Projekti

MEDNARODNI IZOBRAŽEVALNI PROJEKTI

Erasmus+ KA229

    • EUJOMA – Our own virtual Europen job market/Naš virtualni evropski trg dela
    • NUMERACY AND LITERACY THROUGH CODINGS AND ROBOTICS/Izboljšanje bralne in matematične pismenosti z uporabo programiranja in robotike

Učne ure slovenščine in matematike z uporabo Bee Bot robotkov si lahko ogledate na povezavi https://padlet.com/francetimirjam/n90ech3ypkdf

Učne ideje z uporabo Lego kock v razredu si lahko ogledate na povezavi https://padlet.com/francetimirjam/7kn8755lzycl

Programiranje na ˝papirju˝ https://padlet.com/maria_alvega/4x6rmrrgd0z8

Erasmus+ KA1

    • Zmoremo šolo obarvati medkulturno - ŠOLAKUL


ŠOLSKI PROJEKTI

BRALNICE POD SLAMNIKOM

10. marca 2020 smo v 3. razredu v okviru mladinskega literarnega festivala Bralnice pod slamnikom zaključili z aktivnostmi, ki so bile vezane na branje poučnih knjig.

V mesecu januarju in februarju smo učencem predstavili našo gostjo, avtorico zgodb in poučnih knjig Barbaro Hanuš. V šolski knjižnici smo s pomočjo knjižničarke poiskali knjige, ki jih je napisala in Cicibane z njenimi zgodbami. V učilnici smo pripravili knjižni kotiček, v katerem smo razstavili knjige in Cicibane, ki so jih učenci lahko brali za bralni zajtrk.

V šolski knjižnici smo se srečali z avtorico in jo pozdravili s krajšim kulturnim programom. Učenci so recitirali in peli. Reševali so naloge o Sloveniji s pomočjo programiranja Bee Bota. Gostji so postavljali vprašanja o delu, ki ga opravlja, knjigah in prostem času. V sproščenem in zanimivem pogovoru so učenci spoznavali njen poklic in delo.

Srečanje smo zaključili s popravljanjem napak, ki jih je naredil škrat. Z zamenjavo ene črke v besedi so dobili novo besedo.

Vsi smo na druženju zelo uživali.

Praznovanje Svetovnega dneva knjige se je prevesilo v NOČ KNJIGE

Za Osnovno šolo Pivka je bil triindvajseti april čudežen dan, ki se je prelil v še bolj čarobno noč. Ljubitelji knjige smo se povezali na en skupni imenovalec - branje, in preko različnih dogodkov dan posvetili knjigi in promociji branja. Ob mednarodnem dnevu knjige, 23. aprilu, smo tako že v dopoldanskem času v šolski knjižnici z učenci izvedli bralno dejavnost Počastimo branje s pravljicami Hansa Christiana Andersena, ob 17. uri pa je s kulturnim programom in uvodnim pozdravom sledila Noč knjige. Učenci podružnične šole Zagorje so uprizorili dramsko pravljico, učenci glasbeniki so nas zabavali z glasbenimi nastopi, učenki Ema in Petja sta recitirali svoje pesmi. Učenci so na Noči knjige tekmovali tudi v glasnem branju, vsi dobri bralci pa so dobili priznanja Dobri bralec. Preden so s knjigo v roki zaspali, so še starejši učenci brali mlajšim, sami samostojno brali in se udeležili pohoda z lučkami po Pivki.

S KNJIGO PO PRAZNIČNI LJUBLJANI

Na OŠ Pivka že nekaj let poteka projekt Bralna pismenost. Učiteljice smo se pod vodstvom knjižničarke, mag. Mirjam Francetič odločile, da bomo v okviru le-tega med vsakimi počitnicami učencem omogočile, da bodo en dan preživeli malo drugače, vedno pa v družbi dobre knjige. Ob zaključku preteklega šolskega leta smo učence popeljale s knjigo na morje. Preživeli smo čudovit dan v Simonovem zalivu s kopanjem, branjem knjig v senci na plaži in različnimi igrami. Tudi v letošnjem šolskem letu nadaljujemo z omenjeno aktivnostjo. V jesenskih počitnicah so učiteljice poskrbele, da so učenci brali, poslušali pripovedovanje pravljic, obiskali mestno knjižnico, se igrali, risali in ustvarjali.

29. decembra smo se odpravili s knjigo po pravljični Ljubljani. Tudi mrzlo zimsko vreme nas ni odvrnilo od potepa po praznično okrašenem mestu. Med vožnjo z avtobusom so mnogi učenci posegli po najljubši knjigi in prebrali poglavje ali dve. Po prihodu v naše glavno mesto so drugošolci in tretješolci obiskali knjižnico Otona Župančiča, kjer jim je prijazni knjižničar predstavil knjižnico in pripovedoval pravljice. Otroci so sedeli v pravi žlici Kosovirjev. Medtem so učenci višjih razredov obiskali Šolski muzej, ki so si ga ogledali in se kljub počitnicam udeležili učne ure nedeljske šole in se pod strogim očesom gospoda učitelja vrnili v leto 1865, v učno uro branja, pisanja, računanja in petja. Nadaljevali smo z ogledom znamenitosti Ljubljane: Prešernov spomenik, Tromostovje, pokrita tržnica v Plečnikovih arkadah, Mestna hiša in novoletna jelka v njenem atriju, Robov vodnjak, NUK … Ob vsaki od naštetih znamenitosti je izbrani učenec prebral nekaj o značilnostih in zgodovini obiskane znamenitosti. Kosilo smo si privoščili v Mc Donaldsu. Okrepčani smo se vrnili na praznično okrašene ulice v starem mestnem jedru. Ogledali smo si jaslice v Frančiškanski cerkvi ter se ob Ljubljanici sprehodili do Zoisove palače, kjer so stale slamnate jaslice v naravni velikosti. Z nestrpnostjo smo pričakali tudi sprevod dedka Mraza z njegovim spremstvom. Prijazni medved, zajec in različni drugi pravljični liki so nas bogato obdarili z bomboni. Pred magistratom smo se za spomin fotografirali pri dobri vili. Rdečih ličk in polni prazničnih vtisov smo se vrnili domov z obljubo, da v naslednjih (zimskih) počitnicah preživimo zanimiv dan v družbi knjige.

