Ligonių patepimas

Ligonių patepimas

Paveikslėlio šaltinis: http://lynnstimelesstreasures.blogspot.com/2012/02/jesus-heals-paralytic-mark-21-12.html

Kas nors pas jus serga? Tepasikviečia Bažnyčios vyresniuosius, ir jie tesimeldžia už jį, patepdami aliejumi Viešpaties vardu.

Tikėjimo malda išgelbės ligonį, ir Viešpats jį pakels, o jeigu jis būtų nusikaltęs, jam bus atleista“ (Jok 5,14—15).

Ligonių patepimo sakramentas — tai ženklas, per kurį Bažnyčia prašo Viešpaties, kad Jis sustiprintų sunkiai sergančio ligonio kūną ir dvasią, augintų ne tik ligonio, bet ir jo artimųjų bei slaugytojų pasitikėjimą Dievo valia, pašventintų kančią, grąžintų sveikatą.

Kodėl Jėzus rūpinosi ligoniais? Jėzus atėjo parodyti Dievo meilę. Jis tai dažnai darė ten, kur žmonės jaučiasi ypatingai nesaugūs: kai jų gyvybines jėgas susilpnina liga. Dievas nori, kad pasveiktų mūsų kūnai ir sielos, kad taptume pamaldūs ir atpažintume besiartinančią Dievo karalystę. Kartais ligoje kaip niekur kitur aiškiai suvokiame, kad mums sveikiems ar sergantiems – labiausiai reikia Dievo. Mes neturime kito gyvenimo, tik Jame. Naujajame Testamente būtent ligoniai ieško Jėzaus: jie stengiasi Jį paliesti, nes iš jo eina galia ir visus gydo (plg. Lk 6,19)

Kodėl sunkiau sergančiam tikinčiajam reikia priimti Ligonių patepimo sakramentą? Sunkiai sergančiam žmogui būtina Dievo pagalba ir malonė, kad ligos prislėgtas žmogus nenusimintų, nepasiduotų nevilčiai, neužgesintų tikėjimo. Ligonių patepimo sakramentu pats Kristus aplanko ir sustiprina sergantį savo brolį. Savo kančia ir mirtimi ant kryžiaus Kristus

suteikė kančiai naują prasmę: dabar ji gali padaryti mus panašius į Viešpatį ir suvienyti su Jo kančia, gelbėjančia visą pasaulį. Kristaus išgyventas kančios, apleidimo, vienatvės laikas pašventina ir kiekvieno krikščionio skausmo akimirkas. krikščionis išpažįsta, kad Kristus savo kančia pašventino pasaulį. Šioje misijoje dalyvauja ir ligos kamuojamas krikščionis. Tačiau Kristus per Bažnyčią šio žmogaus nepalieka vienišo, per Ligonių patepimo sakramentą stiprina bei guodžia.

Vienas iš svarbiausių krikščionybės bruožų visada buvo ir yra jos rūpinimasis senais, ligotais, sergančiais ir priežiūros reikalingais žmonėmis. Palaimintoji Motina Teresė ėmėsi globoti mirštančiuosius Kalkutoje, ir ji yra tik viena daugelio krikščionių, kurie matydavo Kristų tuose žmonėse, kuriuos kiti atstūmė ir kurių vengė. Jei krikščionis iš tikrųjų yra krikščionis, iš jo srūva gydanti galia. Kai kuriems netgi duota Šventosios Dvasios galia fiziškai išgydyti kitus žmones.

Rūpinimasis ligoniais turi būti pirmiau ir aukščiau visko: reikia jiems taip tarnauti, tarsi jie iš tikrųjų būtų Kristus.

(Šv. Benediktas Nursietis)

Kam suteikiamas ligonių patepimo sakramentas?

Ligonių patepimo sakramentą gali priimti kiekvienas tikintysis, kai itin pablogėja jo sveikata. Ligonių patepimo sakramentą galima priimti ne vieną kartą gyvenime. Visiškai prasminga, kai jauni žmonės prašo šio sakramento prieš sunkią operaciją.

