Förklara vad argumentation är för någon som inte har en aning. Berätta också hur en argumenterande text kan vara strukturerad. Gör det muntligt eller skriftligt hemma för någon som hinner lyssna eller läsa.
ET The Extra Terrestial
https://glosor.eu/ovning/magic-6-et-1.9163350.html
Glossary
English - svenskabesökare- visitor snabbt - quickly, fast höra - hear stod - stood stå - standta - take planta, växt - plant tog - tooktyst - quietly sakta - slowlyvarmt - warmlyskåpbil -van utomjording-extra-terrestrial rymdskepp- spaceship Jorden- the Earth forskare- scientist skog- forest hörde- heardDenna vecka utser vi Ella till solstråle
för att hon lyckats vända sitt motstånd till kämpaglöd!
Veckobrev v 37
Undrar om det inte var en av årets regnigaste dagar i onsdags när vi var ute på Koster? Men vi blev inte bara blöta, utan även flera erfarenheter rikare. En dag att minnas och se tillbaka på länge, länge! Vi har givetvis använt oss av det vi såg och lärde i och kring havet och bl a gjort presentationer med personligt utvalda arter.
Klassen fortsätter visa framfötterna vad gäller studiero och arbetsdisciplin. Härligt! Nu gäller det “bara” att hålla fast vid detta.
Efter några veckors test av Clios digitala läromedel, tycker vi att det funkar riktigt bra i de flesta ämnen. I engelska har vi dock märkt att det verkar svårt att få in rutin kring muntlig övning samt glosträning. Därför kör vi uppkopierat material i några veckor för att förenkla för barnen. Denna vecka blir det mer “Study tips” och då finns det även fler glosor att läsa på för de som önskar. Länkar till bra träningssidor; https://glosor.eu/ovning/magic6-when-i-study.9133234.html https://glosor.eu/ovning/magic-6-study-tips.9108389.html
Vi vill att man tränar på minst 17 st ord.
Vi kör nu även igång med läxor i matte;vi kommer lämna ut läxpapper+ böcker på tisdagar och samla in dem på fredagar. Om man vill ligga “steget före” ligger alla läxor här; http://www.matematikboken.com/Matematikboken/Laxor.html. (Vi börjar alltså med läxa 1 nu v 37)
Eftersom det är “skördesäsong” tänkte vi ta tillfället i akt och gå ut och plocka lingon tillsammans med de andra sexorna efter lunch ti 10/9 (vi vuxna kör eleverna i bilar i skytteltrafik till och från skolan). De andra sexorna, som har hemkunskap på schemat nu, gör sylt av sina bär “direkt”, medan vår klass fryser ner sina bär för att göra sylt när de får hk efter jul. Ta med en liten fryspåse (typ 3-5 l) och en liten plastburk med lock att lägga bären i. (Efter onsdagens strapatser tror vi ungdomarna lärt sig vikten av att ha bra kläder och skor.)
Nästa tisdag, 17/9, är ni varmt välkomna på föräldramöte. Vi träffas kl 18 på Stallbacken. Då kommer vi informera mycket mer om hur vi arbetar samt givetvis ge er föräldrar utrymme att diskutera exempelvis klassresa.
Önskar er alla en fin helg så länge!/ Jonatan & Stina