O powstaniu projektu

O powstaniu projektu

Jane pisze:

W 2010 roku, kiedy byłam w Warszawie i wykładałam na wspaniałym letnim festiwalu ‘Korowód’ zorganizowanym przez Sylwię Majewską dostałam nowego ‘tłumacza’ na moje zajęcia. Byłam pod wrażeniem entuzjazmu i umiejętności tanecznych Konrada Przybycienia (nie wspominając już o jego doskonalej znajomości angielskiego) i zaczęliśmy rozmawiać o zorganizowaniu kursu dla Zespołu Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego, który Konrad prowadził.


W trakcie pierwszego spotkania we Wrocławiu zorientowałam się, że znalazłam pokrewną duszę: Konrad cierpiał na tą samą obsesję co ja - pragnienie przywrócenia świetności dawnym przedstawieniom na scenie. Zainspirowana determinacją grupy i zachęcona zainteresowaniem ze strony studentów Uniwersytetu Wrocławskiego zdecydowałam, że jest to idealne miejsce na wystawienie jednej z rekonstrukcji Maski, które przygotowuję w ramach Timedance Hansa.

Konrad zasugerował, że powinniśmy spróbować zainteresować naszym projektem Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Spotkaliśmy się więc z Profesor Ewą Kębłowską-Ławniczak, która stwierdziła, że zajęcia o Masce z okresu Stuartów prowadzone przeze mnie są możliwe do zrealizowania i że w ramach tych zajęć możemy zaoferować studentom Uniwersytetu możliwość wzięcia udziału w tym jakże unikatowym angielskim teatrze. W rezultacie, już tej jesieni lekko zdumieni studenci zostali w trakcie wykładu poproszeni o odsunięcie ławek pod ściany, zdjęcie butów – i o taniec, deklamację i gestykulację! Odpowiedzieli entuzjazmem godnym pochwały.

Konrad zasugerował poproszenie Magdy Garbacz (absolwentki Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu) o bycie naszym kierownikiem muzycznym. Magda, utalentowana barokowa skrzypaczka i kierownik muzyczny, chętnie zgodziła się na udział a my chętnie przyjęliśmy jej pomoc!

Tak więc przez całą jesień 2012 roku pracowałam z tymi wszystkimi ludźmi i grupami. Do tego w ramach przesłuchań znaleźliśmy nowych tancerzy i narratorów. Obecnie mamy grupę 31 tancerzy, 7 narratorów, 9 muzyków i 2 śpiewaków. Naszym pierwszym przedsięwzięciem jest koncert Dworskiej Rozrywki 19 stycznia 2013 roku, a drugim pełna produkcja teatralna Maski ślubnej napisanej przez Thomasa Campiona, do wystąpienia w której zaprosimy gościnnie artystów z Wilna, Tartu i Sztokholmu.

Takie właśnie projekty, które skupiają w jednym miejscu artystów z różnych dziedzin i krajów by zrekonstruować rzadkie dzieło sztuki, są esencją tego, co promuje Timedance Hansa. Czuję się zaszczycona, że mogę zaprezentować te przedstawienia we Wrocławiu.

Chciałabym więc podziękować Sylwii za to, że przedstawiła mi Konrada; Magdzie za to, że wzięła na siebie ogrom pracy; profesorom: Ewie Kębłowskiej-Ławniczak, Markowi Kuźniakowi i Instytutowi Filologii Angielskiej UWr za ich wsparcie. A Konradowi za wiarę, że się nam uda!