Daugelis krikščionių Ligonių patepimą sieja su išpažintimi (taip pat ir viso gyvenimo): jie nori mirties atveju prieš Dievą stoti švarios sąžinės.

Kaip teikiamas ligonių patepimo sakramentas?

Ligonių patepimo sakramento apeiga – tai maldos lydimas kaktos ir rankų patepimas šventuoju aliejumi. Šiuo šventu Patepimu ir savo didžiu gailestingumu tepadeda tau Viešpats Šventosios Dvasios malone; kad tave, iš nuodėmių išlaisvintą, išganytų ir negalią maloningai palengvintų. ( Iš Ligonių Patepimo sakramento apeigos.)

Kokie ligonių patepimo vaisiai?

Sunkiai sergantis ligonis susivienija su Kristaus kančia visos Bažnyčios labui.

Ne tik ligonį, bet ir jo artimuosius aplanko paguoda, ramybė, pasitikėjimas ir drąsa krikščioniškai iškęsti ligos ar senatvės kentėjimus.

Šiuo sakramentu skatinama atgailos dvasia, pasirengiama labiau priimti patį Viešpatį.

Ligonis neretai atgauna sveikatą, pastebimai sustiprėja.

Sunkiai sergantis žmogus pamažu su tikėjimo dvasia parengiamas pereiti į amžinąjį gyvenimą, kurio tikisi kiekvienas krikščionis.

Kai kurie ligoniai po Patepimo fiziškai pasveiksta. Tačiau, jei Dievas nori žmogų pašaukti pas save, Ligonių patepimu Jis suteikia jo kūnui ir sielai jėgų keliauti paskutinę gyvenimo atkarpą. Bet kuriuo atveju per Ligonių patepimo sakramentą atleidžiamos nuodėmės. Daugelis ligonių bijo šio sakramento ir atidėlioja jį iki paskutinės akimirkos manydami, kad jis yra mirties ženklas. Mūsuose vis dar yra įsigalėjusi klaidinga praktika vadinti jį „Paskutiniu patepimu“. O jis – priešingai – yra tarsi gyvybės draudimo rūšis. Lydėdamas ligonį krikščionis turėtų jį nuraminti, išvaduoti iš tos nepagrįstos baimės. Dauguma sunkiai sergančiųjų intuityviai jaučia, kad tokią akimirką nieko nėra svarbiau, nei nedelsiant glaustis prie to, kuris nugalėjo mirtį ir yra pats Gyvenimas: prie Gelbėtojo Jėzaus.

Kas gali teikti Ligonių patepimo sakramentą?

Ligonių patepimo sakramentą gali teikti tik vyskupai ir kunigai. Kristus veikia jų priimtų Šventimų galia.

Kas yra Viatikas?

Viatikas - tai paskutinė Šv. Komunija, kurią žmogus priima prieš mirtį. Šv.Komunija itin svarbi tą akimirką, kai žmogus rengiasi iškeliauti iš žemiškojo gyvenimo; ateityje jis turės tiek gyvenimo, kiek jo turi susivieniję (Komunijoje) su Dievu.

Ligonių patepimo sakramento simboliai

Malda ligonis pavedamas kenčiančiam ir visas ligas nugalėjusiam Dievui.

Rankų uždėjimas — tai Šventosios Dvasios galios perdavimo, pastiprinimo ženklas.

Patepimas Ligonių aliejumi — sustiprina Krikštu pateptą krikščionį kovoje su liga, skausmu, išbandymais, primena išrinkimą, paskyrimą būti Dievo karalystės dalyviu.

Namuose laukiant kunigo

Namuose laukiant kunigo, kuris sergančiam Jūsų šeimos nariui suteiks Ligonių patepimo sakramentą, reikia pasiruošti:

    • stalą užtiesti balta staltiese;

    • ant stalo pastatyti kryžių ir uždegti dvi žvakes;

    • paruošti stiklinę vandens, nes jei ligoniui sunku nuryti Šv. Komuniją, galima duoti truputį atsigerti;

    • ant lėkštelės padėti gabalėlį vatos.