Nacionalna kampanja ČITAJ MI!
20. 11. 2025. – 1. 6. 2026.
FILOZOFIJA U VRTIĆU – MATURA I MAŠTA
Učenici Gimnazije Tituša Brezovačkog, nakon uspješne suradnje u veljači 2020. godine, nastavljaju s čitanjem slikovnica djeci u Dječjem vrtiću Tatjane Marinić.
Čitanje započinju obilježavanjem Međunarodnog dječjeg dana, ali i Svjetskog dana filozofije – 20. studenoga.
Stoga će i slikovnice biti u duhu „filozofije za malene“.
Radionice maturanata s djecom uključit će različite aktivnosti: čitanje, sviranje, pjevanje, zadatke, igre, i to o ljubavi, prijateljstvu, dobroti, istini, empatiji, sreći, laži, pravednosti...
Suradnja između Titušana i djece odvijat će se od studenoga 2025. pa sve do lipnja 2026. Obavijest o aktivnostima objavljena je na mrežnim stranicama nacionalne kampanje Čitaj mi!
Maturanti su tijekom studenoga bili u dvije vrtićke skupine: Suncokret i Maslačak. Čitali su djeci priče Baka Zima i Kad je ljut, nilski konjić grize.
Bilo je veselo, razdragano, spontano, ali i poučno. Kroz igru i aktivnosti, koristeći kostime i rekvizite, maturanti su djeci progovorili o vrijednostima, emocijama, empatiji...
Suradnju nastavljamo u siječnju 2026.
Voditeljice projekta: Suzana Kuzmičić, profesorica filozofije i Jadranka Jurić, knjižničarka.
Izložba
ŽARgonizmi GENERACIJE Z
Nastavljamo s predstavljanjem radova naših učenika u prostoru školske knjižnice.
Dođite i pogledajte zanimljive radove učenika 3. a razreda.
Mentor: Paula Jurić, prof.
Izložba
AGATHA CHRISTIE, THE THIRD FLOOR FLAT
U knjižnici je postavljena još jedna izložba radova naših učenika.
Tema: kratka priča Agathe Christie, The Third Floor Flat.
Radovi su nastali na radionici, na satu Engleskoga jezika.
Autori: učenici 1.d razreda.
Mentor: Marta Šarčanin, prof.
Izložba VLADIMIR NAZOR I JA
U školskoj knjižnici postavljena je izložba sjajnih radova učenika 1.b i 1.a na temu: Vladimir Nazor i ja.
Mentorica je Marta Lukić Prebeg, prof.
Učenici su kroz likovne i pjesničke radove predstavili svoj doživljaj Nazorove poezije.
Radovi će biti izloženi tijekom ožujka i travnja 2025.
Fotografije: Petra Petronio, 1.b
BOŽIĆNA ČESTITKA
UČENIKA 1.A RAZREDA
read.bookcreator.com/ll9DWcFZB9YVd889Aph67d1d6Gh2/SDt5dRc8Tpy3_lahwa7DTw
Uz NOĆ KNJIGE
23. travnja 2024.
Foto: https://nocknjige.hr/
Naši učenici obilježit će Noć knjige 2024. svojim književnim preporukama (nagovorima) na engleskom jeziku te prijevodima s hrvatskoga jezika na engleski, s engleskoga jezika na hrvatski, s talijanskoga jezika na hrvatski te s hrvatskoga jezika na njemački jezik.
U radionici sudjeluju učenici 2.a, 2.c, 3.a, 3.b, 3.c i 4.d razreda.
Mentorice su profesorice Renata Belušić, Marija Hrga i Biljana Gubić Brkić.
Titušani volontiraju u DV "Utrina"
16. veljače - 29. ožujka 2023.
Od 16. veljače do 29. ožujka 2023. učenici Gimnazije Tituša Brezovačkog volontirali su u DV "Utrina" čitajući slikovnice i provodeći s djecom tematske aktivnosti, zadatke i igre.
Suradnja između Gimnazije i DV "Utrine" objavljena je i na mrežnim stranicama nacionalne kampanje "Čitaj mi!"
https://www.citajmi.info/dogadanja/opsirnije/titusani-citaju-djeci-u-dv-utrina/
Mališanima su čitali: Suzana Amadea Unger, Ida Rogić i Luka Vrban iz 4.d; Luna Ritz, Maja Čevra, Petra Visković, Danea Obratov i Paula Sršen iz 3.d te Frida Ćuže i Bruna Biočina iz 2.c.
