A szülők lehetőségei

Ma Magyarországon évente közel 100 ezer újszülött jön világra, közülük 7-800-nál derül ki előbb vagy utóbb valamilyen idegrendszeri károsodás

Az újszülöttön az idegrendszeri problémák gyakran nem azonnal jelentkeznek, olykor életük első napjaiban az általános állapotuk stabilizálása (keringés, légzés, hőszabályozás, emésztés stb.) az elsődleges. A szülészetről hazaérkezve azonban már az első hetekben előfordulhatnak olyan tünetek, amelyek a későbbi figyelem, kontaktus és mozgásfejlődés zavarait előrevetítik.

E tünetek tényleges fennállása esetén a gyerekorvos bármikor beutalhatja a csecsemőt fejlődésneurológiai vizsgálatra, ahol a szülő egyértelmű választ kaphat arra, vajon a gyermek egészséges és csak lassabb tempóban fejlődik, vagy az eltérés hátterében valóban kóros agyi szabályozás áll és ebben az esetben kezelés szükséges.

A fejlődésneurológia világszerte egyre több figyelmet kap. Magyarországon a Katona Ferenc Professzor Úr és Prof. Dr. Berényi Marianne főorvos nevével fémjelzett intézmény – a korábban a Svábhegyen, most a Szt. Margit Kórházban működő Fejlődésneurológiai Osztályon – világviszonylatban is korszerű felszereléssel és magasan képzett szakember gárdájával (gyermekideggyógyászok, gyógytornászok, fizikoterapeuták, fejlődéspszichológusok, gyógypedagógusok) diagnosztizálja és személyre szóló terápiával kezeli a csecsemőket.

A terápia meghatározó eleme, hogy a szakemberek pontos oktatást adnak a szülőknek, így ők a kezelés 1-1,5 éve alatt aktív és nélkülözhetetlen résztvevői a javulási folyamatnak. A GYES/GYED rendszer szerencsére lehetőséget ad az Édesanyáknak, hogy – folyamatos kontroll mellett - otthonukban foglalkozhassanak a Kicsikkel.

Osztályunkon a diagnosztikai leletek és analízisük számítógépes adatbázisba kerülnek, amely lehetővé teszi a betegség szakszerű nyomonkövetését, más intézményekkel való adatcserét.

A Fejlődésneurológiai Osztály szorosan együttműködik az ország újszülött- és csecsemő osztályaival, körzeti gyermekorvosaival, újszülött-koraszülött intenzív centrumaival (PIC), adott esetben gyermek-idegsebészeti intézményekkel, a kicsiket szállító Peter Cerny Alapítvány mentőszolgálatával.

A Fejlődésneurológiai Osztály munkatársai graduális képzés keretében oktatják a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Főiskolai Karán a védőnőket és a gyógytornászokat, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskolai Karán a gyógypedagógusokat és más vidéki intézményekben is rendszeresen tartanak szaktanfolyamokat.

1978 óta több, mint 40.000 csecsemő családja kereste fel osztályunkat, közülük évente átlagosan 4-550 csecsemő került felvételre részletes osztályos kivizsgálásra, valamint körülbelül 3500 ambuláns esetet látunk el. Eddigi pályafutásunk során közel 17 000 csecsemővel és kitartó Szülőikkel volt lehetőségünk együtt dolgozni.