Digitala nationella prov
Nu blir nationella prov och betygsstödjande bedömningsstöd digitala.
Just nu pågår det ett införandeprojekt i samarbete mellan IT-och Digitalisering och Barn-och ungdomsförvaltningen för att med start våren 2024 införa Skolverkets nya provplattform för Bedömningsstöd och Nationella prov.
Driftinformation
Här hittar du information om pågående driftstörningar och planerat underhåll av Skolverkets e-tjänster och webbplatser.
Läs mer här >>
Länk till Skolverkets provplattform för skolpersonal
Här är länken till Skolverkets provplattform, tänk på att personal och elever måste vara överförda till plattformen från IST innan inloggningen fungerar:
Se länk>>
Information om Skolverkets provplattform
Provet i svenska och svenska som andraspråk i årskurs 6 är försenat och blir tillgängligt i provplattformen i slutet på vecka 10.
Då kan provet tilldelas elever och eventuella anpassningar skrivas in.
Information från Skolverket:
Nationella prov kommer inte att genomföras i provplattformen i vår
2025-03-10
Nationella prov kommer inte att genomföras i provplattformen i vår.
Nationella prov kommer inte att kunna genomföras i Skolverkets provplattform i vår eftersom Skolverket har beslutat att stänga provtjänsten för nationella prov våren 2025. Anledningen är att vi har upptäckt flera fel och brister i provplattformen.
I stället ska eleverna genomföra ersättningsprov.
Skolverket återkommer med mer information och instruktioner.
Skolverket stänger ner provtjänsten för nationella prov för våren 2025
Skolverkets provplattform är tillfälligt stängd för vissa delprov
2025-03-06
Gäller åk 6 och Gymnasiet
Skolverket har beslutat att proven i årskurs 6 delprov C1 och C2 i svenska och svenska som andraspråk samt för gymnasiets svenska 3 och svenska som andraspråk 3 inte ska skrivas i Skolverkets egna provplattform pga, tekniska problem.
Istället ska dessa prov skivas som vanligt i Digiexam.
Se mer instruktioner om Digiexam här: Barn- och utbildningsförvaltningen - Vägledning för lärare DigiExam
Omstart av Chromebook inför Digitala Nationella Prov
2025-03-04
Det har kommit en ny Kioskapp till alla elever som använder en Chromebook. Appen används när eleven ska skriva Digitala nationella prov och för att den ska fungera korrekt måste Chromebooken startas om innan provtillfället.
OBS! För närvarande heter kioskappen som leder till DNP "Login Temporarily Unavailable". Vi kan inte själva ändra namnet utan det är Skolverket som måste göra det.
Delta i ett storskaligt test av ett provgenomförande den 12 mars
Onsdagen den 12 mars klockan 9.00–10.00 bjuder Skolverket in alla skolor som planerar att genomföra digitala nationella prov under våren till ett gemensamt och storskaligt genomförande av ett övningsprov i provplattformen. Syftet är att testa provtjänstens funktionalitet och prestanda vid en hög belastning. Det är också ett bra tillfälle för skolan att testa sin provorganisation och sina tekniska förutsättningar, till exempel nätverkskapaciteten.
Se länk>>
Information om Nationella Prov
På Skolverkets hemsida finns det sammanställningar med information om nationella prov, både de digitala och de som genomförs på papper.
Se länk grundskola>>
Se länk gymnasium>>
Aktuella datum för Skolverket vt 2025
Onsdag 18 juni: Sista dagen för bedömning och uttag av resultat från vårterminens digitala nationella prov och bedömningsstöd.
Datum för kommande webbinarier under våren 2025, läs mer här >>
5 mars Förberedelsedag Digitala Nationella Prov gymnasium, lärare som undervisar i sv 3, sva 3, eng 5, eng 6 sänds även 11 mars och 19 mars, se länk >>
21 mars Bedömning i Skolverkets provplattform, skolpersonal som ska förbereda, genomföra och följa upp bedömning av digitala nationella prov, sänds även 24 mar och 23 apr, se länk >>
17 juni Uppföljning av vårens prov och framåtsiktande mot hösten, Ansvariga på huvudmanna- och skolnivå för digitala nationella prov
Checklista i förberedelsearbetet inför Digitala Nationella Prov
Nedan hittar ni en checklista som stöd i ert förberedelsearbete.
