Repetera och läs på inför provet i kemi som är på fredag. Detta ska ni kunna;
Vi jobbar med tema jul utifrån engelska julsånger , korsord och ordgömmor.
English- svenska
Santa Claus- jultomtenelf- tomtenisseChristmas Eve- julaftonChristmas Day- JuldagenBoxing Day- Annandagensleigh- slädechimney- skorstenChristmas tree- julgranChristmas gift- julklappreindeer- renham- skinkaherring- sillmeatballs- köttbullarcocktail sausages- prinskorvarginger bread- pepparkakasack-säcktinsel- glitterfireplace- eldstadLäxor;
B-språk till onsdag.
Christmas words i engelska till tisdag v 50
Prov i kemi fredag
Så är då äntligen december här! Vi inleder veckan med att gå till kyrkan på studiebesök. Efter detta är det ordinarie schema som gäller.
Resterande vecka präglas av Nationella prov i matematik, där klassen gör sin del på tisdag. Efter detta är de muntliga delarna av proven avklarade. Utifrån resultaten försöker vi sy ihop åtgärder åt de elever som behöver mer stöd.
Vi märker av "den stora vintertröttheten" samt den ökade frekvensen av vikarier då Stinas bedömer NP, på eleverna. Förra veckan var det mycket tjafs eleverna emellan och det var ingen rolig stämning alls. Vi tror dock att vi lyckats vända detta genom att samtala enskilt samt i vissa fall kontakta er föräldrar. Vill passa på att tacka för gott samarbete här! Både barn och vuxna trivs förstås bäst då det är lugnt.
Turbulensen i klassen gjorde att eleverna kände sig oförberedda på kemin, vilket gjorde att vi flyttade fram provet till denna fredag istället.
I matematik fortsätter vi denna veckan med koordinatsystem och proportionalitet. Vi skippar matteläxa.
I SO kör vi vidare med Europas geografi.
I svenska har vi, parallellt med skrivandet, snart lyssnat klart på Anne Frank med efterföljande diskussionsfrågor. Några av eleverna har redovisat sina personporträtt medan några har sin redovisning kvar.
I engelska kommer vi köra tema jul, och ger extra tid till nästa tisdag att läsa på glosorna.
Lite "förvarningar": ti 10/12 uppmärksammar vi Nobeldagen genom att klä oss lite fint och duka fint i matsalen. Det ryktas att Nobelpris kommer delas ut!
On 11/12 ska de som är med i Mias luciatåg genrepa för SFI ca 13.30. NI ska alltså ha med er luciatågskläder denna dag.
Fre 13/12 ska de som är med i Mias luciatåg samlas extra tidigt .
Men först ska vi förstås ta oss igenom vecka 49 :-))
Allt gott
Jonatan & Stina