Szakmai Anyagok

Medicina könyvkiadó, 2012

Elérhető

Berényi Marianne - Katona Ferenc: Fejlődésneurológia

Tartalom

  • A magzati idegrendszer ép és kóros fejlődése a terhesség során

  • Az újszülött idegrendszer ép és kóros fejlődése

  • A táplálkozás és a hangadás idegrendszeri károsodásainak korai diagnosztikája és neuroterápiája

  • Az idegrendszer szerepe az adaptációban

  • A sensomotorium korai fejlődésneurológiai kivizsgálása

  • A korai sensomotoros neuroterápia

  • Sensomotoros neuroterápia a végleges mozgásminták időszakáig

  • A cerebralis paresis fogalmának múltja és jelene

  • Az értelmi és érzelmi funkciók kialakulása, károsodása és korai kezelési lehetőségeik

  • A nyelvi kommunikáció kialakulása és kóros fejlődése

  • A csecsemőkori szimptómás epilepszia diagnosztikája, prognosztikája és terápiája

  • Agyi és perifériás idegbénulások korai diagnosztikája és terápiája

  • A gerincvelő-károsodások korai diagnosztikája és neuroterápiája

  • A család szerepe a korai neuroterápiában

Medicina könyvkiadó 2007

Elérhető

Katona Ferenc: Klinikai fejlődésneurológia

Medicina könyvkiadó

Kiadás éve: 2007 Kiadás éve: 1998

Hathatós segítséget nyújt azoknak, akik fejlődésneurológiai diagnosztikával és neuroterápiával szándékoznak foglalkozni. A fejlődésneurológiának a gyermekneurológiától különböző szakmai ágazatára, praxiskódjára és minimumfeltételeire vonatkozóan hasznos tudnivalók találhatók a könyvben.

Medicina könyvkiadó 1999

Elérhető

Medicina könyvkiadó 2001

Elérhető

Katona Ferenc Az öntudat újraébredése

A könyv elsõ megjelenése óta 18 év telt el, s azóta számos új eredmény született mind az értelem, mind a magatartásfejlõdés vizsgálata terén. Sok tapasztalat gyûlt össze az éberségre, figyelemre, a környezettel való kapcsolatra irányuló mûszeres vizsgálatokkal. Új elméletek születtek a beszédfejlõdésrõl, a metakommunikációról, a térérzékelésrõl. Új elemeket hoztak az értelem fejlõdésének megvilágítására a különbözõ tanuláselméletek is. Elsõsorban gyermekgyógyászoknak, a csecsemõ- és a kisdedkori rendellenességek szûrésével, ellátásával foglalkozó szakembereknek ajánljuk.

Gondolat 1979

Elérhető

Dr. Katona Ferenc : Fejlődésneurológia és neurorehabilitáció

A Fejlődésneurológia és neurohabilitáció II. kötete, mint az I. kötet folytatása, az agyfejlődésükben károsodott csecsemők diagnosztikája és neurohabilitációja folytatólagosságának szemléletét tükrözi. Az idegrendszer fejlődése kóros körülmények között is feltartóztathatatlan, és eközben bontakoznak ki az így kialakuló kórképek egymásra következő szakaszai. Minden kórképnek megvan tehát a maga fejlődéstörténete a beteg életkorára, agyának érettségi fokára és a kóros agyfejlődés típusára jellemző tünetekkel, tünetegyüttesekkel. Ebből következik, hogy a diagnosztikai és a kezelési, neurohabilitációs programoknak is ezekhez a feltételekhez kell alkalmazkodniuk, amennyiben valóban az emberi idegrendszer normális és kóros ontogenezisével kapcsolatos jelenlegi ismereteinken alapulnak.

A neurohabilitáció családcentrikus módszer, aktivizálja a családtagokat, erősíti a csecsemő és szülei kapcsolatát. Elősegíti, hogy a csecsemő folyamatosan beilleszkedjék az életkoránál fogva számára minden intézetnél ideálisabb szociális környezetbe, a családba. A neurohabilitáció tehát párhuzamosan teljesíti a másodlagos megelőző kezelés és a rehabilitáció feltételeit. Épp ezért külön fejezetben foglalkoztam a család szerepével.

Az orvos, a pszichológus, a gyógytornász a betegség különböző szakaszaiban kapcsolódik be a beteg életébe. Legkedvezőbb a beteg számára, ha az első vizsgálatok a kórfolyamat első időszakában történnek. Ezzel a korai neurohabilitáció számára is növekszik az eredmény elérésének lehetősége. A szakember azonban gyakran csak a betegség valamelyik későbbi időszakában látja először a beteget. A születés utáni első hetek, hónapok helyett pl. csak az első év közepén vagy még később. Minden körülmények között fel kell ismernie, hol tart a betegség fejlődéstörténete ahhoz, hogy az életkornak és a betegség adott szakaszának megfelelő kezelést alkalmazzon.

