Урок №3

 Вимірювання часу. Календар

Мета.

Освітня. Ввести поняття сонячного та місцевого часу. Обґрунтувати процес зміни пір року на Землі. Ознайомити з календарами.

Розвиваюча. Розвивати кругозір, предметну компетентність.

Виховна. Зацікавити учнів та залучити до практичної діяльності.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Прилади та матеріали для роботи з учнями:

Відео. Історія сучасного календаря.

План

Практична робота № 1. Робота з рухомою картою зоряного неба.

Визначення положення світил на небесній сфері

за допомоги карти зоряного неба (зоряного глобуса)

Інтерактивна модель рухомої карти зоряного неба

ПЕРЕЙТИ НА САЙТ

Мета. Навчитися за допомогою рухомої карти зоряного неба визначати видимі сузір’я в даний момент часу, дати верхніх і нижніх кульмінацій зірок, момент сходу і заходу Сонця в будь-який день року.

Обладнання: 

Хід роботи

"Хто ти за знаком Зодіаку?"- одне з поширених запитань, яке ставлять люди, намагаючись пізнати одне одного. На даній практичній роботі школярі самостійно спробують визначати дату "входу" та "виходу" Сонця із сузір’їв Зодіаку та переконаються, що більшість гороскопів складаються не за його реальним проектуванням. Також навчаться визначати час сходу, заходу та кульмінацій зір для заданої дати тощо.

Завдання 1. Поверніть рухомий диск так, щоб задана година спостережень співпала із заданою датою. Тоді у вирізі буде вигляд зоряного неба для заданої дати і години і заданої широти ( 

). Визначте, які сузір’я видно на нічному небі в даний момент (назвати 2-3); які найяскравіші зірки  в цей час сходять (назвати 2-3), а які заходять (назвати 2-3).

Алгоритм оформлення завдання:

Дата:

Години:

Сузір’я:

Зірки, які сходять:

Зірки, які заходять:

Завдання 2. Визначте дату, коли дана зірка знаходиться у верхній кульмінації в 

 за середнім сонячним часом.

Для знаходження наближених моментів часу верхньої і нижньої кульмінацій, сходу і заходу зірок у різні дні року або, навпаки, дати, у які зазначені явища відбуваються у задані моменти часу, треба повернути карту так, щоб вибрана зірка розташувалася на нитці-меридіані між Північним полюсом світу і точкою півдня. Тоді штрихи часу і дат, які збігаються, покажуть моменти верхньої кульмінації зірки в різні дні року. Щоб знайти моменти нижньої кульмінації, досить до моментів верхньої кульмінації додати 12h (точніше, 11h 58m).

Алгоритм оформлення завдання:

Зірка ХХХХ (розташована в сузір’ї YYYYY) знаходиться у верхній кульмінації о 

 ДАТА.

Завдання 3. Визначити в якому сузір’ї знаходиться Сонце, час сходу та заходу Сонця у задану дату.

Щоб встановити положення Сонця на екліптиці, досить прикласти лінійку до Північного полюса світу і штриха на лімбі дат, який відповідає заданій даті і знайти точку перетину лінійки з екліптикою.

Для визначення сходу Сонця підводимо позначену точку до горизонту з боку сходу. Пряма, проведена через полюс, позначену точку і дату покаже на шкалі накладного круга місцевий час сходу Сонця.

Алгоритм оформлення завдання:

Сонце ДАТА сходить о ХХ год YY хв, заходить о ZZ год NN хв.

Ще кілька інтерактивних віртуальних зоряних карт можна побачити ТУТ, ТУТ чи ТУТ

Відеофрагмент "Карта Зоряного неба вActivInspire" (рос. мовою)

Якщо ви зацікавились зоряним небом і бажаєте завантажити комп'ютерні програми для його вивчення, то можемо порадити програми "Stellarium" (вільний планетарій з відкритим кодом),"Celestia" (безкоштовна програма-планетарій), "Space Engine" (безкоштовний космічний симулятор), "Карта зоряного неба" (схожа на рухому карту), "WorldWide Telescope"(потужний віртуальний телескоп) чи інші астрономічні програми.