Превентивне виховання. Протидія булінгу

Булінг (від англ. to bull — переслідувати) — це агресивна свідома поведінка однієї дитини (або групи) стосовно іншої, що супроводжується регулярним фізичним і психологічним тиском; булінг є нагальною проблемою сучасності.

Дослідники зазначають, що булінг відрізняється від сварки між дітьми тим, що:

  • супроводжується реальним фізичним чи психологічним насиллям: жертву висміюють, залякують, б’ють, поширюють плітки, оприлюднюють особисту інформацію та фото в соціальних мережах;

  • у ситуації завжди беруть участь три сторони: той, хто переслідує, той, кого переслідують, та ті, хто спостерігають;

  • негативно впливає на всіх учасників, на їхнє фізичне та психічне здоров’я;

  • може виникати спонтанно, коли несподівано для себе дитина опиняється або в ситуації переслідування, або приєднується до переслідувача;

  • може повторюватися багато разів.

Булінг може мати різні форми:

  • Фізичний булінг (штовхання, підніжки, бійки, стусани, нанесення тілесних ушкоджень).

  • Вербальне цькування (обзивання чи глузування).

  • Булінг стосунків (relational bullying) — явище соціального вигнання — коли дітей ігнорують, не допускають до ігор та вечірок або коли вони стають жертвами чуток чи інших форм публічного приниження.

  • Кібербулінг (приниження за допомогою Інтернету, мобільних телефонів та інших електронних гаджетів).

Усі форми булінгу — фізичний, вербальний, кібер- та стосунків — мають тенденцію виникати одночасно.

Загалом можна виділити чотири характерні ознаки українського шкільного цькування.

Перший момент – це жорстокість дітей, яка межує із садизмом.

Другий – фільмування побиття (і мало чи не тортур). Ці дві речі складно усвідомити тим, чия вікова категорія – 40+, адже навіть якщо у шкільному дитинстві людей середнього віку й траплялися бійки з однокласниками, вони не переходили певних меж.

Третій момент – вплітання у булінг фінансових мотивів, і четвертий – участь у цькуванні дитини дорослих. Ці моменти, як видається, властиві тільки Україні, бо дрібні корупційні діяння під назвою «збір грошей на потреби класу» (гірший варіант: «на подарунок вчителям») є суто нашим явищем. Випадок із "харківським тортом", коли дитину поставили перед дошкою і змусили дивитися, як однокласники наминають страви з "солодкого столу", прекрасно проілюстрував глибочезну прірву, у якій ми всі перебуваємо. Безперечно, цей скандал став особливо резонансним саме через участь у ньому дорослих – класного керівника та так званої "батьківської трійки", члени якої свідомо принижували 10-річну дівчинку.

Заклади освіти:

здійснюють приймання звернень та повідомлень про випадки жорстокого поводження щодо дитини;

терміново (протягом однієї доби) передають повідомлення у письмовій формі до служби у справах дітей, органів внутрішніх справ про випадок жорстокого поводження з дитиною чи загрозу його вчинення;

у межах компетенції вживають заходів щодо виявлення і припинення фактів жорстокого поводження з дітьми або загрози його вчинення в закладах освіти;

організовують роботу психологічної служби системи освіти з дітьми, які постраждали від жорстокого поводження;

проводять роз’яснювальну роботу з батьками та іншими учасниками навчально-виховного процесу із запобігання, протидії негативним наслідкам жорстокого поводження з дітьми.

Якщо по відношенню до конкретного учня в сім’ї застосовуються певні форми фізичного, сексуального, економічного чи психологічного насильства, то заклади освіти передають повідомлення у письмовій формі до служби у справах дітей, органів внутрішніх справ про випадок жорстокого поводження з дитиною (потерпілою) чи загрозу його вчинення. Органи внутрішніх справ виносять постанову про притягнення батьків до адміністративної відповідальності за невиконання ними обов’язків щодо виховання дітей та вчинення насильства в сім’ї. Такі заходи можуть також застосовуватися до батьків агресора, що застосовує тривале психічне або фізичне насилля по відношенню до особи, що не може захистити себе. (Стаття 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей).

1. Ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей — тягне за собою попередження або накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

2. Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, -

тягнуть за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

3. Вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, -

тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

4. Вчинення неповнолітніми діянь, що містять ознаки злочину, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України, якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність, -

тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, що їх замінюють, від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ознаки безпечного освітнього середовища

Стоп, булінг! Самовдосконалюйся! Соціальний ролик