Документація з виховної роботи

Система виховної роботи Ряськівського ліцею

Кожна дитина – це таємнича квітка.

І допомогти кожній квітці розквітнути,

знайти себе, розкритися у своїх здібностях -

це, мабуть, найголовніше завдання

педколективу, батьків, громадськості, адже

творчість притаманна кожній дитині від природи.

Сьогодні, в умовах глибоких змін у соціальному, економічному та політичному житті України, постала проблема радикальної перебудови системи освіти , яка є основою розвитку особистості, суспільства, нації і держави, запорукою майбутнього, найбільш масштабною сферою суспільства, його політичної, соціально-економічної, культурної і наукової життєдіяльності.

В якому напрямку здійснювати виховання особистості, якими якостями вона повинна володіти , якою повинна бути?

Нова філософія освіти утверджує погляд на особистість , як на найвищу цінність суспільства . " Людина - мета , а не засіб", - ось основна формула гуманізму, і це вимагає нових підходів до формування особистості учнів. Виховання повинно виходити з необхідності розвитку у дітей рис, які допоможуть реалізувати себе, як члена суспільства, як неповторну індивідуальність зі своїми специфічними запитами, індивідуальними планами самореалізації, творення власної концепції життєтворчості.

Пріоритетним у виховній роботі є забезпечення всебічного і гармонійного розвитку особистості, самовиховання і самореалізації, прагнення у своїй діяльності керуватися загальнолюдськими цінностями, глибоко розуміти традиції свого народу.

На сучасному етапі державотворення та в умовах величезних змін в політичному, економічному, соціальному житті України постала проблема радикального реформування та оновлення освітньої системи. Вимоги сучасного суспільства щодо особистості стали іншими. Суспільству потрібна творча особистість, активний громадянин, вихований згідно з нормами демократичної культури та гуманістичних цінностей. В зв’язку з цим змінилась система поглядів на виховання як педагогічний процес.

Опираючись на досягнення педагогічної науки, передовий досвід шкіл України та згідно державних і законодавчих нормативних документів зокрема: «Національної програми виховання учнів 1- 12 –х класів», та «Основних орієнтирів виховання учнів 1-12-х класів загальноосвітніх навчальних закладів України» та на основі діагностики рівнів навчально-пізнавальної, предметно-ігрової, трудової та соціокомунікативної активності учнів,в Ряськівському навчально-виховному комплексі створено систему виховної роботи під назвою «Виховуємо особистість»

Структура виховної роботи ( Додаток 1)

Виховна система передбачає створення освітнього середовища, яке б сприяло всебічного розвитку особистості, на що й спрямована робота адміністрації та вчителів школи.

Шляхи реалізації виховних завдань:

- Інформаційно-методичне забезпечення виховного процесу

- Робота виховних центрів НВК

- Гурткова робота

- Організація та розвиток позакласної роботи

- Організація управління виховним процесом

- Проектна діяльність

- Шкільне самоврядування

- Соціальне партнерство та взаємозв’язок з батьками.

Це система різновікових позаурочних справ, яка визначає види діяльності, що впливають на формування творчої особистості.

Виховна система закладу має такі риси:

1. Суб’єктність і співпраця. В центрі уваги педагога повинна бути дитина та її свобода, а її розвиток розглядається як процес її самореалізації і саморозвитку, де передбачається свобода вибору дитиною. Дитина – суб’єкт в діяльності, а не об’єкт впливу педагога. Діяльність педагога з учнями – це співпраця на користь дитини.

2. Здійснення виховного процесу через різні види діяльності. Діяльність має задовольняти потреби особистості дитини у самоствердженні, самовизначенні, само актуалізації, саморегуляції, для чого в школі створюються умови через забезпечення дітей різними видами діяльності. Визначення видів діяльності відбувається через дослідження потреб дітей, їхніх уподобань. Види діяльності учнів в виховній роботі: фізична, етико-естетична, пізнавальна, комунікативна.

3. Створення середовища, збагаченого сенсорними стимулами. Гарний дизайн навчальних приміщень ( за можливості), естетичність, визнання досягнень учнів через стимули: дошка пошани, заохочення, створення ситуації успіху, відзначення переможців конкурсів, змагань на загальношкільних заходах, проведення щорічного конкурсу-огляду «Кращий учень року» в різних номінаціях, запровадження технології педагогічної підтримки.

4. Психологічне забезпечення. Діяльність класних керівників щодо виховання учнів здійснюється згідно з висновками і порадами практичного психолога . Система психологічної діагностики сприяє ефективності роботи педколективу з розвитку творчих здібностей учнів.

Поряд з традиційними формами, заходами використовуємо нові.

