Raziskave


MOŽGANI

Učinek propolisa na možganske celice doslej v literaturi ni bil znan, testi na Inštitutu »Ruđer Bošković« pa so pokazali, da bi PROPOLIS lahko zaščitil možgane pred poškodbami in odmiranjem živčnih celic, zlasti pri boleznih živčnega sistema, kot so Alzheimerjeva bolezen, Parkinsonova in Huntingtonova bolezen, diabetična nevropatija, nevritis, možganska ateroskleroza, epilepsija, depresija, shizofrenija , ishemično-reperfuzijska možganska poškodba, staranje, itd., ker:

    • preprečuje oksidativni stres v možganih;

    • povečuje antioksidacijsko obrambo možganskega tkiva;

    • nevtralizira proste radikale v možganih;

    • izrazito krepi gen, kadar je oslabljeno delovanje le-tega in lahko vodi do poškodb živčnih celic, povečano pa je tudi tveganje za obolenje s Parkinsonovo boleznijo;

    • zdravi poškodbe DNK-ja, ki so prisotne s prisotnostjo prostih radikalov;

    • krepi gen, ki je vključen v boljši prenos živčnih impulzov in

    • spodbuja nastajanje DNK-ja v možganih.

Pri tumorju na možganih (gliom) povzroča, da telo samo proizvaja zdravilo (imunosupresivna terapija). Dokazano je, da pri možganski kapi propolis skupaj s čebeljim cvetnim prahom (PROPOLIS) povečuje dotok krvi v možgane in tako omogoča hitrejše okrevanje poškodovanih in izgubljenih funkcij.


OČI

Testi na miših so pokazali, da propolis zavira nastajanje sive mrene in izboljšuje antioksidativno obrambo krvi in leče. Z enakimi antioksidacijskimi in tudi protivnetnimi mehanizmi ščiti roženico pred posledicami kemijske ali mehanske poškodbe.


USTNA VOTLINA

Propolis preprečuje razmnoževanje bakterij v ustni votlini, zdravi nekrotični stomatitis, razjede in kandidazo, preprečuje nastajanje zobnih oblog in kariesa, zmanjšuje bolečo občutljivost zob, povečuje moč zobne sklenine, krepi zobno pulpo, blaži akutno (gingivitis, paradontitis) in kronično vnetje dlesni (parodontalne bolezni).


DIHALA

Terapija s samim propolisom ali v kombinaciji propolisa z zdravili je pokazala dober učinek pri zdravljenju vnetja nosne votline, grla, sinusov, glasilk ter bronhitisa in tuberkuloze.

Astma

Pri bolnikih z blago do zmerno močno astmo je klinična študija pokazala, da propolis zmanjšuje število nočnih napadov in znatno izboljšuje ventilacijsko delovanje pljuč.

Pljučni rak

Na živalih je bilo dokazano, da propolis preprečuje nastajanje tumorja bronhialnih in alveolarnih celic. Zdravljenje s propolisom ali v kombinaciji s citostatiki zavira metastaze na pljučih.

Z raziskovanjem na Inštitutu »Ruđer Bošković« je bilo dokazano, da PROPOLIS varuje pljuča pred poškodbami s prostimi radikali in oksidativnim stresom, prepreči pa tudi nastanek pljučnega raka, ker izrazito krepi gen, katerega pomanjkanje povzroča nastanek tumorja. Prav tako je bilo ugotovljeno, da PROPOLIS zaustavlja rast in razvoj tumorskih celic.

Zato je pri vdihavanju povečane količine kisika (terapija s hiperbaričnim kisikom, potapljanje, naporna telesna vadba - športniki), pri delu v onesnaženem ozračju (smog, kemična topila, kajenje) ter pri boleznih pljuč in pri možnih dednih pljučnih boleznih pomembno pljuča zaščititi s propolisom.


SRCE

PROPOLIS preprečuje poškodbe in krepi zaščito srčne mišice pred oksidativnim stresom in prostimi radikali, ki nastanejo pod vplivom kardiotoksičnih snovi. Učinek zaščite je še posebej pomemben pri boleznih srca ter pri osebah z morebitnimi dednimi boleznimi srca.


KRI

Propolis izboljšuje prehod mineralov (železa, kalcija, fosforja, magnezija) iz prebavnega trakta v sistemski krvni obtok.

Anemija

Skupaj s cvetnim prahom (PROPOLIS) propolis poveča absorpcijo železa v kri in zvišuje raven hemoglobina pri anemiji, ki je nastala zaradi pomanjkanja železa (sindrom feropenične anemije). Raziskave, opravljene na Inštitutu »Ruđer Bošković«, so pokazale, da PROPOLIS pomembno zmanjšuje število prostih radikalov v krvi, povečuje antioksidativno obrambo in preprečuje oksidativni stres. S tem ščiti krvne celice pred poškodbami zaradi prostih radikalov.


