Батькам








Як допомогти дитині впоратись зі стресом в умовах воєнних дій

Шановні батьки! Зараз надзвичайно важливо зберігати спокій, не впадати в паніку про це говорять з усіх телеекранів, у соціальних мережах. Але як допомогти впоратись зі стресом нашим дітям в той час, коли за сигналом тривоги ми всі біжимо в укриття? Практичний психолог нашої школи підготовала для Вас кілька порад.

1.  Чим менша дитина, тим менше інформації

Будь-яка дитина будь-якого віку перебуває в контакті з почуттями дорослого. Навіть якщо ми нічого не говоримо, але хвилюємося, дитина “втягується” в нашу воронку. Чим активніші емоції, тим важливіша раціоналізація – пояснення.

 Відповідати на запитання дитини обов’язково. Говорити можна тільки зі стану своєї дорослої стабільності та спокою.

2.  Складна тема – привід поговорити

Поговорити про те, що робити в екстремальних ситуаціях.

Слова, які важливо чути дитині:

·       Зараз ми в безпеці. Я і багато людей зробимо все, щоб ми були в безпеці.

·       У всіх своя доля і своє життя. Я вірю в твою та нашу щасливу і добру долю.

·       Поганих людей набагато менше, ніж хороших. Давай згадаємо тих, хто тебе любить, і тих, хто про тебе піклується.

3.  Важливі дії:

Якщо є можливість дій – подумати, яка допомога, які посильні дії -можливості є в цій ситуації.

Грати. Лімбічна система мозку – активна під час страху та гри. Нехай у дітей там буде гра.

Обіймати: кожен раз обіймаючи дитину, ми створюємо навколо неї додаткові кордони безпеки.

Дозволити, якщо це необхідно, проявити напругу тілесно – побігати, пострибати, покричати.

Малювати й розмальовувати, описувати долоньки, стопи, усе тіло, розмальовувати розмальовки з широкими межами – усе це допомагає повертати відчуття кордонів.

Вибирати матеріали, над якими можна відчувати контроль – пластилін, глина, хлібний м’якуш, тісто, малювати олійною пастеллю або восковою крейдою.

Використовувати обривну аплікацію (руками рвати кольоровий папір на дрібні шматочки і з цих шматочків за допомогою клею-олівця робити колаж).

Малювати олійною пастеллю на темному папері.

Стрибати, масажувати ніжки.

Робити дихальні вправи (видих довший за вдих) – свисток, флейта, мильні бульбашки, кульки.

Малювати – майструвати будиночки, робити істот з будиночками на спинках (наприклад, равликів), грати зі сірниковими коробками.

Фантазувати – малювати, моделювати, створювати уявний чарівний безпечний світ.

Якщо зараз немає можливості трансформувати страх, створити для нього сейф – скриню, папку. Намалювати, покласти в “надійне місце”, міцно-міцно закрити. (Це дає тимчасовий перепочинок від страху).

Створювати образ Оберігача (чогось більшого, ніж просто людина), Ангела, чарівного-провідника, Собаку тощо.

Говорити щиро.

Грати з водою. Уявляти воду, спостерігати, як бурхливі хвилі трансформуються в баранці, малювати водний простір (нехай цей малюнок буде динамічним – починаємо з сильних хвиль, які поступово заспокоюються, тримати руки під водою, поступово зменшуючи натиск, тарабанити по воді долонями, знижуючи інтенсивність).

 

Дорогі батьки, я розумію, що неспокійно, непросто та страшно, але, будь ласка, не панікуємо, говоримо з дітьми. В разі необхідності я, практичний психолог нашої школи, сьогодні працюю дистанційно. Якщо потрібна моя допомога – звертайтесь. Мій телефон у Вайбері: 0930586399

 

З повагою, практичний психолог Галина Владиславівна Матвєєва

Як пояснити дитини значення сирени? 

Уяви що в лісі, де живе родина вовків, один з них найсильнішій вовк. Він відходить від своєї домівки для того, щоб першим побачити небезпеку для всіх інших мешканців. Коли він бачить небезпеку, то починає досить голосно вити, щоб всіх попередити про загрозу і щоб всі встигли сховатись від небезпеки.

Так і зараз! Наші воїни дивляться в небо і коли бачать небезпеку - повідомляють нас, щоб ми теж могли сховатись. 

Тож, сирена - це не страшно, а важливо та корисно!

Тому давай не будемо її лякатися! А подякуємо, що вона нас попереджає!


Намалюйте з дитиною цю метафору, щоб зняти переляк від сирен, які зараз лунають по всій нашій країні.


@ Вікторія Назаревич 11.03.2022

"Скринька сили". Техніка Orit Alfi. (Ізраїль). Раджу зробити це разом з дітьми!

Візьміть 4 папірці (можна різного кольору).

     З дітьми можна зробити цю дію, справу в уяві.

    Можна згадати про події минулого ( або сьогодення), в яких ви почувалися гарно, згадати певні місця (ліс, гори, місця в будинку) - безпечне місце але треба мати на увазі, що це місце може бути вже зруйноване, в такому разі треба його замінити. Пошук опори та сильних якостей може звертатися до досвіду «тут і тепер».


Всі ці папірці можуть бути «Скринькою нашої сили», їх можна тримати в одному місці, обговорювати.


Якщо ваша дитина переповідає або знову і знову програє травмуючу подію, що сталася. 

Це – нормальна реакція на кризу. Якщо дозволяти дитині говорити або розігрувати подію, при цьому заохочуючи позитивне вирішення через гру або малювання, це зрештою допоможе їй заспокоїтися і почувати себе краще.

