Vpis v 1. razred
ŠOLSKI OBVEZNIKI
Vpis v 1. razred poteka v mesecu februarju za naslednje šolsko leto v prostorih šolske svetovalne službe.
V 1. razred osnovne šole se vpisujejo otroci, ki bodo v koledarskem letu, v katerem bodo začeli obiskovati šolo, dopolnili starost 6 let.
Starši otroka vpišete v javno ali zasebno osnovno šolo v okolišu, v katerem otrok stalno ali začasno prebiva. V drugo osnovno šolo lahko otroka vpišete, če ta šola s tem soglaša.
Otroku se lahko pričetek šolanja na predlog staršev, zdravstvene službe ali komisije za usmerjanje odloži za eno leto, če se ugotovi, da otrok ni pripravljen za vstop v šolo.
Če odlog predlagate starši ali zdravstvena služba, je ugotavljanje pripravljenosti otroka za vstop v šolo obvezno.
O odložitvi začetka šolanja odloči ravnatelj na podlagi obrazloženega mnenja strokovne komisije, ki jo sestavljajo šolski zdravnik, svetovalni delavec ter vzgojitelj oziroma učitelj.
Na odločitev ravnatelja je možna pritožba, o kateri odloča šolska pritožbena komisija.
Najmanj tri mesece pred začetkom pouka šola staršem izda potrdilo o šolanju oziroma odločbo o odložitvi začetka šolanja.
PREPIS OTROKA V DRUGO OSNOVNO ŠOLO
Če želite otroka vpisati v 1. razred v osnovno šolo izven vašega šolskega okoliša, morate najprej v predpisanem roku oddati vlogo za vpis v šoli v matičnem okolišu, nato pa najkasneje 14 dni po izteku roka za vpis oddati vlogo še v šoli, kamor ga želite vpisati.
Otroka lahko prepišete v osnovno šolo zunaj svojega okoliša tudi v višjih razredih, vendar vedno najkasneje 15 dni pred začetkom novega šolskega leta, če šola, v katero ga želite prepisati, s tem soglaša.
Če se učenec s starši preseli v nov šolski okoliš, je prepis možen tudi med letom. Nova šola ga je na podlagi dokazila o novem stalnem oziroma začasnem prebivališču, dolžna sprejeti. Kljub selitvi pa ima učenec pravico dokončati šolanje na tisti osnovni šoli, kjer ga je začel.
Lahko šola zavrne zahtevo za prepis otroka v drugo osnovno šolo?
Zaprošena šola s prepisom lahko soglaša, če z njim ni kršena pravica drugih staršev, da otroka vpišejo v šolo v svojem šolskem okolišu, če ta ne pomeni oblikovanja dodatnih oddelkov in če ne posega v njeno organizacijsko in kadrovsko strukturo ter prostorske kapacitete. Pri odločanju o prepisu sodeluje s šolo, ki jo učenec trenutno obiskuje, saj mora upoštevati minimalno število učencev, ki jih ta šola potrebuje za svoje delovanje.