Se länkat dokument>>
Länk till presentation från Skolbesöket angående digitala nationella prov
Här finns presentationen från skolbesöken i februari 2025. Dokumentet delas i pdf format.
Se länkat dokument>>
Information om ersättningsprov
Under en period finns det ersättningsprov på papper för de skolor som inte kan genomföra de nationella proven digitalt på provdagen, antingen för att tekniken inte finns på plats eller om något oförutsett händer. Det är rektorn som beslutar om när och hur ersättningsprovet ska användas. Ersättningsprovet behöver inte beställas utan skickas ut automatiskt cirka en till två veckor före provgenomförandet.
Se länk grundskola>>
Se länk gymnasieskola>>
Skolverkets kalendarium för stöd till huvudmän och skolor inför digitala nationella prov
Digitala betygsstödjande bedömningsstöd för åk 6
13 januari är det betygstödjande bedömningsstödet i ämnena biologi, fysik, kemi och samhällskunskap för årskurs 6 tillgängliga igen. Bedömningsstöden har formen av ett prov med två delprov. Syftet med betygsstödjande bedömningsstöd är att stödja en rättvis och likvärdig betygssättning men det är frivilligt att genomföra dem.
Du som lärare kan genomföra dem med dina elever när det passar inför betygssättningen.
Lärarinformation digitala nationella prov - Grundskolan
Nationella prov i geografi årskurs 9 Se länk>>
Nationella prov i historia årskurs 9 Se länk>>
Nationella prov i religionskunskap årskurs 9 Se länk>>
Nationella prov i samhällskunskap årskurs 9 Se länk>>
Lärarinformation digitala nationella prov - Gymnasieskolan
Information om bedömningsprocess
Efter att ett digitalt nationellt prov har genomförts gör Skolverket en inläsning av alla elevsvar samma kväll. Då är provplattformen stängd för allt arbete. Ni kan sedan börja bedöma provet dagen efter att provet har genomförts. Övriga prov kan bedömas som vanligt när provplattformen är öppen.
Grundskola, Läs mer här>>
Gymnasieskola, Läs mer här>>
FAQ, med svar från Skolverket
Vilka elever ska föras över till Skolverkets provplattform inför digitala nationella prov?
Svar:
Samtliga elever i den aktuella årskursen/kursen ska föras över till Skolverket.
De nationella proven är obligatoriska att genomföra för eleverna i den aktuella årskursen eller kursen. Om det finns särskilda skäl kan rektorn besluta att en elev ska undantas från att genomföra ett nationellt prov, helt eller delvis. Detta ska då registreras i Provplattformen innan provgenomförandet.
När publiceras engelska, svenska och SVA proven för tilldelning i provportalen?
Två veckor före provtillfället publiceras proven-Går det att tilldela en fråga till mer än en bedömare, till exempel alla lärare som deltar i bedömningen?
Svar:
Nej, en elevlösning kan bara hanteras av en bedömare.
Vid sambedömning av digitala prov kan lärarna sitta tillsammans vid en digital enhet eller använda en projektor för att visa elevlösningarna. Det är även möjligt att skicka en elevlösning till en annan bedömare via en funktion i provplattformen om det finns behov av att sambedöma en elevs svar.
Observera att om flera Bedömare tilldelas samma uppgift får den Bedömare som först öppnar uppgiften alla elevsvar. För att undvika det behöver Bedömningsledaren fördela elevsvar mellan Bedömare. Hur det går till framgår av webbutbildningen.
Bedömningen sparas automatiskt när Bedömaren trycker "Nästa" eller "Tillbaka".
För att kunna gå vidare till nästa elevlösning behöver Bedömaren ange en poäng på elevlösningen, även om hen anser att det är en preliminär bedömning. Bedömaren kan sedan gå tillbaka till elevlösningen vid behov och ändra bedömningen. Hänsyn måste dock tas till eventuella datum som skolan satt för när bedömningen ska vara klar.
Kan en provledare öppna upp ett inskickat prov till elev som eventuellt råkat skicka in det av misstag?
Svar:
Ja, provledaren kan gå in och ändra status till ”Pågående” så att eleven kan fortsätta jobba med provet.
