Program Committee

Organizing Committee:

  • General Chair: Jonathan Rowe (North Carolina State University)
  • Program Chair: Gillian Smith (Worcester Polytechnic Institute)
  • Local Chair: Vadim Bulitko (University of Alberta)
  • Doctoral Consortium Chair: Stephen Ware (University of New Orleans) & Joshua McCoy (University of California, Davis)
  • Workshops & Tutorials Chair: Jichen Zhu (Drexel University)
  • Playable Experiences Chair: Ben Samuel (University of New Orleans)
  • Artifact Evaluation Co-Chairs: Chris Martens (North Carolina State University) & Justus Robertson (North Carolina State University)
  • Publicity Co-Chairs: Arnav Jhala (North Carolina State University) & Jo Mazeika (University of California, Santa Cruz)
  • Industry Chair: Alex Zook (Blizzard)


Program Committee:

Byung-Chull Bae (Hongik University)

Julio Bahamon (University of North Carolina, Charlotte)

Alok Baikadi (Pearson)

Rafael Bidarra (Delft University of Technology)

Rogelio E. Cardona-Rivera (University of Utah)

Marc Cavazza (University of Greenwich)

Fred Charles (Bournemouth University)

Yun-Gyung Cheong (SKKU)

David Churchill (University of Alberta)

Mike Cook (Goldsmiths College, University of London)

Seth Cooper (Northeastern University)

Mike Vlad Cora (Flipboard Inc)

Steve Dahlskog (Malmö University)

Michael Dawe (GSN Games)

Sam Devlin (Microsoft)

Magy Seif El-Nasr (Northeastern University)

Euan Forrester (OpenDNS)

Andrew Gordon (University of Southern California)

Stephen Guy (University of Minnesota)

Matthew Guzdial (Georgia Institute of Technology)

Brent Harrison (University of Kentucky)

Christopher Hazard (Hazardous Software Inc.)

Rania Hodhod (Columbus State University)

Christoffer Holmgård (Northeastern University)

Amy Hoover (New Jersey Institute of Technology)

Ian Horswill (Northwestern University)

Mikhail Jacob (Georgia Institute of Technology)

Arnav Jhala (University of California, Santa Cruz)

Mubbasir Kapadia (Rutgers University)

Daniel Kline (Maxis)

Sven Koenig (University of Southern California)

Pier Luca Lanzi (Politecnico di Milano)

Levi Lelis (Universidade Federal de Viçosa)

James Lester (North Carolina State University)

Boyang Li (Liulishuo Silicon Valley AI Lab)

Antonios Liapis (University of Malta)

Chong-U Lim (Improbable)

Phil Lopes (Institute of Digital Games, University of Malta)

Sushil Louis (University of Nevada, Reno)

Chris Martens (North Carolina State University)

Carlos Martinho (Universidade de Lisboa)

Peter A. Mawhorter (Massachusetts Institute of Technoloy)

Wookhee Min (North Carolina State University)

Bradford Mott (North Carolina State University)

Hector Munoz-Avila (Lehigh University)

Mark J. Nelson (Falmouth University)

Aline Normoyle (University of Pennsylvania)

Santiago Ontañón (Drexel University)

Joseph Osborn (University of California, Santa Cruz)

Allison Parrish (New York University)

Julie Porteous (RMIT University)

Mike Preuss (WWU Muenster)

Aaron Reed (UC Santa Cruz)

Mark Riedl (Georgia Institute of Technology)

Justus Robertson (North Carolina State University)

Ben Samuel (University of New Orleans)

Alexander Shoulson (Red Storm Entertainment)

Mei Si (Rensselaer Polytechnic Institute)

Adam M. Smith (University of California Santa Cruz)

Sam Snodgrass (Northeastern University)

Nathan Sturtevant (University of Denver)

Adam Summerville (University of California, Santa Cruz)

Gabriel Synnaeve (Facebook)

Ruck Thawonmas (Ritsumeikan University)

David Thue (Reykjavik University)

Julian Togelius (New York University)

Emmett Tomai (University of Texas Rio Grande Valley)

Jonathan Tremblay (McGill University)

Stephen Ware (University of New Orleans)

Jim Whitehead (University of California, Santa Cruz)

Mark H. M. Winands (Maastricht University)

Georgios N. Yannakakis (University of Malta)

Richard Zhao (The Pennsylvania State University)

Jichen Zhu (Drexel University)

Alexander Zook (Georgia Institute of Technology)

Robert Zubek (SomaSim)