Торговиця, оповита легендами
Перша згадка про Торговицю належить до 1331 року. У науковій праці польського хроніста Л.Похилевича «Сказання про населені місцевості Київської губернії», виданій у Києві 1864 року, згадується вона у зв'язку з історичною битвою в урочищі Сині води у 1362 році. Саме тоді об'єднане військо, що складалося, в основному, з українських та білоруських воїнів під керівництвом великого князя литовського Ольгерта розгромило під Торговицею монголо-татарські війська, поклавши початок занепаду Золотої орди і визволенню українських земель від ординського поневолення. У період Визвольної війни українського народу проти польської шляхти (1648-1654) Богданом Хмельницьким був створений Торговицький полк, який пізніше приєднався до запорозького війська для боротьби проти татар, Цей період історії пов'язаний з перебуванням у Торговиці уславленого козацького ватажка Івана Сірка. Він неодноразово бував на берегах Синюхи протягом десяти років. На увічнення історичної події у 1991 році у селі відкрито пам'ятний знак на честь Івана Сірка.
З Торговицею пов'язана діяльність полковника Остапа Гоголя - пращура геніального письменника Миколи Гоголя.
Подія міжнародного масштабу відбулася в Торговиці 1792 року. Тут вперше 14 травня був опублікований Акт, розроблений у Петербурзі під наглядом Катерини II. Цей документ увійшов у історію під назвою Торговицька конфедерація. Акт - це реакційний союз польських магнатів, спрямований проти реформ державного люду у Польщі. Конфедерати були лютими ворогами українського народу, їхні дії викликали масовий опір селянських мас, які страждали від нестерпного гніту польських феодалів. А виникнення Торговиці пов'язане зовсім не з політичними суперечками чи війнами. Сама назва підказує походження населеного пункту. І, певно ж, історія Торговиці сягає глибин віків, виникла вона задовго до того, як потрапила у письмову згадку. Коли подивитися на географічну карту України, в очі впадає положення Торговиці на ній. І сьогодні транспортне сполучення між Києвом і містами півдня проходить від Умані через Торговицю.
З розвитком торгівлі виникали сухопутні шляхи. Одним з найголовніших із них був Чорний. Він виходив з глибини Польщі, пролягав через Львів, Умань, Торговицю, Бобринець і закінчувався в Криму. Торговиця була однією з найголовніших торгових баз на цьому шляху. До того ж вона розташовувалася на кордоні між Польщею і землями Запорозької Січі. Тому за наказом Богдана Хмель-ницького у Торговиці було відкрито ило, тобто митницю. Першим митником гетьман призначив дозорця на прізвище Астаматій.
З відкриттям митниці Торговиця дуже швидко розвивалася і за часів Хмельниччини стала містечком з багатьма прикордонними і державними службами. Пізніше, у результаті чергових польсько-російських договорів, Торговиця відійшла до польських володінь. Російський уряд на лівому березі Синюхи, навпроти Торговиці заснував нове поселення під назвою Архангелгород (тепер Новоархангельськ). Обидва населені пункти стали прикордонними, а Синюха - водною смугою, що розділяла території двох держав.
Красиве, мальовниче село Торговиця, що втопає у зелені садів і відбивається у водному дзеркалі оспіваної у піснях Синюхи. З річкою і селом на правому березі пов'язано багато легенд, що переплітаються з дійсністю. Кілька десятків років тому при будівництві промислового об'єкта у Новоархангельську будівельники виявили підземний хід. Він був прокладений під Синюхою на правий берег, у Торговицю. У стінах обабіч тунелю знаходилися ніші у людський зріст, вочевидь для розміщення в них воїнів. Стеля вкрита кіптявою від смолоскипів. У підземеллі люди знаходили вироби із дорогоцінних металів, монети, прикраси.
Торговиця, мов магнітом, притягує до себе археологів. Уже більше десяти років на пагорбах поблизу села здійснюють розкопки студенти педуніверситету ім. В. Винниченка під керівництвом кандидата історичних наук Нінель Бокій. І ні разу ще не поверталися вони з експедиції без археологічних знахідок минувшини.
Матівос Ю.
Сільське життя+. - 2008. - №15.
Ще статті з данної теми:
1. Архелогічні розкопки в селі Торговиця
2. Торговицькі сторінки літопису козацької слави Кіровоградщини
3. Експедиція вглиб історії - школа загартування студента
4. Торговиця - як Терра інкогніта
5. Степові міста /нове/