ІІІ частина

Сталінський наказ №270,

або Про лиху долю захисників Зеленої Брами

Продовження ІІІ частина

Цифри — понад 1 тисяча машин і над­то мала кількість зброї (525 гвинтівок, 15 кулеметів і 2 гармати на 10961 чоловіка) — говорять про те, що з оточення встигли вирватися, головним чином, тили, а основні бойові частинизалишилися в оточенні і не вийшли. Тож не варто сперечатися про те, мав чи не мав генерал Понєдєлін "повну можливість пробитися до своїх". Можли­во, що один, без військ, перевдягнувшись у лахміття, він і мав можливістьвибратися з оточення, як це зробив маршал Радянсь­кого Союзу Кулик Г.І. у лісовій місцевості в Білорусії у червні 1941 року, або втекти від своїх бійців на зв'язковому літаку, як це зробили у 1942 році керівники Севасто­польськоїоборони, у першу чергу команду­ючий Чорноморським флотом віце-адмірал Октябрський П.С. Не знаю, яку реакцію у читача викличе теза з його доповіді про "героїчну " втечу від своїх бійців: " Разом зі мною в ніч на 1 липня навсіх наявних за­собах з Севастополя вивезено близько 600 чоловік керівного складу армії і флоту та цивільних організацій. Відрізані і оточені бійці продовжують запеклу боротьбу з во­рогом і, як правило, в полон не здаються". Агенерали Понєдєлін і Кирилов та інші залишалися зі своїми бійцями до кінця. Про те, що вони не мали реальної можли­вості пробитися до своїх разом з війська­ми, свідчить не тільки той факт, що майже вся 12-а арміязалишилася в оточенні і не вийшла, але і низка фактів, що передували цьому. У короткому нарисі "Велика Вітчиз­няна війна Радянського Союзу 1941-1945 р.р." говориться про те, що 6-а і 12-а армії з важкими ар'єргарднимибоями відходи­ли на схід і південний схід і що 1-й танковій групі німців та 17-й німецькій польовій армії вдалося 2 серпня перехопити комунікації їх основних сил та оточити у районі Умані. Далі там же говориться, що оточенівійсь­ка вели героїчну боротьбу до 7 серпня, а окремі частини - до 13 серпня. "Багатьох бійців і командирів спіткала важка доля фашистського полону". У "Історії другої світової війни" колишнього генерала вер­махтуК.Типпельскирха розповідається про те, як частини 12-ї і 6-ї армій спочатку, зібравши всі сили, намагалися пробити­ся на схід, відрізавши клин наступаючих німецьких танкових військ; як потім, коли стали вимальовуватисяконтури Умансько­го кільця , радянські війська були зупинені і 2 серпня остаточно оточені, після чого ще шість днів, до 8 серпня, продовжувалися бої з цим оточеним угрупованням у районі Первомайськ - Новоархангельск - Умань. Безпосередньо після цього Типпельскирх з жалем констатує, що 1-й танковій групі німців, яка лише після цього змогла про­довжити свій подальший наступ на півден­ний схід, вже не вдалося цілком здійснити свій план івідрізати інші армії Південного фронту, як було задумано Верховним ко­мандуванням вермахту.

