Vpis v vrtec

VPIS OTROK V VRTEC

Vsakoletni javni vpis novincev v Vrtec Stopiče poteka v prvi polovici meseca marca. Javni poziv k vpisu je objavljen na spletni strani vrtca in šole ( www.osstopice.si), oglasni deski in lokalnih sredstvih javnega obveščanja ter na spletni strani Občine Novo mesto.

Če vrtec prejme več vlog, kot je prostih mest, o sprejemu odloča komisija.

Vpis in sprejem otroka v vrtec je, v primeru prostega mesta, možen tudi med šolskim letom.

Pri rednem vpisu se za dovolj stare otroke datum vključitve določi enotno s 1. septembrom.

Pogoja za sprejem otroka v vrtec sta dopolnjena starost 11 mesecev ter da starši ne uveljavljajo več pravice do starševskega dopusta v obliki polne odsotnosti z dela.


Starši svojega otroka v vrtec vpišejo z izpolnjeno vlogo, ki jo osebno oddajo ali pošljejo po pošti.

Starše prosimo, da k vlogi priložijo vsa zahtevana dokazila, ki so v njej navedena.

Otroci s posebnimi potrebami imajo pri sprejemu v vrtec prednost. Prednost pri sprejemu v vrtec imajo tudi otroci iz socialno ogroženih družin. Podlaga za prednostni sprejem otroka v vrtec je Odločba o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami oziroma Priporočilo centra za socialno delo.

Pomembno je, da starši mesec pred vključitvijo otroka v vrtec na Centru za socialno delo uredijo pravico do znižanega plačila vrtca.

Starši morajo ob vključitvi otroka v vrtec priložiti zdravniško potrdilo za otroka.

PRIPRAVA NA VSTOP V VRTEC

Z otrokom se pogovarjajte o vrtcu kot zanimivem in prijetnem kraju, kjer se bo igral z drugimi otroki, risal, pel … S strokovnimi delavci se pogovorite o spalnih, prehranjevalnih in drugih navadah, morebitnih boleznih in alergijah, navajanju na čistočo. Če je otrok vajen dude oziroma stekleničke, mu je v času vstopa v vrtec ne vzemite.

Najboljša popotnica za uvajanje in kasnejše dobro počutje otrok v vrtcu je zaupljiv in sodelovalen odnos med starši in strokovnimi delavci vrtca.

UVAJANJE V VRTEC

To je čas, ko starši in otroci skupaj spoznajo novo okolje in ljudi v njem. Dolžina uvajanja je odvisna od posameznega otroka, najpogosteje traja teden dni. Prvi dan otroci in starši navadno preživijo čas v vrtcu skupaj, v naslednjih dneh se podaljšuje čas bivanja otroka in navajanje na samostojnost brez prisotnosti starša. Uvajanje otroka poteka v medsebojnem dogovarjanju staršev in vzgojiteljice ter se prilagaja odzivu otroka.

Nekateri otroci začetnih težav nimajo, pri večini otrok pa se prilagoditvene težave kažejo na različne načine. Nekateri se oklepajo staršev in jočejo ob ločitvi, spet drugi ob prihodu. V prvih dneh samostojnega bivanja v vrtcu lahko manj pojedo in težje zaspijo, v popoldanskem času od staršev zahtevajo več pozornosti kot sicer.

PO UVAJANJU

Slovo od otroka naj bo kratko, saj se večina otrok ob dolgem slovesu težje loči od staršev. Predvsem otroka ne sprašujte, če je žalosten, če želi ostati v vrtcu … Ne dajte otroku možnosti, da se odloča namesto vas, saj tega otrok ne zmore. Vse to bo podaljšalo otrokovo prilagajanje.

Starši se lahko z vzgojiteljico dogovorite in kasneje pokličete ter povprašate o počutju otroka. Vaše razpoloženje odločilno vpliva na reakcije otrok, saj zelo tenkočutno zaznavajo vaše morebitne stiske.