Våra skolor undrar hur långt tid innan ni kommer att meddela vilket SO/NO-ämne eleverna ska skriva DNP i.
Svar:
Den 10 mars 2025 informeras skolor om vilket NO-ämne de tilldelas. och den 31 mars informeras skolor om vilket SO-ämne de tilldelas.
Kan eleverna skriva övningsproven vid fler än ett tillfälle?
Svar:
Det kommer att komma fler kopior av övningsprovet nu under februari månad så att ni kan testa provgenomförandet vid flera tillfällen. Exakt när dessa kommer att var tillgängliga har vi inget besked om i dagsläget. Varje övningsprov kan genomföras en gång/elev.
Viktiga datum 2025 - 2026
Digitala Nationella Prov 2025
Årskurs 6:
Tisdag 18 mars: Svenska/Svenska2
Torsdag 20 mars: Svenska/Svenska2
Onsdag 26 mars: Engelska
Fredag 28 mars: Engelska
Årskurs 9:
Skolverket informerar om ämnestilldelning;
NO - 10 mars och SO - 31 mars
Torsdag 10 april: NO
Tisdag 29 april: SO
Onsdag 7 maj: SO
läs mer här >>
Gymnasieskolan:
Onsdag 9 april: Svenska 3/Svenska som andraspråk 3
Tisdag 6 maj: Engelska 6
Torsdag 8 maj: Engelska 6
Onsdag 14 maj: Engelska 5
Fredag 16 maj: Engelska 5
läs mer här >>
Betygsstödjande bedömningsstöd
Årskurs 9 och gymnasieskolan: moderna språk 2 (franska, spanska, tyska).
läs mer här >>
Höstterminen 2025
Nationella prov
Gymnasieskolan: matematik nivå 1–2 och matematik fortsättning nivå 1–2 (motsvarande matematik 1-4), svenska/svenska som andraspråk nivå 1.
Komvux på gymnasial nivå: matematik nivå 1–2 och matematik fortsättning nivå 1–2 (motsvarande matematik 1-4), svenska/svenska som andraspråk nivå 1, svenska/svenska som andraspråk nivå 3, engelska nivå 1 och engelska nivå 2 (motsvarande engelska 5 och 6).
Samtliga nationella prov på gymnasial nivå som levereras efter den 1 juli 2025 kommer att vara utformade utifrån ämnesutformningen. Nationella prov i ämnen och nivåer motsvarar de som finns i dagens kursbaserade system.
Vårterminen 2026
Nationella prov
Årskurs 6: matematik.
Årskurs 9: engelska, matematik, svenska/svenska som andraspråk.
Prov i årskurs 6 och 9 i grundskolan och sameskolan inkluderar motsvarande årskurser i specialskolan.
Skolans förberedelsearbete
Digitala nationella prov och betygsstödjande bedömningsstöd, läs mer här >>
Leda arbetet inför digitala nationella prov, läs mer här >>
Skolans förberedelsearbete gällande Skolverkets provplattform, läs mer här >>
Skyddade personuppgifter, läs mer här >>
Checklista för dig som är provledare läs mer här >>
Så fungerar elevernas provmiljö, demoprov läs mer här >>
Syftet med digitaliseringen
Syftet med att digitalisera bedömningsstöd och nationella prov är att göra det enklare för skolor att administrera och hantera proven samt bidra till en mer likvärdig bedömning.
Målet är att det ska leda till:
minskad arbetstid för bedömning och resultathantering
automatisk inrapportering av provresultat
att flera delar av kurs- och ämnesplaner kan prövas i proven
ökad användbarhet och tillgänglighet för elever med funktionsnedsättning genom tekniska lösningar
förenklad data- och resultathantering.
Så förändras proven i olika ämnen
Digitaliseringen av de nationella proven kan innebära förändringar beroende på prov, ämne, skolform och årskurs.
Ta del av informationen om respektive ämne genom att klicka dig vidare i nedanstående länkar:
Svenska och svenska som andraspråk årskurs 4-9
Engelska, gymnasieskolan och komvux
Svenska och svenska som andraspråk, gymnasieskolan och komvux
Matematik och matematik – fortsättning, gymnasieskolan och komvux