A diagnosztikai és a neurohabilitációs módszerek a születés utáni első két év során változnak. A csecsemő külvilág felé irányuló figyelmének, aktivitásának vizsgálatára pl. más eljárásokat kell alkalmazni 3-4 hetes és mást 3-4 hónapos korban. Az agy kóros fejlődésével párhuzamosan kialakuló kórképek aktív klinikai nyomon követéséhez, a diagnózis alapján alkalmazott kezelés eredményének leméréséhez, újabb kezelési programok időzítéséhez ismételt ellenőrző vizsgálatok szükségesek

Medicina könyvkiadó 2014

Elérhető

Dr. Katona Ferenc - Hamvas Antal - Klauber András Az inkontinens beteg ápolása

Medicina könyvkiadó, 2005

Elérhető

Dr. Katona Ferenc Az agykutatás története - Az idegtudományok kialakulása i.e. 1500-tól - i.sz. 2000-ig

Az agyvelőnek, tehát a gondolkodás szervének a megismerése a tudománytörténet általában is óriási jelentőségű egészében speciálisan izgalmas tanulmány. Hiszen mi érdekelhetné az embert jobban, mint saját maga legbelsőbb lényegét adó tudata és annak működései? Minden kalandregénynél izgalmasabb olvasmány annak nyomonkövetése, hogy számtalan kezdeti tévút, naiv egyszerűsítés és analógia, a megfigyelés eszközeinek elégtelensége, a kutató gondolkodásának a legkülönbözőbb megkötöttségei, számtalan tévedés és mindig megújuló újrakezdések nyomán mi módon jutottak a mai ismeretek szintjére. A legszebb és legizgalmasabb azonban az, hogy az útnak még mindig inkább a kezdetén és nem a végén járunk..."

Medicina könyvkiadó 2016

Elérhető

Katona Ferenc A szociális agy kultúrtörténete

E kultúrtörténeti kötet a kezdetektől egészen máig feltárja az emberi agy fejlődését, bemutatva azt is, hogyan alakított ki különféle civilizációkat, illetve kultúrákat.

Medicina könyvkiadó 2009

Elérhető

Katona Ferenc Az agy fejlődésének kultúrtörténete

Igen érdekes témát dolgoz fel lebilincselően, sok illusztrációval színesen ez a nem mindennapi kultúrtörténeti könyv. Azt mutatja be, hogy az emberi agy az emberi igények és kielégítésükre irányuló cselekmények fő szervező és ellenőrző szerve. Az emberi evolució folyamatában sok eltérő civilizáció, kultúra alakult ki, alakult át, szűnt meg és létezik ma is. Közös maradt bennük az igen hasonló, csaknem azonos, mégis oly eltérő működésű emberi agyak összessége, a lét és fajfenntartás bonyolult szervezésének székhelye, az ösztönök és értelem egyensúlyának forrása. A civilizációt kultúrájával együtt a szerető és gondolkodó, vágyó és alkotó emberi agy hozta létre. Ez a könyv nyolc fejezetben ad áttekintést az emberi civilizációk fejlődéséről és hanyatlásáról, mindezt úgy, hogy az emberi agyat állítja a középpontba

Medicina könyvkiadó 2014

Elérhető

Katona Ferenc Az emberi kéz kultúrtörténete

A könyv a kéz antropológiai fejlődését mutatja be, azt az utat, ami során a főemlősök felső végtagja emberi kézzé alakult. Részletesen tárgyalja a mai ember kezének számtalan cselekvési lehetőségét - mindezt anatómiai magyarázatokkal alátámasztva. Külön fejezetek szólnak az emberi kéz művészi alkalmasságáról, kiemelve a képző- és zeneművészet fontosságát a művészetekben. Számos művészettörténeti tény, műelemzés és anekdota mentén mélyedhet el az olvasó a részletekben

Medicina könyvkiadó 2017

Elérhető

Katona Ferenc A kreativitás kultúrtörténete

Az emberré válás folyamatát kezdettől fogva a kreativitás határozta meg, hiszen ez az alkotó tevékenység emelte ki az embert az állatvilágból. Az emberi agy és az emberi kéz működésének egymásrautaltsága hozta létre többek közt a táplálkozás fejlődését, vagy az energiák használatát.