Традиційними вже стали свята:

- Свято «День знань»,

- Вечір «Як живеш, п’ятикласнику?»

- Вернісаж «Уклонімось вчителю своєму»

- Мітинг «Вічна слава героям»

- Спортивне свято «Мама, тато і я»

- Хвилина скорботи «Голодні жнива»

- Фестиваль «Шкільне Євробачення»

- Свято «Прощай, Букварику»

- Свято «Прощання з початковою школою»

- Свято «А з мамою так добре на землі»

- Зустріч випускників минулих років (додаток 2 відео)

- Мітинг «Імена обпалені війною»

- Свято останнього дзвінка

- Випускний вечір

- Свято Золотої осені в дитячому дошкільному закладі.

- Свято прощання з дитсадком «Прощай, веселий Дзвіночку!»

Виховна робота планується відповідно тематичних місячників:

Вересень – «Не споглядати і говорити, а вершити і творити»

Жовтень – «Знаємо свої права, виконуємо свої обов’язки»

Листопад – «І ми, народ, тоді народ. Як є у нього рідна мова»

Грудень – «Люблю я свій народ, ціную його звичаї»

Січень – «Місячник профорієнтації»

Лютий – «Моральність – основа моїх знань»

Березень – «Домашнє вогнище родинне – оселя наша і сім’я»

Квітень – «Себе я бачу в дзеркалі природи»

Травень – «Згадаймо ті полум’яні роки»

Згідно місячників сплановані тематичні класні години. Планування здійснюємо разом: педагогічний, батьківський та учнівські колективи.

Разом з тим, як і будь-яка інша педагогічна система, виховна діяльність закладу має свої загальні ознаки, які дозволяють їй бути стабільною.

До підсистеми виховної діяльності закладу можна віднести:

- урочну виховну діяльність, яка проводиться в межах одного або всіх навчальних предметів;

- позаурочну виховну діяльність яка також має свої підсистеми.

Цілі виховної системи

Ряськівського НВК «ЗНЗ - ДНЗ»

Форми і методи виховної системи

Ряськівського НВК «ЗНЗ - ДНЗ»

Методи Форми

Виховання Масові

свідомості

- бесіда - читацька конференція

- лекція - тематичні вечори

- диспут - вікторини

- приклад - свята

Формування суспільної Групові

поведінки

- педагогічна вимога - КВК

- громадська думка - години спілкування

- доручення - випуск газети

- створення виховної ситуації - творчі справи

Стимулювання Індивідуальні

діяльності і поведінки

- змагання - бесіди

- заохочення - консультації

- покарання - зустрічі

- класні та шкільні проекти

Контролю та аналізу Наочні

ефективності виховання

- виставки

- презентації проектів

- кінолекторії

Виховні центри школи:

Етнографічний музей «Берегиня»

Екологічна стежка та екологічний куточок

Стелла «Їх серця віддані дітям»

Курган скорботи «Ровесник - 33»

Куточок історії села Ряське

З 2002 року в Ряськівському НВК діє дитячо-юнацьке об’єднання шкільна країна «Оріяна». Керує країною президент та рада самоврядування «Лідер».

Маємо свій гімн та статутні документи і повноваження.

Статут шкільної країни «Оріяна» побудований на основі демократичних цінностей, визначає структуру та засади організації, діяльність , правовий статус обов'язки членів об»єднання . Основу шкільної країни «Оріяна» складають первинні учнівські колективи.

Для активізації роботи органів учнівського самоврядування 1 раз на семестр організовуємо в нашому закладі «День самоврядування». Де успішні учні проводять уроки, члени ради самоврядування «Лідер» займають посади: директора, заступників, педагога – організатора, психолога та обслуговуючого персоналу.

Система гурткової роботи спрямована на розвиток творчості учнів , їх здібностей, талантів , естетичного смаку, здорового способу життя, на задоволення потреб учнів щодо реалізації їх особистості. Гуртками та секціями, що діють у нашій школі, охоплено 80 % учнів.

Система гурткової роботи динамічна - деякі гуртки працюють багато років , а деякі рік-два. Це залежить від бажань і потреб учнів. До відкриття гуртка зазвичай щороку проводиться опитування дітей щодо визначення доцільності формування того чи іншого гуртка.

Велику роботу проводять класні керівники з метою відвідання учнями гуртків, обов’язково залучаємо до гурткової діяльності учнів пільгових категорій.

Гуртки та секції , які працюють у Ряськівському НВК

- Туристично-краєзнавчий гурток

- Краєзнавчо-етнографічний гурток

- Гурток вокального співу

- Баскетбольна секція

- Гурток “Плетіння гачком”

З великим задоволенням учні відвідують туристично-краєзнавчий гурток. Гуртківці постійно займають призові місця на районних змаганнях зі спортивного туризму. А в березні 2010 Мухан О. та Саєнко В. приймали участь в обласних туристичних змаганнях зі спортивного туризму в приміщенні Члени гуртка на канікулах здійснюють походи та екскурсії рідним краєм. Побували в Комсомольську, Дніпропетровську, Запоріжжі, Харкові.