Лиховісним був сталінський наказ №270 і для начальника штабу 15-ї Сивась­кої моторизованої дивізії Ласкіна І.О. Бу­дучи захопленим німцями в Зеленій Брамі в полон, він зумів втекти і у вересні вийшов до своїх. Пройшов фільтрацію і був призначений начальником штабу 172-ї стрілецької дивізії у Криму. Воював успішно, незабаром став командиром дивізії, отримав звання генерала. При обороні Севастополя був поранений. Під часСталінградської битви начальник штабу 64-ї армії генерал Ласкін І.О. з групою офіцерів особисто взяв у полон командуючого 6-ю німецькою армією генерал-фельдмаршала Паулюса. На посаді начальника штабу Північно-Кавказького фронту після невдалого проведення Керченсько-Ельтингенської операції генерал-лейтенанта Ласкіна 1.0. було зарештовано, оскільки хтось "стукнув" про його нетривале перебування у німецькому полоні. Цьоговистачило для того, щоб з 1943 по 1953 рік генерал-лейтенант Ласкін ,0., якого спочатку звинуватили у "зв'язках І німецькими розвідорганами", а потім у порушенні військової присяги, перебував усталінських таборах на підставінаказу №270, який оголошував кожного, хто пот­рапив до полону, зрадником Батьківщини. В оточенні у Зеленій Брамі загинули або, як записано у їх архівних особових справах, "пропали безвісти" начальник артилерії 6-ї арміїгенерал-майор Федоров '.І., начальник артилерії 12-ї армії Владимиров В.В., командир 37-го стрілецького корпусу комбриг. Зибін ,С.П„ начальник штабу 2 механізованого корпусу полковник Сучков М.П., начальник штабу 24 механізо­ваного корпусу полковник Данилов О.І., командири дивізій генерал-майор Турунов І.Є. (169-а стрілецька), генерал-майор Бєлов М.Н. (15-а моторизована дивізія ), полковник Фотченков П.І. (10-а танкова дивізія), полковник Саркисян А.С. (216-а моторизована дивізія). При спробі вирва­тися з оточення на танку у селі Легедзине Тальнівського району німцями було роз­стріляно командира 16-ї танкової дивізії 2-го механізованого корпусу полковни­ка Миндро І.М. Там же потрапив у полон і був розстріляний комісар дивізії Руденко. Командир 173-ї стрілецької дивізії гене­рал-майор Верзін С.В., йдучи 9 серпня з групою бійців у багнетну атаку на прорив, пустив собікулю в серце, щоб не потрапити до рук ворога. У такій же безвихідній ситу­ації застрелився 6 серпня начальник особ­ливого відділу 44-ої танкової дивізії 18-го мехкорпусу лейтенант держбезпеки Богданов. Тяжкопораненого убою на прорив командуючого 16-м механізованим корпу­сом комдива Соколова А.Д. було схоплено німцями, перевезено до Новоукраїнки, де він і помер під час допиту. Також тяжкопо­раненим під час прориву було захоплено вполон командира 44-ї стрілецької дивізії полковника Кримова В.П., який помер у Голованівському таборі військовополонених. В оточенні залишився командир 189-ї стрілецької дивізії комбриг Чичканов О.С., який відсидівся наокупованій території і 1944 року після визволення місцевості Чер­воною Армією був заново мобілізований польовим військкоматом рядовим бійцем на передову.

Вийшли з оточення з групами бійців на­чальники штабів 6-ї та 12-ї армій генерал-майори Арушанян Б.І. та Іванов М.П., після втечі з Уманської "ями" перейшов лінію фронту командир 99-ї стрілецької дивізії полковник Опякін П.П.

Окремо слід би зазначити дії командира 2-го механізованого корпусу гене­рал-лейтенанта Новосельського Ю.В., про якого Понєдєлін (на знімку в центрі) у бойовому зведенні за 1 серпня начальни­ку штабу Південногофронту повідомляв: "Війська Новосельського розбігаються"

7 серпня Новосельський і комісар корпу­су бригадний комісар Семенов С.П. зібрали командирів і комісарів частин. Було прийня­то рішення: опівночі з 7 на 8 серпня прорва­ти кільце оточення і рухатися на з'єднання з радянськими військами. Проте нічна атака не вдалася. За півгодини до неї противник відкрив сильний артилерійсько-мінометний і кулеметний вогонь, внаслідок чого бойові порядки з'єднань зруйнувалися, зазнали великихвтрат. Саме тоді загинув від розри­ву снаряда командир 15-ї моторизованої дивізії генерал-майор Бєлов М.Н. Проте генералу Новосельському Ю.В., бригад­ному комісару Семенову С.П., заступнику командира корпусуПолікарпову А.Г. з гру­пою бійців вдалося перейти лінію фронту, і вже до ранку 10 серпня вони зосередилися в лісі біля села Булахівки Павлоградсько­го району Дніпропетровської області. Як їм вдалося за якихось два дніпрорватися крізь щільні ряди ворога ілодолати тилами противника неблизьку відстань біля 300 кі­лометрів, відомо тільки генералу Новосель­ському та його комісару, які описали все це у детальному звіті. Жодного документаль­ного підтвердження прямої втечі генералів з оточення в районі Зеленої Брами немає

