O projektu

Igra kot osnova ZNANJA

Naša ključna vrednota je opolnomočiti učence za čim bolj samostojno in s tem kakovostno življenje v družbi, glede na vrsto posebnih potreb.

Če želimo v ospredje postaviti posameznika, moramo biti kot šola vsestranski, strokovni, hkrati pa odprti za nove ideje in znanja, da lahko učencem ponudimo individualno zasnovane in prilagojene cilje, skozi katere lahko organiziramo skrbno načrtovane individualizirane aktivnosti.

Enotni smo si, da je temelj našega strokovnega dela z učenci dejavnost, ki jim je blizu, torej igra.

Preko igre lahko pridobivajo znanja prav vsi učenci, od tistih z zmerno, težjo in težko motnjo v duševnem razvoju, do učencev v našem “šolskem” programu, ki nadaljujejo šolanje v srednješolskih programih.

Kljub temu, da šola v okviru svojih zmožnosti namenja proračunska sredstva in tudi sredstva iz donacij, veliko izobraževanj pa si plačajo učitelji sami, gre v večini primerov za usposabljanja, ki so “nujna” in omogočajo specifična terapevtska znanja za delo z otroki z določeno motnjo ali sindromom, manjka pa nam širše uporabnih usposabljanj za nadgradnjo obče pedagoške prakse. V prakso si želimo vpeljati igro kot k učencem usmerjen način učenja.

Projekt Igrivo v svet znanja (angl. PLAY4KNOWledge) smo pripravili z namenom pridobitve novih znanj s področja vpeljevanja metod igre v pedagoški proces.

S projektom želimo prvenstveno izboljšati strokovne kompetence zaposlenih, jih uporabiti v praksi, predvsem na področju vpeljevanja igre kot učnega pristopa pri pouku in individualnih obravnavah. Preko novih tehnik usvajanja znanja z igro (igra kot način spoznavanja novih vsebin, umetniška igra kot način izražanja, igrifikacija preverjanja in ocenjevanja znanja, igra kot način formativnega spremljanja pouka …) bomo krepili socialno vključenost otrok s posebnimi potrebami.

Opažamo namreč, da se naša populacija otrok zelo dobro spontano izraža skozi kreativne dejavnosti. Pri dosedanjem sodelovanju z učenci “rednih” šol smo opazili, da naši učenci na tem področju dosegajo vsaj primerljive rezultate. S svežim znanjem za okrepitev teh močnih področij se bodo učenci lahko uspešneje vključili med nevrotipične vrstnike. S tem bomo spontano izničili stigmatizacijo učencev s posebnimi potrebami.

Preko usposabljanja posameznih strokovnih delavcev pa načrtujemo prenos novih znanja med sodelavce in širšo strokovno javnost.

Končni ("skriti") cilj projekta je opolnomočenje učencev s posebnimi potrebami za pridobivanje znanj in neprisiljeno povečanje socialne vključenosti v ožje in širše okolje, s tem pa tudi zmanjševanje stigmatizacije.

Mednarodno sodelovanje

Povečati želimo prisotnost mednarodnega sodelovanja, saj le-to prinaša koristi za učence, zaposlene in šolo. Udeleženci mobilnosti bodo pridobili pomembne kontakte, preko katerih bomo vzpostavili nadaljnja partnerstva (eTwinning, Erasmus + KA2 ipd.). Delovanje na mednarodnem področju bo pripomoglo k strokovni in osebnostni rasti posameznikov, hkrati pa se bodo izboljšale jezikovne kompetence osebja. Šola bo z mednarodnim sodelovanjem vzpostavila mrežo sorodnih institucij iz tujine, ki bodo s svojimi dobrimi praksami v nadaljnjem sodelovanju še dodatno obogatile našo vizijo področnega strokovnega centra. Vodstveni delavci bodo dobili vpogled v tuje šolske sisteme, kadrovsko zasedbo in materialne pogoje. S tem bodo lahko uspešne tuje prakse prenesli tudi v domače okolje.