Національно-патріотичне виховання

Великий патріот 

Я сам прийшов до політики через 

історію, і сей шлях вважаю нормальним. 

М. Грушевський 

        Важко знайти в новітній історії особистість, яка могла б зрівнятися з Михайлом Грушевським багатогранністю зацікавлень і найвищим рівнем досягнень у кожному напрямі діяльності. Він постає перед нами як історик, археолог, літературознавець, соціолог, публіцист, засновник УНР, письменник, громадсько-політичний і державний діяч. У наш час кожен знає Михайла Грушевського, його ім’я лунає на уроках історії по всьому світу. Усі говорять про його славу, але лише одиниці замислюються над тим, як він цього досягнув. Саме тому я пропоную дізнатися, з чого ж усе почалося.

        У містечку Холмі у Царстві Польському одного погожого дня, а точніше 29 вересня 1866р., у сім'ї освітнього діяча народився хлопчик, якого назвали Михайлом. Ріс він дуже здібним, рано почав читати, а згодом намагався писати власні твори. Від батьків Михайлик успадкував любов до України. Він захоплювався мовою, піснями та традиціями українського народу. Його улюбленими письменниками були І. Нечуй-Левицький, Т. Шевченко, І. Франко та Леся Українка. Та особливо йому подобалася історія.

        Після закінчення гімназії, юнак вступає на історико-філологічний факультет Київського університету Св. Володимира. Ось тут і починається найцікавіше. Михайло займається самоосвітою і, написавши дисертацію, отримує золоту медаль. Згодом хлопець здобуває ступінь магістра тa посаду професора у відомому в Європі Львівському університеті.

        Далі життя Грушевського перетворюється у справжній вихор подій. Картинки змінюють одна одну з шаленою швидкістю. Юнак, який щойно закінчив університет, стає головою Наукового товариства ім. Т. Шевченка і є редактором "Записок" Товариства. Мить , і він видає перший том "Історії України-Руси". Через рік сприяє утворенню Української національно-демократичної партії. У цей час твори М.Грушевського ледве встигають видаватися. Вони користуються неабиякою популярністю серед населення, особливо серед інтелігенції. Після появи часопису "Український вісник" його ім’я стає відомим у всій Україні. Не дивно, що це не сподобалося тодішній владі і "не благовірного" висилають до Симбірська. Та згодом Михайла тягне на батьківщину. Саме тут він підніметься на вершину і за мить зірветься в прірву.

        М. Грушевського обирають головою Української Центральної Ради, де він бере участь у створенні Універсалів. З цього моменту я хочу доповнити розповідь деякими фактами з уроків історії. Не знаю чому, але саме цю тему я запам’ятала найкраще.

        І Універсал від 16 травня 1917р. став важливим актом конституційного значення, який утверджував право українського народу на власну державність. Саме завдяки йому ЦР відразу здобула популярність. Універсал для народу став промінчиком світла, подарував надію на незалежність. Наступні події показують, що ідеї були гучними, a от дійсних змін не відбулося. Подальші Універсали занадто помірковані. М. Грушевський, здається, чогось боїться. Він довго осмислює наступні кроки. Можливо, це можна пояснити тим, що на той момент йому було 51 рік. Люди похилого віку є більш обережними, адже їм є що втрачати, на відмінну від радикальної молоді.

        І от нарешті з’являється найсміливіший і найдієвіший IV Універсал. З’являється…,але занадто пізно. УЦР втратила час, і влада переходить в інші руки. Михайло Грушевський змушений емігрувати до Австрії, та згодом знову повертається вже академіком АН УРСР. Видає семитомну" Історію української літератури". Здається, життя налагоджується: він на батьківщині, займається улюбленою справою, має чудову родину. От тільки нещадна пані Доля вже приготувала пастку. Раніше говорили, що потрапивши у немилість влади раз, чекай і другого. Саме так сталося і з Михайлом Сергійовичем. Його звинуватили у керівництві контрреволюційною організацією "Український національний центр". За ним пильнує ДПУ-НКВС. Усе летить шкереберть…

        1934р. у нього виявили карбункул спини. М. Грушевському зробили три операції. Але 25 листопада цього ж року батько української історії помер. Невдала операція лікарів, чи успішна спецоперація органів безпеки - що стало причиною смерті, ніхто не знає.

