Postup na výrovu kolové bokové sukně + střih

Od paní Šrajerové jsem dostala povolení na zveřejnění jejího návodu a střihu na kolovou bokovou sukni, kterou jsem objevila na jejich stránkách http://belly-zu-turnov.webnode.cz

4) Před stíháním látky nezapomeňte střih zvětšit o ~1cm na švové záložky (sešití a založení).

5) Pokud máte látku přehnutou raději jí po obvodu nakresleného střihu prošpendlete, aby vám při stíhání spodní část neutekla.

6) Sešijete všechny díly sukně líc na líc (nebojte se stehování a špendlení- je to lepší než pak párat). Pasový límec naměříte přesně na délku hotového otvoru pro pas a přidáte 2cm na šev. Pak kratší strany sešijete (vznikne vám kruh). Ten přehnete na polovinu a zažehlíte. Pak přiložíte na líc sukně (švem na střed zadního dílu) a sešijete k sobě. Okraj začistěte entlem (zkušené švadlenky si ho přišijí standardním způsobem). Tím vám vznikne tunýlek na gumu. Z rubu maličko rozpárejte šev pasového límce a pomocí zavíracího špendlíku navléknete naměřenou gumu. Po sešití gumy otvor ručně začistěte.

7) Teprve teď si sukni oblékněte na sebe a požádejte někoho, aby vám pomohl se zarovnáním délky. Srovnejte si sukni, švy přesně na boky a stoupněte rovně (nekoukejte dolů ani se nekřivte). Dobrovolník vezme pravítko a křídu a bude pomalu čárovat sukni ve stejné délce od stolu (začne v místě, kde je sukně nejkratší). Budete se pomalu otáčet a tak označíte celou sukni. Potom ji rozložte na zem a čárky spojte do kružnice (pokud budou moc odlišné udělejte kompromis). Platí 2x měř a jednou stříhej.Po ustřižení opět oblékněte a okometricky zkontrolujte popřípadě znovu upravte. Okraj pak začistěte, podehněte nebo olemujte.

8) Pokud jste to popletli a sukně je krátká nezoufejte utíkejte koupit deseticentimetrový proužek též látky (nebo kontrastní) a uděláte si dole kanýr (hlavně pak musíte říkat, že to byl váš úmysl :-) ).

1) Látku si srovnejte na zemi tak, aby se nikde netáhla (pomůcka- látku odměřte rovnoběžně od zdi pokoje a pravý úhel v rozích zkontrolujte třeba listem papíru A3). Pokud se po sobě látky kloužou a nebo si nejste jistá můžete k sobě kraje sestehovat (nebo špendlíky propíchat ke koberci).

2) Nezapomeňte že látka má „nehezký“ zpevněný kraj a střih umístěte kousek od kraje. Pokud ale nemáte látku jak začistit může ho využít a švy pak nemusíte entlovat.

3) Dokonalou kružnici uděláte pomocí špendlíku a pevného provázku nebo krejčovského metru- nesmí pružit!. Špendlíkem propíchnete metr nebo navážete provázek a špendlík píchnete do středu kružnice. Naměříte požadovanou vzdálenost a uděláte značku (křídou nebo mýdlem). Velmi opatrně pokračujte po celém obvodu :-). Nesmíte si položenou látku shrnout. Potom čárky opatrně spojte.