Про жорстокість боїв на кіровоград­ській землі у серпні 1941 року свідчать німецькі та радянські архівні матеріали. Ось як описує артилерійський обстріл оточених у Зеленій Брамі вже згадуваний командир німецькогорозвідбатальйону К.Мейєр:"Росіяни явно мали намір із на­станням темноти зробити спробу прориву на схід. Російські офіцери вели своїх сол­дат і самих себе на смерть. Не можна було допустити, щоб зібрана там силаперейшла в атаку, потрібно було знищити її. Ми були не в змозі зупинити ці маси людей, вони відтіснили б нас і вирвалися б назовні, як вода зі шлюзів. Уманський "котел" став би діря­вим. Всі види тяжкої зброї батальйону, мі­нометний дивізіон і батарея 210-мм мортир отримали завдання розпочати винищуючий обстріл переліску. І ось тут пекло і розкри­ло свою пельку. Вогняні ракети зі свистом

безперервно летіли в бік ворога І вибухали, сіючи вогонь, і руйнування. Гаубичні сна­ряди крупного калібру летіли повітрям, як вантажні поїзди, доповнюючи дії ракет. Ліс вибухнув, як мурашник під ударом ноги зуб­ра. Люди ітварини, борючись за своє жит­тя, бігли назустріч вірній загибелі. Коні, що .металися, вози і вантажівки, що неслися, зникали під кулеметним обстрілом. Люди гинули або ставали каліками. Тисячі лю­дей здавалися у полон..." Інший очевидець подій командир артилерійського дивізіону 257-німецької піхотної дивізії майор Віс-нер наводив такі цифри: чотири гармати за чотири дні бойні у Зеленій Брамі витрати­ли 1150 снарядів, тобто більше, ніжза усю французьку кампанію 1940 року.

Чи могло щось залишатися живим у такому пеклі? Тож поля Кіровоградщини з 1941 року рясно зрошені людською кров’ю, родюча земля стала останнім пристанком для багатьох воїнів 6-ї, 12-ї, деяких частин 18-ї радянських армій. Так, за даними Міністерства оборони СРСР, у м.Новоукраїнці поховано понад 3 тисячі чоловік, с.Копенковатому – 650, у Новоархангельську — 208, у с. Підвисокому — близько 700, на хуторі Шевченка —'150, у с. Мар'янівці — 150. На північному березі річки Ятрань знаходиться багато невеликих братських могил, де вічний покій знайшли по 10-15 чоловік, А ще скільки останків полеглих воїнів не віднайдено, так вони безіменними захисниками Вітчизни і залишаються.

За німецькими даними, 6-а і 12-а ра­дянські армії скували двадцять дві пов­нокровні дивізії з доданими їм усіма засобами посилення та ескадрами бом­бардувальників і винищувачів загальною чисельністю понад 700 літаків. Доречно відзначити, що в ході боїв за Новоархангельськ радянськими військами було за­вдано відчутних втрат відбірному лейбштандарту СС дивізії "Адольф Гітлер".

Запеклі бої, які вели залишки 6-ї і 12-ї радянських армій з кінця липня майже до середини серпня 1941 року, стали внеском у крах гітлерівської стратегії бліцкригу. В першу чергу було зірване раптове захоп­лення німцямиКиєва. Та й Кіровоград ні­мецька 14-а танкова дивізія з 1-ї танкової групи фон Клейста могла б захопити ще до 1 серпня 1941 року, якби не стійкість за­хисників Зеленої Брами, на чолі яких були генерали Понєдєлін та Кирилов.

Проте цього не було враховано керів­ництвом СРСР при аналізі причин поразок у перші місяці війни з Німеччиною. Сталін та його оточення забули просту істину, що війни без втрат та полонених не буває. Свої стратегічніпомилки та злочини про­ти свого народу в передвоєнні роки вони переклали на плечі своїх підлеглих, на­давши їм роль цапів-відбувайлів (козлов отпущения). Отака суть сталінського на­казу №270 від 16 серпня 1941 року, який став сокирою, що опустилася на голови тих, хто грудьми став на захист Вітчизни, але в силу різних причин потрапив до во­рожого полону. Генерали Понєдєлін П.Г. та Кирилов М.К. були звичайними гвинти­ками радянськоговійськового механізму, орієнтованого на, як співалося у популяр­ній пісні, «войну малой кровью, могучим ударом». Такої легкої і переможної війни не сталося, і комусь довелося відповідати за поразки. Ними і стали генерали —ко­мандири із Зеленої Брами.

За матеріалами газети Народне слово.-2007.-№87, №89, №91, №92, №95

Повернутися на початок

ІІ частина