Методики, спрямовані на виявлення обдарованих дітей.

Методика «Прогресивні матриці Равена», визначення рівня аналітико-синтетичних умінь

Анкета з визначення здібностей учнів за методикою американських учених Хаана і Кафа допоможе визначити на основі зіставлення з інтересами однолітків особливості спрямованості дитини

Анкета.docx

Методика «Неіснуюча тварина», визначення, наскільки розвинена творча уява дитини, оригінальність мислення, емоційний стан.

Методика Айзенка, визначення рівню інтелекта.

Методика Кеттелла, оцінка інтелектуальних можливостей дитини.

Методика багатофакторного дослідження особистості Р. Кеттелла (16 PF – опитувальник) використовується у всіх ситуаціях, коли необхідне знання індивідуально-психологічних особливостей людини. Опитувальник діагностує риси особистості, які Р. Кеттелл називає конституційними чинниками. Опитувальник Г.Айзенка спрямований на вивчення особливостей темпераменту дітей. Тест «Виявлення структури темпераменту» В. Русалова дозволяє оцінювати ряд властивостей темпераменту, що виявляються у підлітків і старших школярів у роботі й спілкуванні з людьми. Це такі властивості темпераменту як енергійність, пластичність, темп і емоційність.


Методика Векслера, визначення рівня інтелектуальних здібностей.

Шкали Векслера (WISC IV - Wechsler Intelligence Scales), більш відомі як Тест Векслера, є одним із найстаріших та найвідоміших тестів інтелекту. Першу версію було створено в США у 30-ті роки ХХ сторіччя. За майже сторічну історію наукове знання про інтелект значно розвинулося, а тест - осучаснився і доповнився новими субтестами. Наразі інструмент постійно оновлюється завдяки розширенню знань про розвиток людини та вимогам і стандартам тестових комісій.

Ми пишаємось досвідом наших спеціалістів, які приймали участь в адаптації та зборі виборки для української версії тесту. А також тим, що співзасновниця центру Ольга Орел та спеціалістка Катерина Шкуропат є власне авторами адаптації WISC IV для України.

Для кого цей тест?

WISC IV підходить для дітей віком від 6 років до 16 років 11 місяців та 30 днів. Така чіткість вікових меж обумовлена вимогами до стандартизації тесту та відповідності його результатів чітким віковим нормам.

В усьому світі тест використовується для прогнозування успішності шкільного навчання та інтелектуальної обдарованості. Саме тестування проходить у розважальній формі із зміною завдань, що робить його неодноманітним та цікавим.

Результат може бути враховано при постановці діагнозу. Однак слід пам’ятати, що тест можна застосовувати виключно для дітей, які володіють мовою і строго у відповідності віковим діапазонам. Для дітей невербальних або з порушеннями мовлення слід використовувати відповідно невербальні тести, наприклад, Leiter-3.

Як використати результати?

Показник рівня інтелекту та когнітивних здібностей є важливим для підбору навчального закладу та складення програми навчання. Бали по субтестам допоможуть зрозуміти, на що саме зробити акцент у навчанні, які навички підтягнути, а що є для дитини сильною стороною. За необхідності, спеціалісти центру на основі результатів тесту розроблять програму нейрокорекції або когнітивної абілітації та дадуть рекомендації для занять вдома.

Тест WISC-IV рекомендують проходити дошколятам перед початком навчання, як частину діагностики готовності до школи. А також повторно через деякий час, щоб кількісно оцінити зміни у тій чи іншій сферах та ефективність застосованих підходів до навчання або програми корекції

Діагностика.pdf