        Блискучий організатор наукового життя, патріот, великий літописець, гарний батько, коханий чоловік – для кожного Грушевський різний. Для мене відомий українець – один із небагатьох діячів, якi сповна пізнали велич і насолоду тріумфу та гіркоту поразки, але до кінця залишилися вірними ідеї всього життя – самоствердженню свого народу. Він утратив усе, але дав поштовх українцям, він писав історію і сам став нею. Пам'ять про М. Грушевського – вічна, а його праці – невичерпне джерело мудрості.

Тиждень виховання майбутнього захисника Вітчизни

        З 01.12.2015 - по 04.12.2015, з метою патріотичного виховання учнів, формування в них активної громадської позиції, національної свідомості та ідентичності, спираючись на кращі приклади мужності і звитяги, виявлені захисниками Батьківщини у навчальному закладі пройшов Тиждень виховання майбутнього захисника Вітчизни, під час якого були проведені виховні години пам’яті та мужності, присвячені Дню Збройних Сил України, змагання з військово-прикладних видів спорту за нормативами курсу «Захист Вітчизни», що проводилися з юнаками 10-11-х класів, зустріч старшокласників зі воїнами-учасниками АТО на сході країни майором в/ч А-0563 Рудем В.Г. та майором в/ч А-0563 Рибалко В.В., під час якої учні, затамувавши подих, слухали живих свідків неоголошеної війни, разом з героями опинилися в Донецькому аеропорті, вшанували хвилиною мовчання пам'ять загиблих захисників Вітчизни; учні початкових класів виготовляли вітальні листівки для воїнів-учасників АТО, а школярі 5-8-х класів писали листи-подяки героям. 

  

        Тиждень виховання майбутнього захисника Вітчизни залишився у пам’яті кожного учня, бо формував громадянина-патріота України, готового брати на себе відповідальність, самовіддано розбудовувати країну як суверенну, незалежну, демократичну, правову, соціальну державу, навчав забезпечувати її національну безпеку, сприяв єдності української політичної нації та встановленню громадянського миру й злагоди в суспільстві. 

 

Міні-проект «Українські герої сучасності

        На виконання Заходів щодо реалізації «Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді» у 2015-2016 навчальному році, затвердженої наказом МОН України від 16.06.2015 № 641 «Про затвердження Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді, Заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді та методичних рекомендацій щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах», згідно з планом проведення Тижня українознавства в навчальному закладі відбулася презентація міні-проекту за участю батьків та дітей «Українські герої сучасності», в якій взяли участь учні 1- 4 класів. Юні патріоти разом зі своїми батьками створили проекти, в яких розповіли про героїв своєї родини, подарували їм прекрасні вірші, задушевні слова подяки за подвиг, здійснений в ім’я своєї Батьківщини.

Свято вишитої сорочки

      Із знання свого родоводу, історії рідного краю починається людина. Мамина пісня, батькова хата, дідусева казка, бабусина вишиванка, добре слово сусіда, незамулена криниця, з якої пив воду мандрівник, — все це родовідна пам’ять, наша історія, наші символи. Одним із них є вишита сорочка. Споконвіку українські жінки та чоловіки шанували одяг, а особливо вишиту сорочку, бо вірили, що вона захищає людину від усього злого. Вважалося, що сорочка, яка прилягає до тіла, є провідником магічної сили. А водночас — це й оберіг, що набирав силу від тепла рук тієї людини, яка створювала орнамент на щастя, на долю, на добро та життя. 

        Не залишились осторонь від вшанування української вишиванки і учні навчального закладу. Тому, на виконання плану Тижня українознавства в школі було проведене Свято вишитої сорочки, в якому взяли участь учнівський та педагогічний колективи.

Різноманітність орнаментів та кольорів, незгасна сила українських символів-оберегів подарувала усім учасникам гарний настрій та позитивні емоції.

Всеукраїнська акція «Голуб миру» 

         У рамках святкування Міжнародного дня Миру в навчальному закладі пройшла Всеукраїнська акція «Голуб миру», в якій взяли участь учні 2-9 класів.

Кожного року в усіх куточках світу проходять заходи, присвячені цьому дню. Їх завдання – спонукати окремих людей, групи та громади до осмислення проблем миру, обміну інформацією та практичним досвідом для його досягнення.

