Formalności do ślubu w Islandii

NIEZBĘDNE FORMALNOŚCI

1. Protokół przedślubny.

Przynajmniej 3 miesiące przed ślubem należy zgłosić się do Parafii w celu ustalenia daty ślubu i sporządzenia protokołu przedślubnego. Dla ułatwienia przed spotkaniem z duszpasterzem należy wypełnić formularz dostępny na stronie.

2. Akt urodzenia z przypiskiem o stanie cywilnym do ślubu.

Zarówno w Polsce jak i w Islandii istnieją umowy tzw. konkordatowe między Państwem a Kościołem, na podstawie których, ślub zawarty w Kościele Katolickim ma skutki cywilne. Należy zatem dostarczyć również do Parafii pełny odpis aktu urodzenia z adnotacją o stanie cywilnym do ślubu, który stwierdza stan wolny narzeczonych. Dokument ten z racji na fakt zameldowania (tzw. rezydencji) musi być wystawiony przez islandzki USC - Rejestr Narodowy (Þjóðskrá) i może być wystawiony w języku islandzkim lub angielskim (Hjúskaparstöðuvottorð). Uwaga (!), urząd ten nie wystawi stosownej adnotacji o stanie wolnym, jeśli ktoś nie ma obywatelstwa islandzkiego lub nigdy wcześniej nie zwracał się o taki akt (np. z powodu legalizacji konkubinatu tzw. sambúð). Należy zatem udać się do USC w Polsce i pobrać akt urodzenia z adnotacją o stanie wolnym. Wszystkie Urzędy w Polsce wydają już na wniosek dokumenty dwujęzyczne (najlepiej w j. angielskim).

3. Metryka Chrztu.

Metrykę Chrztu pobiera się osobiście z Parafii gdzie udzielony był sakrament Chrztu. Proszę pamietać, że od 2018 r. w krajach Unii Europejskiej obowiązuje "Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych" (RODO). W związku z tym uzyskanie metryki chrztu przez członka rodziny może być niemożliwe. W metryce chrztu powinna znaleźć się też adnotacja o sakramencie bierzmowania i o stanie wolnym. Metryka nie powinna być wydana z parafii wcześniej niż pół roku przed ślubem. (Wszystkie dokumenty są ważne 6 miesiecy od chwili wystawienia).

4. Ksero paszportów lub dowodów osobistych.

5. Zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedślubnej.

6. Zaświadczenie o skorzystaniu z poradnictwa rodzinnego.

(o ile nie było w ramach katechezy)

7. Inne dokumenty jeśli są np.

  • Akt ślubu cywilnego (z Þjóðskrá), konieczny jeśli był zawierany wcześniej;

  • Ksero ostatniego świadectwa szkolnego stwierdzającego udział w katechezie;

8. Oświadczenie przynależności do Kościoła Katolickiego.

(o ile nie było składane wcześniej, można złożyć przy spotkaniu z duszpasterzem).