Suradnja je ostvarena s pet vrtićkih skupina: Ribice, Ježići, Točkice, Kockice i Cipelići.
Gimnazijalci su mališanima čitali slikovnice o ljubavi i snovima, životinjskome svijetu, toleranciji, hrabrosti, ali i o Nikoli Tesli.
Posebno je zanimljivo bilo predstavljanje života i djela Nikole Tesle te pokusi s magnetima i balonima, pri čemu su učenici djeci pokazali osnove magnetizma i elektriciteta.
Titušani su bili kreativni i maštoviti, vješti čitatelji i animatori.
Djeca su nas osvojila svojom iskrenom radošću, spontanošću, znatiželjom te željom za igrom i učenjem.
Radost druženja, učenja, čitanja i slušanja bila je obostrana.
Hvala djelatnicama DV "Utrina" na suradnji.
Hvala našim volonterima što su i ovom aktivnošću u lokalnoj zajednici poticali čitanje.
Uz GODINU MLADIH
Izložba učeničkih radova
KNJIŽEVNOST NA ZAGREBAČKIM ULICAMA
Knjižnica Vladimira Nazora
14. studenoga 2022.
U Knjižnici Vladimira Nazora 14. studenoga otvorena je izložba fotografija i tekstova učenika Gimnazije Tituša Brezovačkog i I. gimnazije.
Tijekom listopada i studenoga učenici obiju gimnazija istraživali su književnu topografiju. Pronalazili su škole, antikvarijate, knjižnice, trgovine, restorane, kafiće, ulice... koji nose naziv nekog književnika, književnog djela ili junaka. Uz snimljenu fotografiju napisali su i zanimljiv, duhovit osvrt.
Kao rezultat istraživanja ove zanimljive književne topografije nastao je neobičan alternativni vodič Književnost na zagrebačkim ulicama koji je, uz izložene učeničke radove, predstavljen na otvaranju izložbe u Knjižnici Vladimira Nazora.
Izložbu je otvorila voditeljica Knjižnice Svjetlana Ciglar.
Na otvaranju izložbe sudjelovali su učenici Gimnazije Tituša Brezovačkog i I. gimnazije u pratnji Maje Buza Romić, profesorice hrvatskoga jezika iz I. gimnazije i psihologa Tomislava Jelekovića iz Gimnazije Tituša Brezovačkog.
Osvrt na izložbu na mrežnim stranicama Knjižnica grada Zagreba
FOTOGRAFIJE S IZLOŽBE (izvor: Knjižnica Vladimira Nazora)
U 2021. - Godini čitanja obilježili smo obljetnice Augusta Šenoe
U Godini čitanja obilježili smo dvije velike obljetnice vezane uz
život i djelo Augusta Šenoe: 150. obljetnicu Zlatarova zlata i 140.
obljetnicu Šenoine smrti.
Učenicima svih 3. razreda knjižničarka Jadranka Jurić predstavila je zanimljivosti o životu i djelu Augusta Šenoe te njegovim feljtonima Zagrebulje.
Čitali smo zanimljive citate, od kojih su mnogi i danas aktualni, analizirali smo Šenoin stil i raspravljali o feljtonu kao književnoj vrsti.
Učenici su pisali feljtone o Zagrebu:
U 2021. - Godini čitanja: BAJKA KAO INSPIRACIJA
Listopad 2021.
Međunarodni mjesec školskih knjižnica
Tema: Bajke i narodne predaje iz svih kutova svijeta
Radionica pisanja razrednih bajki
Mjesec listopad poznat je kao Međunarodni mjesec školskih knjižnica. Tema koja nas je ove godine zaokupila bila je Bajke i narodne predaje iz svih kutova svijeta.
Budući da učenici u 1. razredu čitaju bajke i upoznaju bajku kao književnu vrstu knjižničarka je predložila profesoricama hrvatskoga jezika i učenicima 1. razreda da napišu svoju razrednu bajku. U radionicu pisanja razredne bajke uključili su se učenici 1.a, 1.b i 1.e razreda i njihove profesorice Paula Jurić i Marta Santrić Lukinić.