Довідка 

        Міжнародний день миру був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1981 році. Започаткування Дня миру свідчить про те, що ООН спрямовує свої зусилля на підтримку миру в усьому світі та закликає всіх людей на планеті згуртуватися на шляху досягнення цієї мети. Україна підтримала рішення Генеральної Асамблеї ООН і Указом Президента від 05.02.2002 № 100/2002 проголосила 21 вересня Національним днем Миру.

   

День Державного Прапора України 

        23 серпня 2015 року в день Державного Прапора України охтирчани зібралися на Успенській площі на урочистості з нагоди свята. Прапор, що об'єднав під своїми кольорами всіх українців, Прапор, під яким захищають Україну її вірні сини, під яким ростуть і живуть мільйони людей, гордо підняли над Охтиркою учні міста, серед яких вихованці нашої школи: Пилипко Катерина –переможець ІV етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з біології, Дубінін Віталій – переможець ІІ та учасник ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідних робіт учнів-членів Малої Академії наук України.

 

        Наш народ пройшов чи не найважчий шлях до здобуття своєї вільної незалежності держави до того історичного моменту, коли ми отримали право підняти до небес жовто-блакитний прапор, заспівати рідний нам національний Гімн, вшанувати національні символи. 

        Нехай же наше небо буде таким чистим, рівним, легким, як блакить на нашому прапорі, а доля щедрою, сонячною, ласкавою, життєдайною, як золото на ньому.

      

  Єдиний урок пам'яті

        18.05. 2015 року в навчальному закладі був проведений єдиний урок пам'яті, присвячений вшануванню 71-ї річниці депортації кримськотатарського народу та представників інших народів з території Криму. Ця подія була одним з найбільших злочинів радянського режиму, вчинених ним під час Другої світової війни.

        Понад 20 років в СРСР повністю заперечувався злочинний характер цих дій. Анексія Криму у березні 2014 року активізувала проблему боротьби кримських татар за свої права. Тому, метою проведення єдиного уроку була демонстрація солідарності українського народу в боротьбі за відновлення прав кримських татар.

        Під час проведення заходу уваги дітей були представлені історичні довідки про вищезгадані події, відбулася демонстрація фото та відеоматеріалів.

   

     

  Єдина виховна година «Пам’ятаємо!», «Перемагаємо!»

      У навчальному закладі 08.05.2015 відбулася Єдина виховна година «Пам’ятаємо!», «Перемагаємо!», присвячена Дню пам’яті та примирення і Дню Перемоги над нацизмом у Європі, в рамках якої були проведені уроки-реквієми з залученням фото, - аудіо, - відеоматеріалів, відповідних і доречних художніх творів, що створили необхідний емоційний фон для засвоєння матеріалу. 

        На захід був запрошений учасник АТО Альохін Р.М., який побажав учням мирного неба над головою, щасливого дитинства та розповів про зв'язок двох поколінь у боротьбі за незалежність нашої держави: воїнів Другої світової війни та антитерористичної операції на сході країни.

        Єдина виховна година допомогла зрозуміти учням про внесок України у перемогу над антигітлерівською коаліцією та гідно вшанувати подвиг нашого народу.

флешмоб "Квітка пам'яті "

        На виконання Листа МОН. України від 23.04.2015 № 1/9/211 у навчальному закладі було проведено флешмоб "Квітка пам'яті ", під час якого було організоване виготовлення червоних маків,як офіційний символ пам'яті про тих, хто загинув під час Другої світової війни та віддав своє життя на сході України у боротьбі проти російської агресії, символу відзначення Дня пам'яті та примирення і Дня Перемоги.

