Стресс и грудное вскармливание

СТРЕС І ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ

Алєксєєнко С.Д. - психолог, арт-терапевт.

Центр планування сім'ї

Вплив стресу на якість грудного вигодовування

Вагітність, пологи, нестійкий гормональний та емоційний фон, накопичення психологічної та фізичної втоми – все це являє собою природний грунт для розвитку стресового стану молодої мами. В той же час, процес появи на світ та адаптація в оточуючому середовищі – ще більший стрес для немовляти.

Тому дуже важливо, мамі і малюку зрозуміти одне одного та при цьому разом налагодити і зберегти грудне вигодовування, яке як ніщо інше пов’язує їх між собою.

Чи впливає стрес на процес лактації?

Доволі часто можна почути від молодих мам, що грудне молоко пропало через стрес. Однак, при більш детальному ознайомленні можна зрозуміти, що в тій чи іншій мірі стрес відчуває кожна жінка, яка годує грудьми, але молоко пропасти не може, бо у грудях немає краника, через який може вилитись грудне молоко.

Якщо сильні переживання у молодої мами короткотривалі, то на вироблення грудного молока, або зменшення його об'єму вони не повинні чинити жодного впливу. Можливе короткочасне зниження його кількості, та серйозного гормонального порушення в цьому випадку не повинно статися.

Які гормони беруть участь у процесі вироблення молока?

Пролактин - його зона відповідальності, загальна кількість молока, яке виробляється в грудних залозах, а воно, в свою чергу, залежить від частоти прикладань немовляти до грудей - скільки малюк з'їсть молока, стільки і прибуде. Найбільш інтенсивно пролактин виробляється приблизно з 3.00 години ночі до 8.00 години ранку, тому нічні годування відіграють досить важливу роль у тому, щоб молока для дитини вироблялося достатньо.

Окситоцин - робота цього гормону починається практично відразу після початку смоктання грудей малюком і полягає в тому, що він має прямий вплив на процес скорочення клітин м'язів гладкої мускулатури навколо дольок молочних залоз. М'язові клітини під впливом окситоцину «виціжують» молоко, що виробляють залози та відразу направляють до соска. Таким чином, за допомогою пролактину молоко виробляється, а за допомогою окситоцину доставляється малюкові до рота.

Вплив стресу на вироблення гормонів.

Під час нервового перенавантаження чи хвилювання в надниркових залозах виробляється гормон стресу – адреналін. Саме адреналін перешкоджає нормальній секреції окситоцину, гормону, який сприяє виробленню молока у матері, що годує грудьми. Парадоксальна ситуація: молоко є, а отримати його неможливо!

Однак, потрібно пам’ятати, що таке явище тимчасове, процес зниження лактації може мати зворотній порядок.

Як впоратися з проблемою?

Поради щодо подолання стресу у матері, що годує грудьми.

1. Перш за все, потрібно заспокоїтися. Оскільки проблема зниження лактації - тимчасова, то і переживати з цього приводу не варто.

2. Нехай буде тепло! Температуру в кімнаті в холодну пору року допоможе підвищити обігрівач. Теплий чай з молоком допоможе зігрітися і сприятиме лактації. Тепла ванна або душ зігріють вас і заспокоють, а крім того, викличуть приплив молока.

3. Забезпечте собі комфорт: приглушене світло, тиха музика, зручне крісло для годування, в якому можна перебувати з дитиною довго, не турбуючись через те, що спина затекла.

4. Тісний контакт з дитиною сприяє лактації. Тримайте дитину на руках, спіть поряд і частіше прикладайте до грудей. До речі, погойдування в кріслі з дитиною на руках заспокоює і маму і дитину, посилюючи лактацію.

5. Правильно харчуйтеся. Їжте часто і невеликими порціями, щоб не відчувати почуття голоду, який теж може підвищувати в крові рівень адреналіну, що блокує надходження в організм матері окситоцину.

6. Добре відпочивайте. Нормальний сон - дуже важливий фактор для налагодження лактації. Намагайтеся побільше спати, усі хатні справи зачекають. Уклали малюка спати - лягайте поруч: так і ви краще виспитесь і він поспить довше.

7. І ще одна порада мамам. Сміливо відкладайте на завтра те, що не можете зробити сьогодні! В даний момент грудне вигодовування важливіше від блиску начищеної ванни. Перекладіть частину турбот на близьких. В кінці-кінців період грудного вигодовування - це найважливіший період в житті дитини.

8. Не бійтеся звертатися до фахівців в ситуації, якщо ви не змогли зарадити собі та не впоралися зі стресом. Доречною буде консультація психолога.

Пам'ятайте! Повноцінний відпочинок - запорука гарного настрою і стабільного грудного вигодовування!

Психологічну та медичну підтримку з питань

репродуктивного здоров'я та планування сім'ї можна отримати:

Обласний центр планування сім'ї на базі КЗ "ДОПЦС" ДОР "

м Дніпро, вул. Космічна, 17. тел.: (056) 713-64-07.