Service to Youth Award

The Williamsville PTSA Council Service to Youth Award have been presented annually since 1958 to a Professional, Support Staff and Volunteer for sustained and extraordinary service to the youth of the Williamsville Central School District.

This award recognizes those who have given FREELY of their time and talents to school and community organizations, PTA/PTSA and the youth of our district.

INSTRUCTIONS / FORMS HERE >>

1957-1958

J. Robert Chalmers

1958-1959

Mr. and Mrs. Wincenc

1959-1960

Walter J. Herrington

1960-1961

Marguerite Lapp

1961-1962

George Measer

1962-1963

Laure Laube

1963-1964

Dr. and Mrs. Guthrie

1964-1965

L. Donald Morris

1965-1966

Mr. and Mrs. Griffenhagen

1966-1967

No Award

1967-1968

Margaret Fessard

1968-1969

John W. Allan

Gloria Gilbert

1969-1970

Iris Muegel

Mary Weyrauch

1970-1971

William E. Keller

Richard M. Hill

1971-1972

Theodore E. Smith

Sally Munson

1972-1973

Eleanor Wilson

C. Allan Ryan

1973-1974

Robert Calzavara

Virginia Webber

1974-1975

Jennie L. Scibetta

Clifford W. Rich

1975-1976

Robert J. Schaefer

Dolores Sapienza

1976-1977

Frank Tuzzolino

Doreen Henshaw

1977-1978

Rita Eichenger

Louise Higgins

1978-1979

William McInnis

Frances Dand

1979-1980

Catherine Van Dyke

Phyllis Bruckenstein

1980-1981

Gloria P. Kamm

Patricia Southwick

1981-1982

Eleanor Hoch

Judy Huber

1982-1983

Mary Blessing

Camille Afshani

1983-1984

Anthony P. Tabbi

Jane Hartford

Anthony P. Tabbi

Jane Hartford

1984-1985

Velma Young

Lynne Sommerstein

Teri Warner

1985-1986

Thomas J. Ahern

Deenie Miethaner

Penny Torch

1986-1987

Thomas Lucia

Marcia Rubin

Walter Thom

1987-1988

Mary Ellen Palmer

Sandra Tracy

1988-1989

Jay Ingerson

Susan Swalcy

Susan Goeckel

1989-1990

Herbert Farash

Sharon Constantini

Eugene F. Kolis, Jr.

1990-1991

James Jakel

Cheryl Mordaunt

Christine Campana

1991-1992

Mary K. Randolph

Ramona Popowich

1992-1993

Susan Conners

Jean and Barry Wood

Marilyn Steffan

1993-1994

Eileen Giarraffa

Debi Moscato

Patricia Talmon

1994-1995

Beverlee A. Hill

Lisa Latona

1995-1996

Donald Deavers

Kathleen V. Azzarella

Pam Chapman

1996-1997

Greg Northway

Patricia Mergenhagen

Dick and Nancy Leed

1997-1998

Arthur Moslow

Terry Sarama

Gail Adema

1998-1999

Sandra Kaiser Barton

Louise Cooper

1999-2000

Ralph Johnston

Sharon Hahn

Beth Weinberg

Kelly Simmons

Margie Franknecht

2001-2002

Matthew Cool

Betsy Arthur

Marilyn Meyers

2002-2003

Mike Skinner

Nancy Banas

Patricia Fischer

Brooke Burgher

2003-2004

Steve Shewan

Jacqueline Mikoley

Gerry Keefe

2004-2005

Nancy Hartley

Janie Piemonte

2005-2006

John Kryder

Patricia Bryan

Debbie Same

2006-2007

Catherine Sutherland

Lynne Fiddler

Kathy Zigrossi

2007-2008

Edward Greenway

Richard Olson

Colleen August

2008-2009

Douglas Cassidy

Carole Ann Collard

Jeanne Hallock

Pamela Berus

2009-2010

Barbara Rumschik

Paul Sondel

Sheila Bordonaro

2010-2011

Rosanne Stolzenburg

Kate Munro

Margaret Pagliacci

2011-2012

Shirlee Paveljack

Joan Johnston

Prudence Fazio

Patricia Frazier

2012-2013

Deborah Mahaney

Joni Taubman

Craig Schmidt

2013-2014

Carol Jackson

Mary Faracca

Jim Montgomery

2014-2015

Kathy Zwierzchowski

Kathy Dannecker

Timothy Sember

2015-2016

Patricia Langton

Debra Lund

Denise Williams

2016-2017

Cheryl Goldstone

Eliza Damstedt

Mary Beth Gerard

Laura Brann

Congratulations to the 2017-2018 award winners:

    • Professional: Michelle Anzalone, South High School
    • Support Staff: Andrea Navis, Dodge Elementary School
    • Volunteer: Dana Hensley, Dodge Elementary School

Congratulations to the 2018-2019 award winners:

    • Professional: MIchelle Weber, Librarian @ Maple East School
    • Support Staff: Ellen Shores, Educational Aide @ Casey MIddle School
    • Volunteer: Andrea Wiepert, North HS PTA