Цели на Експедицията

Не изследвани територии от земната повърхност.

Насочваме поглед към едно от последните бели петна на земната повърхност. Група хора подготвят едномесечна експедиция за изследването му. Изглежда като сценарий на филм, чието действие се развива в епохата на Великите географски открития. Не познахте. Колкото и странно да звучи - това се случва в 21 век. Малка българска експедиция се подготвя за изследването на природата, пещерите и пропастите на хребета Кокшаалтау който е част от планинската верига Тян Шан. Районът е практически непознат. Намира се в южен Киргизстан, в непосредствено съседство с китайската граница. С непристъпните си склонове и все още непокорени върхове той прегражда на север един от най-тежките участъци от митичния в средновековното минало «Път на коприната». По времето на Съветския съюз е бил секретна гранична територия, а в наши дни остава далеч извън обсега на туристическите интереси.

Базовият лагер на експедицията ще бъде разположен на около 3500 m надморска височина. Проучването на района ще се концентрира в зоната над 3500 m. Малко са местата в света, в които са известни пещери на такава надморска височина. За изучаването на това забравено от Бога място, ние заедно с нашите киргизки колеги си поставихме следните цели:

- Изследване и картировка на няколко от известни в района пещери.

- Систематично проучване на карстовия район с цел откриването на нови пещери и пропасти.

- Създаване на подробни карти на подземните лабиринти, локализация на входовете им и привързването им към топографията на околния терен.

- Повърхностни и подземни структурно-геоложки и минераложки проучвания.

- Изследване на пещерната и повърхностната високопланинска фауна.

Вярваме, че замислената от нас експедиция ще допринесе за опознаването на тези отдалечени от хорските интереси високопланински терени. Тя ще даде своя принос в изучаването спецификата на карстобразувателните процеси на голяма надморска височина и техните конкретни проявления под земната повърхност. Натрупаното познание ще даде основата за бъдещи проучвания на района, както и за неговото опазване.

Високите планински хребети, отделени от дълбоки ледникови долини, създават условия за изолация. Подземните карстови системи също. Изолацията е основнен фактор за развитието на уникални и все още неописани ендемични животински видове, които следват своите отшелнически пътища на еволюция в тези сурови условия. Убедени сме, че нашето изследване ще доведе до откриването на нови за науката видове, типични единствено за този район и за отделни негови пещери.

Екипът на експедицията е съставен от специалисти в различни области на научното познание – геология, биология, геодезия, географски информационни системи и др. Обединява ни дългогодишният съвместен опит в изследването на подземния свят. Вярваме, че предстоящото ни първо проучване тази непозната територия ще доведе до нови интересни и непредвидими открития. Отсега можем със сигурност да твърдим, че резултатите от една успешно проведена експедиция ще бъдат:

- Основа на всяко следващо изследване на високопланинския карст в региона.

- Натрупване на нови познания и опит, който ще бъдат споделени с киргизките ни колеги и предадени на колегите ни в България и по света.

- Популяризиране на спелеологията като път към изучаването и опазването на пещерите и пропастите – тези прозорци през които можем само бегло да надникнем в тайните на непознатия и обгърнат в мрак подземен свят.

- Основа за опазването на тази част от Тян Шан – една далечна планина, свързана с моменти от нашата древна история.