Formalności do ślubu w Polsce

Jeżeli osoba zamieszkuje w danym miejscu dłużej niż 6 miesięcy, zgodnie z Prawem Kościelnym przynależy do Parafii zamieszkania. Z tego tytułu uprawnioną Parafią do udzielenia Sakramentu Małżeństwa jest parafia zamieszkania narzeczonych. W przypadku gdy narzeczeni chcą zawrzeć małżeństwo w Polsce, dokumenty z tzw. licencją muszą być przygotowane w Islandii a następnie zatwierdzone przez Kanclerza Kurii Reykjavickiej są wysyłane do Polski (do konkretnej Kurii diecezjalnej).

NIEZBĘDNE FORMALNOŚCI

1. Protokół przedślubny.

Przynajmniej 3 miesiące przed ślubem należy zgłosić się do Parafii w Islandii w celu sporządzenia protokołu przedślubnego.

2. Akt urodzenia z przypisem o stanie cywilnym do ślubu.

Zarówno w Polsce jak i w Islandii istnieją umowy tzw. konkordatowe między Państwem a Kościołem, na podstawie których, ślub zawarty w Kościele Katolickim ma skutki cywilne. Należy zatem dostarczyć również do Parafii pełny odpis aktu urodzenia z adnotacją o stanie cywilnym do ślubu, który stwierdza stan wolny narzeczonych. Dodatkowo z racji na fakt zameldowania (tzw. rezydencji) należy dostarczyć zaświadczenie potwierdzające aktualny stan cywilny wystawiony przez islandzki USC - Rejestr Narodowy (Þjóðskrá) Doument nosi nazwę C-116 i można go zamówić przez internet. LINK DO STONY

3. Metryka Chrztu.

Metrykę Chrztu pobiera się osobiście z Parafii gdzie udzielony był sakrament Chrztu. Proszę pamietać, że od 2018 r. w krajach Unii Europejskiej obowiązuje "Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych" (RODO). W związku z tym uzyskanie metryki chrztu przez członka rodziny może być niemożliwe. W metryce chrztu powinna znaleźć się też adnotacja o sakramencie bierzmowania i o stanie wolnym. Metryka nie powinna być wydana z parafii wcześniej niż pół roku przed ślubem. (Wszystkie dokumenty są ważne 6 miesiecy od chwili wystawienia).

4. Ksero dowodów osobistych.

5. Zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedślubnej.

6. Zaświadczenie o skorzystaniu z poradnictwa rodzinnego.

7. Inne dokumenty jeśli są np.

  • Akt ślubu cywilnego (z Þjóðskrá), konieczny jeśli był zawierany wcześniej;

8. Oświadczenie przynależności do Kościoła Katolickiego.

(o ile nie było składane wcześniej, można złożyć przy spotkaniu z duszpasterzem bądź zarejestrować się osbiście wchodząc na Þjóðskrá i wypełniając dokument A-283. LINK DO STRONY (rozwijając listę wyznaniową wybieramy Kaþólska kirkjan)

W Polsce

9. Zaświadczenie USC do ślubu konkordatowego.

Przed ślubem, po przyjeździe do Polski, należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego i poprosić o tzw. zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Po odebraniu zaświadczenia należy je dostarczyć do parafii, w której bedzie zawierany sakramnet małżeństwa.

Wszystkie niezbędnę informacje można uzyskać TUTAJ