Vi behöver fräscha upp era kunskaper i multiplikation. Därförkommer vi köra med gångertabellspapper i läxa nu några veckor.
Läs i Magic! 6 kapitel 12 den spännande historien om Apollo 13, part 1. Här fokluserar vi inte på glosorna, utan på att ni ska förstå helheten. Läs därför igenom texten flera gånger och översätt
Robin Hood egentligen inte är namnet på bara en person, utan ett uttryck för alla ståtrövare som på 1200-talet höll till i Sherwoodskogen. Med tiden blev utrycket en legend som fått många att fantisera ihop historier om just bara en man med namnet.
Fast Rob´s in Hoods betyder rånare i luvor.
Läxor;
Engelska kap 12, part 1
Läs och översätt texten
Matte:
Stencil med färdighetsträning av multiplikationstabellerna
Så var sportlovet slut och dags för oss att kavla upp skjortärmarna för skoljobb igen. Vårterminen bjuder på många ledigheter, så nu är det bara 5 ½ v till påsklov. Alltså får vi försöka disponera tiden så bra som möjligt.
Denna vecka kommer vi avsluta geografiarbetet i SO-n.
I NO-n kommer vi läsa om hur kloka gummor/män i olika kulturer och tider dels omgivits av myter men även rädsla och förtal. Vi kallar avsnittet för “Myter och konst om naturen och människan” och tar oss an det bl a genom att läsa bitar av Olof Svedelids bok “Mor är ingen häxa” jobba med främmande ord i texten samt se dramatiserade filmer /klipp om häxprocessen
I svenskan är det dags att ta oss an våra klassiker. Alla kommer i grupper få läsa/lyssna på/se filmatisering av någon av litteraturens klassiker. Därför går vi på tisdag efter lunch ner till “stora biblioteket”, där eleverna ska få hjälp att ansluta sitt lånekort till bibliotekens e- och ljudböcker. Vi går tillbaka till skolan så eleverna hinner i tid till bildlektionen.
Engelskan kommer handla om den dramatiska rymdfärden som skildras i filmen Apollo 13. Vi kommer därför se filmen i fråga i slutet av nästa vecka.
I matten ger vi oss i kast med geometri och övar begrepp på figurer och tragglar enhetsomvandlingar.
Som synes har vi att göra, så vi ska nog få tiden att gå!
Allt gott i snålblåsten!
Jonatan&Stina