2-га сесія ПТ-групи "Вірити та жити"

Дата публікації допису: 15 черв. 2013 19:20:46

Сьогодні відбулася 2-га сесія ПТ-групи "Вірити та жити" для батьків важко хворих діточок.

Треба зазначити, що хвороби у гематологічному відділені дуже тяжкі: гострий лімфлобластний лейкоз, атипічний важкий імунодефіцит, геморагічний васкуліт, пластична анемія, нейросаркома м'яких тканин, онкопухлини головного мозку тощо. Назви записував зі слів плачучих матерів та батьків.

Присутні були тіж самі, що й минулого разу, а також і нові учасники - походили мимо нашої групи попридивлялися та зайшли із невимушенною, сором'язливою посмішкою - неначе вибачались. Люди радо і жваво спілкувались (ми лише встигали "впорядковувати" бесіду), обмінювалися гірким досвідом переживання хвороби. Говорили про добре і радісне, про важке ніхто не наважився. Ми не квапили групу, а люди були просто раді поспілкуватися. Смертельну небезпеку, яка наче холодна льодова бурулька, що нависла з даху над стежкою - ніхто не зачипав - най побудемо трохи в радості та безпеці!

Просили попрацювати із їхніми діточками (тут про необхідність та доречність психолога не варто говорити - всі це знають та розуміють) - ми не відмовили, але обмежилися лишень проективною психодіагностикою. Цей раз до нас у групу долучились двоє діточок - одна дівчинка щойно (2 дні тому) прибула у відділення, інша - проходила лікування за 3-м протоколом (не буду пояснювати, але це означає, що вона вже не перший рік лікується).

Діточки посідали мамам на коліна та й задивлялися на нас увесь час роботи групи. Одна дівчинка (діагноз - гострий лімфобластний лейкоз) зі слів її матусі розпитувалась про психологів, мовляв, де, мамо, можна навчитися на психолога. Та, тямуща у цій справі, відповіла та й, схоже, сама зраділа, що дитина "хоче в науку йти". Нові учасники долучились та одразу ж познайомилися - в групі потеплішало, - новачки "у хворобі" розпитували, а знавці радо й щиро відповідали. Я зловив себе на думці, що радію. Так, у цьому відділені, де смерть і муки - я радію. Бо побачив як люди перед жахливою загрозою не знітились (хоча й дуже хочеться), а встали разом, попід руки одне з одним. Проговорив про свою радість, очікуючи нерозуміння, здивування та опір - те де там - люди щиро відповіли радісними слозами й вдячними посмішками. Всі хором говорили, як і хто комусь колись допоміг. Всі раділи й посміхались. Це, напевно, найбільше вразило. Мені хотілося закріпити цей (для деяких учасників корисний соціальний ресурс у бою із хворобою), запитав: "Що ж вам найбільше дошкуляло на початку хвороби?" Хором відповіли: невизначеність, невідомість, незнання медичних привил та настанов, прогнозу та перебігу хвороби у власної дитини. відсутність грошей навіть ніхто не згадував. Виявилось, що дружня взаємодопомога поміж мамами у відділені допомагає зменшити рівень токсичної тривоги за хвору дитину. Розставалися - за 10 хвилин 18 година. На дворі лив дощ, а в душі було спокійно та тепло. Ось така вийшла психотерапевтична сесія.