LIMFNI SISTEM

V laboratorijskih pogojih je na modelu človeške celice levkemije (HL-60) bilo dokazano, da ena izmed sestavin propolisa uničuje tumorske celice. Z metoda DNK čipov je v Inštitutu »Ruđer Bošković« bilo ugotovljeno, da PROPOLIS izrazito krepi gen, katerega odsotnost povzroča rak limfnega sistema. Zaščitno delovanje PROPOLISA je pomembno pri rizičnih skupinah z dednimi boleznimi krvi.


PREBAVNI SISTEM

Propolis ima zdravilen učinek na prebavni sistem. Spodbuja njegovo pravilno delovanje in varuje želodčne celice pred poškodbami zaradi alkohola. Izkušnje s PROPOLISOM kažejo njegovo učinkovitost pri preprečevanju zaprtja.

Razjede na želodcu in dvanajstniku

Zahvaljujoč učinku lajšanja bolečin in zdravilnim sposobnostim propolisa, se le-ta že dolgo uporablja pri razjedah na želodcu in dvanajstniku. Praksa je pri uporabi PROPOLISA pri razjedah v dvanajstniku pokazala hiter zdravilen učinek, k čemur verjetno prispeva njegovo protivnetno delovanje, ustvarjanje zaščitnega sloja na poškodovani sluznici, zmanjševanje želodčne kislosti in pomirjenje krčev gladkih mišic.

Vnetje debelega črevesa

Klinične in osebne izkušnje so pri uporabi PROPOLISA pokazale pozitiven učinek na kronično vnetje debelega črevesa (kolitis).

Rak debelega črevesa

PROPOLIS preprečuje poškodbe debelega črevesa, ki lahko povzročijo nastanek raka, pri že razvitem raku pa upočasnjuje njegovo rast, uničuje rakave celice in zmanjšuje tveganje za nastanek metastaz v jetrih. V kombinaciji s citostatiki bistveno zmanjšuje napredovanje raka trebušne votline, hitrejše pa je tudi okrevanje belih in rdečih krvničk, kot če se uporabljajo samo citostatiki. Zato bi se PROPOLIS, ob obveznem upoštevanju priporočil zdravnikov, lahko uporabljal ob terapiji s citostatiki, saj izboljšuje imunski sistem in blaži posledice kemoterapije.


LEDVICE

Antioksidacijske spojine iz propolisa ne samo, da ščitijo ledvice pred akutnimi poškodbami, ki jih povzročajo nekatera zdravila proti raku (cisplatin) med kemoterapijo, ampak tudi preprečujejo nastanek raka na ledvicah.


JETRA

Na Inštitutu »Ruđer Bošković« je bilo dokazano, da PROPOLIS preprečuje poškodbe jeter, ki jih povzročajo prosti radikali, in krepi njihovo antioksidacijsko obrambo. Splošni testi na miših so pokazali, da propolis ščiti jetra pred kemičnimi strupi in alkoholom, kar pripisujejo njegovi značilnosti - lovljenje prostih radikalov. Zaščitni učinek PROPOLISA je bil močnejši od znanega glicirizina, ki ga uporablja uradna medicina.

Rak

PROPOLIS preprečuje rast nekaterih tumorjev na jetrih in uničuje rakaste celice.

Zaščita jeter je še posebej pomembna pri kroničnih bolnikih, ki morajo neprestano jemati zdravila, pri boleznih jeter ter pri osebah, ki so nagnjene k pitju alkohola.


ORGANI ZA RAZMNOŽEVANJE

Klinične izkušnje z lokalnim zdravljenjem so s pripravki iz propolisa pokazale dobre rezultate pri zdravljenju ectopije, erozije ter pri vnetju materničnega vratu in vaginalnih okužbah.

Rak

Na Fakulteti za naravoslovne vede v Zagrebu je bilo dokazano, da ima propolis antimetastatski in protitumorski učinek pri raku mlečnih žlez. Rezultati raziskovanja na Inštitutu »Ruđer Bošković« so pokazali, da PROPOLIS spodbuja procese, ki preprečujejo pojav raka na organih za razmnoževanje. Poleg tega ustavi napredovanje raka ter uničuje tumorske in deformirane celice.

Citostatiki v kombinaciji s propolisom učinkovito preprečujejo napredovanje raka in pojavljanje metastaz, prav tako pa blažijo neželene učinke kemoterapije (slabost, šibkost, bruhanje, zmanjšanje krvnih celic). Zato je za varstvo oseb s povečanim tveganjem za nastanek dednih bolezni na organih za razmnoževanje pomembno uporabljati propolis, lahko pa se uporablja ob pojavu teh bolezni, seveda ob obveznem upoštevanju priporočil zdravnikov. PROPOLIS preprečuje nastanek tumorjev na prostati, pri že nastalem raku pa zmanjša njegovo napredovanje.