Прес-реліз громадських читань

Дата публікації допису: 8 груд. 2012 14:54:17

8 грудня 2012 року в Одесі проведено перші регіональні громадські читання «Поділяючи турботу. Перспективи розвитку паліативної та хоспісної допомоги на Одещині. Соціальний та біоетичний виміри».

Захід проводить Громадська організація «ЗАРАДИ ЖИТТЯ» спільно з представниками громадськості міста (порядок денний).

За підсумками обговорення проблем розвитку паліативної та хоспісної допомоги в Україні та на Одещині учасники читань ухвалили резолюцію, де підтримано стратегічний напрямок розвитку цієї галузі охорони здоров’я, запропоновано практичні кроки щодо її розбудови у одеському регіоні.

Учасники перших регіональних громадських читань - науковці, представники державних установ, громадських організацій, вищих навчальних закладів, які готують фахівців у галузі знань «Соціальне забезпечення» та «Практична психологія», представники релігійних громад, волонтерського руху, - визнали важливість тематики заходу в контексті проголошеного Президентом України курсу щодо проведення реформ у сфері соціальної політики.

Констатовано, що сьогодні темпи та напрямки розвитку паліативної та хоспісної допомоги на Одещині не повною мірою відповідають сучасним вимогам соціальної політики у державі, загальносвітовим трансформаційним процесам.

З метою ефективної модернізації у галузі паліативної та хоспісної допомоги на Одещині, на думку багатьох доповідачів, необхідні практичні заходи, концептуальними засадами яких є гуманістичні ідеали християнської моралі, постулати біоетики, універсальні духовні цінності людської культури, а також загальновизнані стратегії охорони психічного здоров’я та допомоги важкохворим Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Серед основних проблем, які перешкоджають розвитку паліативної та хоспісної допомоги на Одещині, є наступні:

  • недосконалість законодавчої бази, яка не враховує кращі вітчизняний та міжнародний досвід у сфері соціального забезпечення;
  • недостатнє впровадження кращих практик медичного страхування, не сформованість суспільного комунікативного простору, зокрема, щодо обговорення наявних проблем та шляхів їх вирішення у сфері допомоги паліативним та невиліковно хворим;
  • невідповідність ролі і статусу фахівців у галузі паліативної та хоспісної допомоги новим потребам та викликам сьогодення;
  • відсутність професійної мережі закладів паліативної та хоспісної допомоги.

Учасниками читань внесено пропозиції щодо реформування у галузі паліативної та хоспісної допомоги та розвитку її кадрового потенціалу, медичного страхування, душпасторства та опіки паліативних хворих. З метою розвитку паліативної та хоспісної допомоги учасники перших регіональних громадських читань рекомендують:

  1. Враховуючи відсутність членства Одеського регіону в Українській лізі сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги ініціювати створення Одеського осередку Всеукраїнської ліги сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги.
  2. Розглянути питання системної інтеграції служби паліативної та хоспісної допомоги в структуру існуючої систему охорони здоров’я та соціального захисту населення, що, сприяє, на нашу думку, ефективній міждисциплінарній та міжвідомчій координації, які фундуються на засадах загальноприйнятої світової практики (ВОЗ, ЮНОДС тощо).
  3. Ініціювати укладення соціального партнерства з Департаментом охорони здоров’я Одеської міськради з метою створення мережі тренінгових центрів ПХД для працівників сфери охорони здоров’я та родичів невиліковно хворих людей.