Поясніть: “Ти малюєш багато картин того, що сталося. Знаєш, інші діти теж так роблять”.

“Можливо, тобі варто намалювати нашу країну, коли її відбудують. Якою вона має бути?”

Телеграм канал "Підтримай дитину"

7 порад як допомогти дитині здолати примусове переміщення

Як надати дитині першу психологічну допомогу? 6 порад для батьків 

1. Режим дня. Повертайте дитину у звичний режим дня, або створіть новий, з огляду на ті обставини, в яких ви перебуваєте. Це прискорює «загоєння» психотравми. У режимі дня дитини мають бути: гігієнічні процедури, прийоми їжі, елементи навчання, ігри з дорослими, вільна гра, час для бесід та казок (або цікавих історій), сон.

2. Обговорення тривожних подій. Після кожного спуску в укриття, сигналів тривоги, звуків бойових дій проводьте невеличкі сімейні бесіди, де кожен розповідає, що він відчував протягом цього тривожного періоду. Цей метод дозволяє дитині емоційно відреагувати, побачити, що її відчуття співпадають з відчуттями дорослих, а також зняти емоційне напруження.

3. Нові ритуали. Створіть нові ритуали, які допоможуть відчути дитині єдність та силу сім’ї. Це може бути читання вголос, вечірні обійми, спільні молитви або співи.

4. Щоденне спілкування на різні теми. Щоб дитина не почала ізолюватися, вона потребує постійного спілкування та емоційного залучення дорослих. Ви можете обирати різні теми для розмов, не фокусуючись на травматичний для психіки подіях.

5. Емоційна близькість. Щоб укріплювати та зберігати емоційну близькість дитини з батьками, потрібно обіймати дитину, говорити, що ви її любите, хвалити її (за сміливість, за витримку, за вміння, що демонструє дитина), грати з нею, смішити, розділяти з нею емоції.

6. Почуття гумору. Намагайтеся жартувати та посміхатися, сприяти тому, щоб посміхалася ваша дитина. Гумор має терапевтичну дію, підтримує та зцілює.


Як допомогти підлітку, коли в країні війна

Підлітки є особливо вразливими зараз, адже вони вже достатньо дорослі, аби розуміти все, що відбувається, та ще зовсім не мають досвіду, аби впоратися зі своїми емоціями та почуттями.

Якщо ваша дитина каже, що вона в порядку, це не завжди так. Важливо вчасно розпізнати ознаки стресу у своєї дитини, аби відреагувати на них, підтримати дитину та забезпечити її психологічний комфорт.

Ознаки стресу різняться, залежно від віку. Для підлітків характерними є такі:

Отож, декілька порад психологів як підтримати та надати дитині почуття безпеки і захищеності:

Знаходьте час, стишуйте себе та уважно слухайте розповіді дітей про те, що вони відчувають і думають. Роз’ясніть дітям відомі вам факти та надавайте їм правдиву інформацію (із врахуванням вікових особливостей) про ситуацію, в якій опинилася країна в цілому та ваша громада зокрема.

Розповідайте про свої почуття та нормалізуйте те, що відчуває дитина. Боятися, переживати, плакати – це нормально. Проте далі важливо стабілізуватися і відволіктися буденними справами настільки, наскільки це можливо.

Мрійте та плануйте разом, обговорюйте з підлітками, що ви зробите найпершим після встановлення миру. Такі роздуми та розмови наснажують і стабілізують.

Обіймайте свого підлітка та інших членів сім’ї не менше восьми разів на день. Тактильний контакт вкрай важливий в умовах невизначеності і стресу.

Це можна зробити навіть перебуваючи в укритті. Обирайте життєстверджуючі фільми, які дарують надію, обговорюйте побачене. Нагадуйте дитині, що після найтемнішої ночі настає ранок.

Батьки читають малюкам, це заспокоює та нормалізує. Але підліткам у стресових ситуаціях теж важливо відчути себе захищеними. Спільне читання вголос дає такі відчуття. Читайте разом книжку, яку ви вже добре знаєте, або нову, до якої ніяк не доходили руки.

Заохочуйте спілкування дитини з однолітками.

Для більшості підлітків спілкування з друзями є дуже важливим. Сприяйте такому спілкуванню, розкажіть дитині, як вона може підтримати друзів, яким важко впоратися з емоціями.

Але робіть це за умов максимальної безпеки. Переважно підлітки хочуть і готові допомогами іншим людям у складних ситуаціях. Розкажіть дитині, як саме можна допомогти, підтримати інших, долучайтеся до допомоги разом з нею. Водночас поясніть дитині, що пріоритетом повинна бути її безпека.

Будьте уважними до змін у поведінці дитини. Зверніться за онлайн-консультацією до психолога, якщо стан дитини викликає занепокоєння.

Ви – незамінна людина в житті дитини. Ви забезпечуєте їй опору та даєте стишення. Ви пояснюєте та керуєте. Ви захищаєте і забезпечуєте безпеку. Бути такою людиною можливо лише за умови власного стишення, бо лише стабілізувавши свій стан, ви можете стабілізувати свою дитину


Матеріали підготовлені спільно з UNICEF Ukraine

Поради батькам дистанційне навчання.docx
Поради батькам, що допомагають дітям вчитися.doc
5 шляхів до серця дитини i.doc
Ваша дитина йде до школи.doc
Рекомендації батькам .doc
Десять кроків, щоб стати кращими батьками.doc
Як зберегти з дитиною довірливі стосунки.doc