Ефективність неоднозначних тверджень (матеріал на стадії розробки)

Визначення ефективності неоднозначних тверджень використовуваних під час формулювання складних теоретичних понять. Пошук компромісу між науковою повнотою та пізнавальною доступністю навчального матеріалу.

Навчальний матеріал, що подається учням під час занять чи міститься в навчальних посібниках, повинен відповідати певним вимогам:

    1. науковість;

    2. доступність;

    3. повнота;

    4. лаконічність;

    5. структурованість.

Даний список не є вичерпним. Існує багато підходів до оцінки якості навчального матеріалу. Крім того обсяг та зміст навчального матеріалу обумовлюється:

    1. навчальними планами та вимогами навчальних програм;

    2. віковими психофізіологічними особливостями учнів;

    3. рівнем підготовки та розвитку учнів;

    4. умовами організації і проведення навчально-виховного процесу;

    5. особистістю педагога.

Серед цілої низки проблем пов'язаних з добором та поданням навчального матеріалу, визначенням його обсягів та змісту на перше місце виступають протиріччя між його повнотою-науковістю та лаконічністю, доступністю. Педагог повинен визначити у якій формі подати матеріал щоб спростивши до рівня доступності наукові твердження не допустити формування в учнів хибного розуміння теоретичних основ навчального предмету. Коротко кажучи, щоб матеріал спростити й шкоди цим не наробити.

Подаючи дітям навчальний матеріал складно домогтися високого рівня науковості не лише пояснень а й визначень та положень наукових теорій, що вивчається. Учні погано засвоюють теоретичний матеріал поданий у бездоганному науковому стилі. Усяке ж художнє оформлення тексту, використання епітетів, алегорій, гіпербол та навіть аналогій-узагальнень неминуче шкодить науковій точності, допускає якщо неоднозначність тлумачень то взагалі формування хибних уявлень. Прикладом тому може слугувати використовувана для пояснення у шкільній фізиці будови речовини планетарна модель атома. "Планетарне" уявлення про атом по суті є не просто спрощеним а й значно спотвореним розумінням істинної структури мікросвіту.

Отже виникає протиріччя між вимогами до науковості-повноти навчального матеріалу та його доступністю. В основі протиріччя лежить неоднозначність тверджень до якої змушений припускатися автор навчальних матеріалів аби домогтися їх доступності та привабливості.

Існує ряд ознак неоднозначності твердження . А саме:

    1. зміст твердження позбавлений повноти;

    2. існують кілька різних тверджень, які підпадають під тлумачення задекларовані в даному;

    3. одна частина твердження протиречить іншій його частині;

    4. існують часткові випадки означуваного поняття, які не підпадають під дане твердження;

    5. загальна сукупність висновків із сформульованого твердження перевищує необхідну.

Критерієм ефективності неоднозначного твердження може бути суб'єктивна оцінка об'єктивного його впливу на пізнавальний процес учня, як на етапі знайомства з твердженням, так і під час його "трансформації". До уваги береться неминуче доповнення, зміна та інша "трансформація" твердження, що відбувається задля уникнення очевидної неоднозначності. Визначення (встановлення) неоднозначності саме по собі може містити не чіткі пояснення та елементи з'ясування їхньої суті . Термінологія, як така, в обов'язковому порядку спирається на систему визначень та обґрунтувань. Основні поняття теорії не завжди можуть охоплювати всі сторони загальної структури теоретичної системи.

Важливою, в навчанні, є побудова не лише чіткої наукової структури, але й забезпечення, при цьому, доступності та емоційності навчального матеріалу, як основних елементів його успішного засвоєння. Доступність, яка, в значній мірі, пердбачає емоційність, виступає в системі вимог до навчальної інформації на перше місце.

не завершено....

yulkaka@ua.fm

Yul'kaka

Zaraza2

Nebespeka

Uvaga3

qwert mp3 qwert

,[4,[4

mp4 /.,mmnbvcxz

no3no3