Šátek s kšiltem

Paní Lenka Rozsypalová připravila úžasný návod na výrobu šátku s kšiltem, který má na svém blogu http://lensyblog.blogspot.cz a s jejím svolením jsem ho mohla dát i sem k nám na Šikulíky.

A teď už autorka:

Šila jsem Elišce letní šáteček s kšiltem. Tyto letní šátečky jsou velmi praktické. Můžete si jich ušít hned několik ve spoustě barev a vzorů podle vašeho vkusu. ŠIROKÉ, ÚZKÉ, S KŠILTEM I BEZ KŠILTU.

CO JE TŘEBA ZMĚŘIT:

Změřte obvod hlavy v místě, kde bude šátek. Pak změřte vzdálenost od místa za jedním uchem ke stejnému místu za druhým uchem. A určete si šířku čelenky. Já jsem šila široký 30 cm, ale je to na 2 letou holčičku až dost.

CO BUDETE POTŘEBOVAT:

Obdélník hlavní látky:

- délka je od jednoho ucha přes hlavu k druhém (v místě, kde povede čelenka) + asi 4 cm na založení

- šířka obdélníku bude podle vámi zvolené šířky šátečku + 4 cm na záložky (pro šátečky bez kšiltu), nebo 2 cm na záložku a jeden přídavek na švy (pro šátečky s kšiltem).

Gumu širokou asi 2,5-3 cm, spíš pružnější. Délku gumičky spočítáte tak, že od obvodu hlavy odečtete délku čelenky a přidáte tak 2-4 cm, co zmizí pak při sešívání.

Proužek na tunýlek na gumičku

- široký 2 x šířka gumičky + 2 přídavky na švy. Dlouhý 1,5 x délka gumičky + 4 cm na založení.

POKUD BUDETE ŠÍT KŠILT, připravte navíc:

Proužek (nejlépe šikmý) na začištění vnitřní strany šátečku. Je široký maximálně jako gumička a dlouhý jako délka hlavního obdelníku. Jednu dlouhou stranu začistíte entlem nebo overlockem. Nebo si udělejte šířku dvojnásobnou a sežehlíte ho napůl.

Kšilt - 2x z hlavní látky. Doporučuji látky podžehlit vlizelínem. Já jsem podžehlila jen horní díl slabším vlizelínem a pak jsem do kšiltu po sešití vložila pevnější výztuhu (sakon, ronopast atd.). Uvidíte to ještě v návodu.

Střih na šátek a kšiltem

1.

Šátek

2.

Výroba kšiltu

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

šátek

19.

1. STŘIH NA KŠILT:

Střih jsem si nakreslila podle sebe. Toto je na 20měsíční holčičku. Měřila jsem ji od jednoho vnějšího koutku oka k druhému a udělala zakřívení asi jako má čelo. Šířka je 4,5cm. Kolem dokola nechtě přídavek na švy.

2. ZAČISTÍME JEDNU dlouhou stranu šátečku tak, že okraj sežehlíme 2x dovnitř a prošijeme.

POKUD NEŠIJETE KŠILT, tak stejným způsobem začistíte i druhou stranu šátečku a POKRAČUJETE DÁL ŠITÍM PROUŽKU NA GUMIČKU, který je na konci návodu.

3.MY OSTATNÍ JDEME VYRÁBĚT KŠILT:

4. Díly kšiltu podžehlíme vlizelínem. Já jsem podžehlovala jen jeden díl. Položíme je na sebe lícem na líc asešijeme k sobě po vnější hraně. Přídavek na švy nastříháme V výseky hluboké asi 5mm, aby byl oblouček po protočení hezký.

5. Kšilt protočíme, vzorně urovnáme a vyžehlíme.

Já jsem nyní do kšiltu vložila ještě pevnější výztuhu. Zvolila jsem sakon. Kšilt tak zůstal měkoučký, ale drží tvar.

6. Kousek od kraje ještě prošijte.

7. Vyznačte si střed nezačištěné dlouhé strany obdelníku a střed kšiltu a položte je lícem na líc.¨

8. Látku si ke kšiltu našpendlete a přišijte kousek od kraje. Nejlépe se na oblouček látka přišívá tak, že si dáte dospod při šití vykrojený díl a na něj při šití rovnáte druhou látku.

9. Je to jen pomocné šití, když to bude trochu křivé, tak to ničemu nevadí.

10. Proužek látky, určený na začištění vnitřní strany čelenky,z jedné dlouhé strany začištěte. Pokud máte ustřižený ten širší, tak jej jen sežehlete na půl. Proužek přišpendlete na okraj s přišitým kšiltem. Lícem dolů. Pokud máte ten sežehlený proužek, tak škaredými okraji ke škaredým okrajům čelenky.

11. Proužek přišijte.

12. Otočte do rubu, vyžehlete a prošijte.

13. Pohled z lícové strany čelenky po prošití.

14. Připravíme si proužek na gumičku. Složíme jej lícem na líc dlouhými stranami k sobě a prošijeme. Doporučuji vám si zkontrolovat před sešitím, zda se vám do tunýlku gumička vejde. Většinou je třeba šít trochu menší přídavek na švy. Záleží, jak je gumička silná.

Přežehlete šev, protočte a vyžehlete.

15. Na gumičku dejte z obou konců spínací špendlíky a gumičku navlečte do tunýlku.

Jeden konec gumičky schovejte asi 1,5cm dovnitř, přišpendlete, sundejte z tohoto konce spínací špendlík.

Látku zahněte dovnitř a na té straně, kde je gumička, v kraji přišijte.

16. To stejné zopakujte na druhé straně.

17. Čelenku je třeba pěkně poskládat tak, aby se konce daly zasunout z obou stran do právě ušitého tunýlku s gumičkou a přišít.

18. Detail po přišití.

To stejné je třeba udělat i na druhé straně. Dávejte pozor, aby nebyla gumička přetočená.