Otroci s posebnimi potrebami

USMERITEV OTROKA S POSEBNIMI POTREBAMI V PROGRAM VZGOJE IN IZOBRAŽEVANJA

Usmerjanje je namenjeno otrokom s posebnimi potrebami, ki za uspešno vključevanje v proces vzgoje in izobraževanja, potrebujejo ustrezne programe vzgoje in izobraževanja ter zagotovitev različnih načinov in oblik pomoči.

Postopek usmerjanja otroka s posebnimi potrebami se začne s pisno zahtevo staršev. Pisno zahtevo za usmerjanje lahko zase vloži tudi oseba, starejša od 15 let.

Program za otroke s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo je namenjen otrokom, ki so z odločbo ZRSŠ ali pa z zapisnikom multidisciplinarnega tima Centra za zgodnjo obravnavo usmerjeni v program, ki se izvaja v rednem oddelku vrtca ali v razredu. Strokovna skupina, ki jo imenuje ravnatelj, za vsakega otroka/učenca posebej pripravi, spremlja izvajanje in evalvira individualizirani program. Dodatno strokovno pomoč v ali izven oddelka/razreda izvajajo specialni pedagogi, socialni pedagogi, logopedi, surdopedagogi …, ki so z omenjeno odločbo ali zapisnikom otrokom dodeljeni z namenom premagovanja primanjkljajev, ovir oz. motenj. Poleg predpisanih ur individualne pomoči otroku/učencu pripada tudi ura svetovalne storitve, ki je namenjena ustvarjanju inkluzivnega, podpornega okolja otroku/učencu. Glede na odločbo oz. zapisnik je lahko v oddelkih manjše število otrok od predpisanega.

Pomoč učencem s posebnimi potrebami na osnovni šoli je poimenovana kot dodatna strokovna pomoč (DSP) in se izvaja kot:

Dodatna strokovna pomoč se izvaja individualno ali skupinsko v ali izven razreda.

 

Učencem, ki so na podlagi odločbe usmerjeni v izobraževalni program s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo, se glede na vrsto in stopnjo primanjkljaja, ovire oziroma motnje, lahko prilagodi organizacija, način preverjanja in ocenjevanja znanja, napredovanje, časovna razporeditev pouka.