NOČI BRANJA V KNJIŽNICI

»Vsaka knjiga ima svoj čar. Če ga odkrijemo, smo bogati, drugače ostanemo brez svoje možnosti«, je napisala na Noči branja Urša Torkar, učenka 7. a razreda.

Na Osnovni šoli Pivka smo v tem šolskem letu izvedli kar pet Noči branja. Ob velikem številu prijavljenih učencev smo se odločili, da jo izpeljemo po delih, v katerih so se zvrstili vsi prijavljeni učenci. Teh je bilo kar 150, z njimi pa so brale njihove učiteljice, knjižničarka in pedagoginja. Prvo noč smo posvetili branju zimskih in novoletnih knjig, zadnjo pa združili s počastitvijo 2. aprila, Mednarodnega dneva mladinske knjige.

Od poznega popoldneva pa do naslednjega jutra smo si pripovedovali prebrane knjige, izvedli različne kreativne in športne delavnice, se v temi, z lučkami sprehodili, opazovali nočno nebo, brali in na koncu v razredu ali v knjižnici s knjigo v roki zaspali. Domov smo odšli šele po zajtrku.

Projektna skupina projekta Bralna pismenost, v kateri so učiteljice Jana, Nadja, Lucija, pedagoginja Nina ter knjižničarka Mirjam smo želele na ta način izvesti eno novo metodo na šoli, ki bi prispevala k spodbujanju branja in spodbuditi k neki novi obliki druženja med seboj in s knjigo. Z učenci smo ugotovile, da nam je uspelo.

Pija Sever je ob evalvaciji Noči branja takole opisala svoje vtise: »Na Noči branja lahko uživaš s prijatelji in se sprostiš ob branju res dobre knjige. O knjigah se lahko tudi pogovoriš in razkriješ svoje občutke o branju. Res je bilo enkratno in vsega ravno prav.«

KULTURNI DAN Andersenove pravljice

Na Osnovni šoli Pivka je že tradicija, da vsako leto 2. aprila v šolski knjižnici obeležimo Mednarodni dan mladinske knjige in hkrati dan, ko se je rodil pravljičar Hans Christian Andersen. Letos pa smo ta dan pripravili kulturni dan za vse učence šole. Poimenovali smo ga Andersenove pravljice. Prvo uro so učiteljice učencem predstavile življenje in dela Hansa Christiana Andersena ter jim prebrale eno izmed njegovih pravljic. V naslednjih šolskih urah pa so bile po razredih izvedene različne dejavnosti.

Učenci 6. a razreda so oblikovali spletno stran s prispevki, ki so nastajali tega dne. V Power Pointu so tudi izdelali predstavitev življenja in dela Hansa Christiana Andersena. Učenci 6. b so slikali književne junake. 7. a je pisal lastno pravljico. Za pisanja pisma pravljičnemu junaku so se odločili učenci 7.b. V 8. a so risali strip na temo Andersenovih pravljic. Učenci 8. b razreda so oblikovali plakate o Andersenu in njegovih delih, znanih pravljičarjih in ilustratorjih. Učenci 9. a razreda so si zadali obsežno nalogo. Izdelali so Andersenove pravljične junake in papirja, pripravili sceno za lutkovno igrico, skupina učencev pa je pripravila tekst za lutkovno predstavo Cesarjeva nova oblačila. 9. b razred je ilustriral pravljične prizore iz Andersenovih pravljic.

V šolski knjižnici so potekale aktivnosti za učenci od 1. do 5. razreda. Ogledali so si Andersenovo razstavo, prisluhnili knjižničarki o današnjem dnevu mladinske knjige, poslušali pravljice in si ogledali gledali risane filme Hansa Christiana Andersena.

Po končanem kulturnem dnevu so se učenci z učitelji v šolski avli pripravili razstavo, si na platnu ogledali predstavitev življenja in dela Hansa Christiana Andersena ter prisluhnili učencem 9. a in njihovi lutkovni igrico Cesarjeva nova oblačila.

http://youtu.be/De_mNTW33Ho

KULTURNI DAN PRAVLJICE

Učenci in učitelji Osnovne šole Pivka že tradicionalno na Mednarodni dan mladinske knjige ˝počastimo branje˝. V soboto, 2. aprila smo z učenci od 6. do 9. razreda izvedli kulturni dan z naslovom Pravljice. V kar dvaindvajsetih delavnicah smo na temo pravljic, ki smo jih prebrali in se o njih pogovarjali, pripravili različne aktivnosti. Izdelali smo plakate in zgibanke za spodbujanje branja, izvedli glasbeno pravljico, v delavnici sodobnega plesa uprizorili odlomek iz Sneguljčice, iz piškotov izdelali hišico Janka in Metke, v delavnici Škarjice in dolgčas izrezovali iz blaga osebe iz pravljic, čarali, prevajali, pripravili lutkovne in gledališke predstave, animirani film, zapisovali zgodbe babic in dedkov, pripravili zapise o pomembnosti branja ter predstavili pravljico s športnimi elementi. V novinarski delavnici je nastala spletna stran vseh dogodkov, ki si jo lahko ogledate na spletni strani https://sites.google.com/site/pravljice2april2011/