 

Фестиваль патріотичної пісні «У піснях мого народу – доля України»

        16 квітня у навчальному закладі пройшов фестиваль патріотичної пісні «У піснях мого народу – доля України». Саме піснею голосно та завзято у непростий для України час висловили своє ставлення до Батьківщини, до її славних дочок і синів учнівські колективи 1-11 класів. Сьогодні спалах патріотизму відбувається у зв'язку з прямим замахом на територіальну цілісність і суверенітет України. Напевне, кожен із нас колись думав над тим, що таке рідна країна, чим вона особлива, чим вирізняється з-поміж тисяч інших країн світу. Відповісти на ці запитання непросто, адже рідна країна - це не просто клапоть землі на планеті, де живеш, навчаєшся, працюєш, — це щось значно більше. Для нас з вами рідна земля – це Україна, земля з славною багатовіковою історією і мудрими талановитими людьми. Крім великого історичного минулого, ми, українці, маємо багату духовну спадщину, в якій українська пісня, що не залишає свій народ ні в радості, ні в смутку, крок за кроком слідує за ним від дитинства до старості. На фестивалі лунали як народні, так і сучасні авторські пісні: «Заспівай про Україну», «Зацвіла в долині», «Будемо козаками», «Разом і до кінця», «Це моя Україна», «Українка я маленька» та інші.

  

«Герої сучасності – серед нас»        

        З метою виховання в дітей та учнівської молоді любові до Батьківщини, готовності до захисту її честі, гідності, суверенітету, шанобливого ставлення до героїчного минулого і сьогодення 18 березня 2015 року в м. Суми відбулася обласна краєзнавча конференція учнівської молоді Герої сучасності – серед нас». 

        Конференція проводилась у межах обласного освітнього проекту «Рідна Сумщина». Участь у заході брали делегації учнів із кожного міста та району області. Охтирку на конференції представляли учениця 7-А класу Сталинська Анна. 

Кожен учасник конференції був нагороджений грамотою за активну участь в обласній конференції учнівської молоді “Герої сучасності – серед нас”, збереження та відродження історичної спадщини Сумщини , активну громадянську позицію. 

        Роботи, які представляли учні шкіл всієї області об’єднують одними думками, переживаннями, тривогою. Учасники конференції наче переміщувались в кожну історію, переживали біль втрат рідних героїв, яких більше з нами немає.

Вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні

        З метою гідного вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні в навчальному закладі пройшла низка інформаційно-просвітницьких заходів з учнівською молоддю. А саме: інформаційні хвилинки та бесіди, хвилини мовчання та перегляд документальної відеохроніки про події на Майдані Незалежності.

 

«Ти вічний біль - Афганістан»

        13.02.2015 року відбувся виховний захід «Ти вічний біль - Афганістан», присвячений 26-й річниці виведення радянських військ з Афганістану. Учні 5-7 класів дізналися про страшні лихоліття тієї війни, познайомилися з історією східної країни. На заході був присутній воїн-афганець полковник запасу Слізченко Олександр Миколайович, який поділився спогадами, що були пов’язані з виконанням інтернаціонального обов’язку.

 

Тиждень виховання майбутнього захисника Вітчизни

         У навчальному закладі з 01.12.2014 по 05.12.2014 проходив Тиждень виховання майбутнього захисника Вітчизни, метою проведення якого було формування активної громадської позиції, національної свідомості та ідентичності на кращих прикладах мужності і звитяги захисників Батьківщини. 

        У рамках Тижня з учнями 1-11-х класів були проведені години мужності та пам’яті, під час яких школярі мали змогу познайомитися з історією розвитку Збройних Сил України, героями боротьби за незалежність нашої держави.

На протязі Тижня учні 10 та 11-х класів брали участь у змаганнях з військово-прикладних видів спорту за нормами курсу Захисника Вітчизни: підтягування, віджимання, збір і розбір навчальної зброї, вдягання на швидкість захисних костюмів та протигазів.

Заходи до 25-й річниці виведення радянських військ з Афганістану.

         14.02.2014 року відбувся виховний захід «Час і досі не загоїв рани» (класний керівник Шатоха С.М.), присвячений 25-й річниці виведення радянських військ з Афганістану. 

        Учні 8 класу розповіли присутнім про страшні лихоліття тієї війни, познайомили з історією східної країни. На заході був присутній воїн-афганець Лисенко Юрій Іванович, який поділився спогадами, що були пов’язані з виконанням інтернаціонального обов’язку. 

        13.02.2014 року учні 5-6-х класів зустрілися з членом Сумської організації воїнів-прикордонників Афганістану Фесенком Сергієм Дмитровичем та членом Охтирської міської організації ветеранів України Арєховим Василем Івановичем, які провели бесіду присвячену 25-річчю виведення радянських військ з республіки Афганістан.