerns
Haruka (Animaware Co. Ltd.)
Kasuga (University of Sapporo, Japan)
Yuichiro (Animaware Co. Ltd.)
Ikeda (University of Sapporo, Japan)
11:50 Videoposter - Technology for Working Dogs
Melody Moore Jackson (Georgia Institute of Technology)
Ceara Byrne (Georgia Institute of Technology)
Larry Freil (Georgia Institute of Technology)
Giancarlo Valentin (Georgia Institute of Technology)
Jay Zuerndorfer (Georgia Institute of Technology)
Clint Zeagler (Georgia Institute of Technology)
Jacob Logas (Georgia Institute of Technology)
Scott Gilliland (Georgia Institute of Technology)
Allison Rapoport (Georgia Institute of Technology)
Devon Peet (Georgia Institute of Technology)
Andrea Lau (Georgia Institute of Technology)
Xiaochuang Han (Georgia Institute of Technology)
Joelle Alcaidinho (Georgia Institute of Technology)
Thad Starner (Georgia Institute of Technology)
12:00-1:30 lunch break – on your own
Demos and videoposter presenters may set up during this time in the Banquet Hall
1:30-3:00 Videoposters and demos (Banquet Hall)
3:00-3:30 break
3:30-5:00 SESSION EIGHT – Conference closing
Closing keynote – Dr. Con Slobodchikoff
“Decoding animal languages with computers and AI”
Conference closing and awards (General Chair: Melody Moore Jackson)