Tume mesilane

Väga vähe on praegu kirjutatud Põhjala tume mesilase kohta Eestis. Soomlane Antti Pakkarinen on kirjutanud artikkel mis ka kirjeldab olukord Eestis.

Mesipuud Eestis 1900-de alguses (Linnus 1939).

Pea kümne aasta pikkuse mesinduse nõustaja kogemusega mesinik Eha Metsallik kirjeldab siin põhjala tume mesilane (06.02.2006):

Põhjala tume mesilast on veel Eestis olemas. Terveid 20 mesilasperega mesilaid. Nad koguvad hästi meie tingimustes mett, saagist ei jää kunagi ilma. Kuid neid on pea võimatu kasutada korpus mesinduses nende "halva" iseloomu tõttu. Ei püsi kärjel, lendavad laiali, voolavad üle äärte jne. Kui neid jõuab piisavalt laiendada ei ole nad nii hullud sülemlejad midagi. Kui sügisepoole on vaja korraga koondada kümneid tumemesila peresid ühes kohas on isegi kahte suitsikut korraga kasutatud. Kuid nendega saab ka sõbralikult hakkama. Tunnen mitut vanemat mesinikku, kes eelistavad just tumedat mesilast, kuna nad lahkuvad ise kärjelt, metsagruppides - kodunt kaugel - kaitsevad ennast kahejalgsete karude eest hästi. Mesinikel endil probleeme ei ole, kes on harjunud. See tõug kasutab ära iga väiksema korjevõimaluse, ning talvituvad suurepäraselt ja väga kannatlikult. Nad lõpetavad alati õigeaegselt haudetegevuse. Nii, et palju häid omadusi. Ainult suhu neid muidugi ei võta nagu teisi: Itaalasi, krainisid, bukfasti. Esimesed aastad viisin sellistesse mesilatesse ikka prooviks ka rahulikumaid liine, kuid tume mesilasega harjunud mesinikele need rahulikud "mökud" ei meeldigi. Passivad tarus, kupud välja ei paista, on kuhjas raamidel ja pistavad saagi nahka, kui vurritamisega hilined (n. ö. suve teise poole lihapered) jms. jamad nende puhtatõulistega.

Mesipuud Anijal Harju-Jaanis. Ritta on seatud vassakult: õlgtaru, kaks kasttaru, üks vanemat tüüp pakktaru ning veel kolm erinevat kasttaru., AM _ 13741:342 F 11684:182, Eesti Ajaloomuuseum.

Eesti Rahva Muuseum: Mesindus

Föreningen NordBi

Foto: Oskar Tammiste

Vao küla, Väike-Maarja vald Foto: Oskar Tammiste

Allikas

Linnus. F. Eesti vanem mesindus I. Tartu 1939

Metsallik Eha. Kirjavahetus 6.2.2006.

SICAMM. Tumedate mesilaste rahvusvaheline organisatisoon.

Riis, Jaak: Mesinduse oskussõnastik. Eesti Mesinike Liit 2014

Mesinduse ajaloouurija Prantsusmaal. Mesilaste Vabariik.