Od listopada do prosinca učenici triju 1. razreda oblikovali su tekstove svojih razrednih bajki. Profesorice su započele tekst razredne bajke u svakome razredu, a učenici su dopisivali svoj dio teksta u svaku razrednu bajku, i to prema abecednom slijedu svojega prezimena. Tekst bajke trebao je imati sva obilježja bajke kao jednostavnoga književnog oblika.
Radionica: Bajka kao inspiracija za umjetnički izričaj učenika
Bajka kao tema Međunarodnoga mjeseca školskih knjižničara inspirirala je naše učenice.
Autor: Pavla Ravančić, 1.b
Mentor: Vlasta Sokolić, prof.
Autor: Marla Franja, 1.b
Mentor: Vlasta Sokolić, prof.
Projekt Hrvatskog školskog muzeja:
2020. godina: negativan test - pozitivna sjećanja
Hrvatski školski muzej pozvao je učenike osnovnih i srednjih škola
u Republici Hrvatskoj da se uključe u njihov projekt 2020. godina:
negativan test - pozitivna sjećanja.
Svi učenički osvrti, dojmovi i sjećanja na proteklu godinu
objedinjeni su u digitalnoj knjizi koja je predstavljena javnosti na
mrežnim stranicama Hrvatskog školskog muzeja u Noći knjige
2021. godine.
(Izvor:https://www.hsmuzej.hr/hr/aktualnosti/2020-godina-negativan-test-pozitivna-sjecanja/, 1. 2. 2021.)
I naši učenici uključili su se u ovaj zanimljivi projekt Hrvatskog školskog muzeja i zapisali svoje dojmove o 2020. godini:
AKCIJE KOJIMA SMO OBILJEŽILI MJESEC HRVATSKE KNJIGE 2020.
Maraton čitanja Minuta za čitanje (tema: planet Zemlja...)
Školski natječaj Razlistaj talent za fotografiranje
Kategorija - radovi učenika:
- nagrađena fotografija Čuvari prirode,
autor: Luthien Lorelei Krstevski, 2.a
Nagrada:
Claude Lecouteux, Dictionary of Gypsy Mythology (knjiga po izboru)
Kategorija - radovi profesora:
- izabrana fotografija Listovi u lišću,
autor: ravnatelj Damir Jelenski, prof.
Ravnatelj svoju knjigu Surova reinkarnacija Sparte
daruje školskoj knjižnici.
Radovi na temu Mjeseca hrvatske knjige 2020.
Autor: Lovro Gruber, 1.a
DANI OTVORENE NASTAVE 2019.
Radionica OŽIVLJAVANJE GLAGOLJICE
14. i 15. ožujka 2019.
Tijekom ovogodišnjih Dana otvorene nastave u našoj gimnaziji održana je radionica Oživljavanje glagoljice. Budući da glagoljica, kroz literarne i likovne radove učenika, već godinama živi svoj život u našoj gimnaziji, ova radionica samo je nastavak te tradicije.
Motivacija i poticaj za likovni izričaj na temu glagoljice bili su nam glagoljski murali na Ekonomskom fakultetu u Osijeku. No, zbog specifične i stare arhitekture zgrade u kojoj je smještena naša gimnazija, odustali smo od murala i akrilnom crvenom i crnom bojom oslikali zidove naše škole.
Glagoljska slova oživjela su na zidovima školskih hodnika. Prošlost se približila sadašnjosti kroz učeničku kreativnost i igru.
Veselim slovima glagoljice planiramo oslikati i ostali prostor škole, i to već iduće godine.
Učenici: Katarina Rajković, 1.a; Ivana Jurišić, 3.c; Nina Delić, 4.a; Dorotea Maretić, 4.a; Astrid Jakšić, 4.b; Ana Nanković, 4.b i Franko Lončar, 4.b
Mentori: Vlasta Sokolić, Sanda Jelenski i Jadranka Jurić
O glagoljici će još biti riječi.
Za Dan škole, 19. ožujka 2019. godine najavljujemo predavanje prof. dr. sc. Jasne Horvat: "Život glagoljice na Ekonomskom fakultetu u Osijeku".