Краєзнавчо-етнографічний гурток відвідують переважно учні 7 та 8 класів, вони працюють в музеї «Берегиня» : поповнюють цінними експонатами побуту та декоративно-прикладного мистецтва, активні учасники Всеукраїнської туристсько – краєзнавчої експедиції «Пізнай свою країну», в 2010 році підготували та відправили матеріали по напряму «З попелу забуття» Тема «Реабілітоване історією» та впорядкували Книгу пам’яті села Ряське.

Уже традиційно в нашій школі працює гурток «Вокального співу» , керівником якого є Хоменко С. А. У своїй роботі використовує такі форми, які викликають інтерес як до народної, сучасної музики так і до глибокого розуміння класичного мистецтва. Його вихованці - учасники шкільних та позашкільних заходах : «Шкільне Євробачення», «Світ починається з любові» та ін.. Вони виступають на районних конкурсах : «Веселка» , КВК, конкурсі екологічних агітбригад.

Займаються учні НВК і у спортивній секції з баскетболу. Керівник Іщенко М. Г. працює індивідуально, враховуючи стан їхнього здоров’я , фізичного розвитку , нахилів та здібностей. Ці заняття виховують у школярів почуття самостійності та морально-вольові якості. Постійно проходять шкільні спартакіади , змагання з баскетболу та волейболу між хлопцями та дівчатами «Старти надій», «Веселі старти».

Заслуговує уваги і робота гуртка «Плетіння гачком» під керівництвом Зими Н. В.

На заняттях цього гуртка учні навчаються основним прийомам декоративно-прикладного мистецтва-плетіння. Кожного року проводяться виставки робіт гуртківців.

Також в закладі реалізовується програма «Сприяння просвітницькій роботі «рівний-рівному» серед молоді України щодо здорового способу життя» Це поширення достовірної, соціально значимої інформації через довірче спілкування рівний з рівним у межах організованої ( тренінги, акції тощо) та неформальної роботи , яку проводять спеціально підготовлені підлітки-інструктори. Працює разом з учнями педагог-тренер, психолог - Паталаха О. В.

Стиль управління в школі завжди відзначався повагою і довірою, створенням ситуації успіху для кожного учня і вчителя, здатністю передбачити майбутнє. У зв’язку з переходом на інноваційну систему було переглянуто і управлінські аксіоми і канони та визначено ряд факторів для успішного управління:

- використовувати відкритий спосіб управління, вітаючи співробітництво;

- творчість у роботі, творчо впливати на педагогів;

- постійне самовдосконалення педагогів;

- постійний аналіз і визначення сильних і слабких аспектів діяльності, професіонального рівня класних керівників.

Контрольно-аналітична діяльність заступника директора з виховної роботи складається з:

- вивчення і аналізу виховного процесу, його закономірностей;

- визначення найважливіших справ, термінів їх виконання;

- аналіз стану виховної роботи, виконання окремих програм, планів роботи;

- вивчення змісту роботи класних керівників шкільних гуртків – вивчення документації (планів роботи класних керівників, керівників шкільних гуртків, шкільної бібліотеки), сценаріїв загальношкільних заходів, контроль за виконанням запланованих заходів;

- визначення позитивного досвіду роботи, тенденцій його розвитку, сприяння впровадженню нових передових технологій;

- виявлення недоліків та визначення шляхів їх усунення;

- визначення конкретних завдань членам педагогічного колективу;

- повсякденна перевірка виконання рішень.

В Ряськівському навчально-виховному комплексі функціонує дошкільний навчальний заклад «Дзвіночок», де робота планується відповідно Закону України «Про дошкільну освіту» та Базової програми «Я і Світ», що сприяє реалізації розвивальних, виховних та навчальних завдань. В ДНЗ створено простір для творчого використання передових педтехнологій, прояву творчості й гнучкості у підході до дитини. Педагоги орієнтуються на відкриття дитині світу в єдності та різноманітності чотирьох світів – Природи, Культури, Людей, Власного «Я» ( Схема додаток 6)

Система виховної роботи Ряськівського навчально-виховного комплексу «ЗНЗ – ДНЗ» «Виховуємо особистість» спрямована на гармонійний розвиток особистості школяра.

Натхнення наше - учні, діти!

Заради них працюєм і живем.

Вогонь душі ніколи не згасити!

Це кредо крізь роки ми пронесем!