Historia

Czy wiesz że?

Kościół Katolicki w Islandii ma bardzo długą tradycję. Jego historia na wyspie to przeszło 1000-letnie dzieje. W roku 1000 zgromadzenie narodowe Alþingi podjęło w sposób wolny uchwałę o przyjęciu chrześcijaństwa. Już w roku 1056 pierwszy katolicki biskup Ísleifur Gissurarson objął siedzibę w Skálholt. Od XI wieku do czasów reformacji głównymi ośrodkami kulturalnymi były szkoły monastyczne i klasztory. Dzięki zakonnikom z tego okresu Islandia może dziś szczycić się dziedzictwem literackim, jakim są znane na całym świecie sagi. Po męczeńskiej śmierci biskupa Hólar, Jóna Arason w 1550 r. protestancka reformacja przyniosła regres, wpędzając wyspę na długie lata w nędzę gospodarczą i pozbawiając zupełnie autonomii. Pomimo to wspólnota katolicka odrodziła się na początku XX w. Przy istniejącej już od 1897r. kaplicy Najświętszego Serca Jezusa za sprawą duńskich zakonnic św. Józefa powstał pierwszy i przez wiele lat największy szpital w Islandii - Landakot. Pierwszy po reformacji katolicki biskup Martin Muelenberg zainicjował budowę katedry oraz przyczynił się do budowy kolejnego szpitala w Stykkishólmur. W roku 1968 papież Paweł VI utworzył diecezję obejmującą cały kraj. Na początku czerwca 1989 z wizytą apostolską Islandię odwiedził ojciec święty Jan Paweł II.

Ciekawostki

Islandzkie imię żeńskie Sigríður, które jest w czołówce imion po Annie i Guðrún [1] pochodzi od córki Mieszka I - Sygrydy, znanej w Polsce jako Świętosława, a zarazem rodzonej siostry Bolesława Chrobrego. Po roku 980 wyszła za mąż za króla Szwecji Eryka Zwycięskiego. Księżniczkę nazywano Sygrydą Storradą, czyli Sygrydą Wielką, lub Dumną.

W 995 roku jej mąż Eryk zmarł. Sygryda pozostała sama ze swoim synem i następcą tronu Olafem Skotkonungiem. Wyszła ponownie za mąż za późniejszego króla Danii Swena I Widłobrodego. Dzięki temu małżeństwu i pomocy ze Szwecji Swen ponownie zdobył duński tron. Zawarł sojusz z synem Sygrydy i królem Szwecji Olafem, który był skierowany przeciw władcy Norwegii Olafowi Tryggvasonowi.

Świętosława ze Swenem miała dwóch synów. Haralda, który został królem Danii oraz Kanuta II Wielkiego, który panował na tronach Anglii, Danii i Norwegii. Świętosława z czasem popadła w konflikt ze swoim mężem i musiała uchodzić do Polski, gdzie schronienia udzielił jej brat Bolesław. Przebywała tam do śmierci swojego męża. Po tym wydarzeniu po matkę przybyli jej synowie, którzy zabrali ją z powrotem do Danii.