MHG õpilased muudavad maailma

Esimese koolipäeva aktus 2019. Foto: Liis Somelar

Usume, et kõik Miina Härma Gümnaasiumis kasvanud ja praegu kasvavad põlvkonnad muudavad maailma paremaks. Kõik meie 115-aastase ajalooga kooli õpilased aga ühele postrile ei mahu ja nii on teie ees vaid väike valik silmapaistvatest härmakatest.

Sandra Sooläte

Starship Technologies Suurbritannia äriarenduse juht, vilistlane aastast 2004

Eesti ettevõte Starship Technologies alustas tegevust 2014. aastal, eesmärgiga arendada ning edendada uutmoodi kulleriteenust. Kuus aastat hiljem puhkenud Covid-19 pandeemia muutis pakirobotite teenuse osutamise hädavajalikuks. Starship pakirobotid toovad toidu ning pakid turvaliselt, energiasäästlikult ja kontaktivabalt koju kätte nii Tallinnas, Londonis kui ka mitmetes Ameerika ülikoolilinnakutes.

Siisi Saetalu

Mondo Uganda juht, vilistlane aastast 2006

Mondo on Eesti organisatsioon, mis toetab ja jõustab haavatavaid kogukondi maailmas ning kasvatab eestimaalaste arusaamist globaalsest ebavõrdsusest ja igaühe võimalustest seda leevendada. Siisi edendab Ugandas arengukoostööd ja humanitaarabi ning viib ellu Mondo digiprogrammi, mille käigus õpivad pagulasnoored eluks vajalikke digilahendusi. Samuti on Siisi panustatud Mondo vahendusel Uganda sotsiaalsetesse projektidesse, mille käigus on töökogemust saanud erivajadustega noored.

Indrek Park

Indiana Ülikooli teadur lingvistika eriala, vilistlane aastast 1989

Indrek, kelle indiaaninimeks on Tiirlev Kotkas, on pühendunud põlisameerika hõimude väikekeelte päästmisele: ta kirjutab keeleõpikuid, loob grammatikat ning õpetab hõimudele nende endi keeli. Indrek on ainus mandani keele kõneleja maailmas ning tema ponnistustest selle keele päästmisel räägib dokumentaalfilm ,,Keelepäästja”.

Elen Lotman

Filmioperaator, stsenarist ja režissöör, rahvusvahelise filmioperaatorite föderatsiooni IMAGO president, vilistlane aastast 2000

IMAGO esimese eestlasest presidendina tutvustab Elen Eesti filmikunsti kogu maailmas. Eesti filmikunsti kogu maailmas. Muuhulgas on Elen korraldanud Pimedate Ööde Filmifestivali, dokumentalistina portreteerinud David Vseviovi ning operaatorina võtnud üles mängufilmid ,,Deemonid” ja ,,Hüvasti, NSVL”.

Helmi Mäelo

Emadepäeva tähistamise alusepanija Eestis, ajakirja Eesti Naine 1924–1940 peatoimetaja, vilistlane aastast 1919

,,Kodu on rahva süda, ema on selle hing!” ütles Helmi Mäelo Eesti esimesel emadepäeval peetud kõnes. Esimest korda kõneldi Eestis emaarmastuse suurusest ja tähtsusest, emade ennastsalgavast ohvrimeelsusest laste kasuks; õpiti märkama ja tunnustama emasid laste kasvatamise eest. Emadepäeval täname ja tunnustame emasid nende töö eest ja Helmi Mäelo algatatud traditsioon kestab tänaseni.

Merili Ginter

Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku juhatuse liige, vilistlane aastast 2018

Juba kooliõpilasena otsis Merili viise inimeste aitamiseks ja ühiskonda panustamiseks: põhikooli loovtöö raames aitas ta koos Triin Karisega Tartu Laste Turvakodu ning gümnaasiumis algatas ta üle-eestilise öökullide heegeldamise kampaania diabeedihaigete laste toetamiseks. Praegu aitab Merili väärtustada sotsiaalset ettevõtlust ehk organisatsioone, mis müüvad tooteid või teenuseid eesmärgiga muuta maailma paremaks.

Taavet Hinrikus

Wise kaasasutaja, kooli asutaja Peeter Põllu lapselapselaps, vilistlane aastast 1999

Lisaks rahaülekandeteenuse Wise asutamisele on Taavet ka üks Heateo Haridusfondi idee algatajatest, haridusuuendustesse panustaja. Kui tema vanavanaisa Peeter Põld oli 115 aastat tagasi uut tüüpi kooli looja, siis täna on seda Taavet. Ta on kood/Jõhvi kooli üks asutajatest, aidates täiskasvanutel õppida aina olulisemaks muutuvaid programmeerimisoskusi.

Tiit Pruuli

Go Grupi kaasomanik, vilistlane aastast 1983

Tiit on Eesti lippu lehvitanud nii Lennukil ümber maailma reisides kui ka Admiral Bellingshausenil teel Arktikasse ja tagasi. Reisides ja reisiraamatuid ning -kirju koostades on ta toonud erinevaid kultuure eestlastele lähemale. Oma panuse eest Eesti kultuurielu edendamisse ja Eesti Vabariik 100 korraldamisse on Tiit tunnustatud Valgetähe III klassi teenetemärgiga.

Stella Runnel

Nahadisainer, Stella Soomlais Studio asutaja, vilistlane aastast 2004

Stella on nahadisainer, kelle ajatult klassikalised kotid ja aksessuaarid on loodud ringluspõhimõttel – toodete detailid on vahetatavad ning kasutatud detailidest sünnivad uued tooted. Lisaks minimalismile isloomustavad Stella tööd vastutustundlikkus ja jätkusuutlikkus ning tema kotid on loodud kestma aastakümneid.

Gloria Raudjärv

7. klassi õpilane, vaktsineerimise eestkõneleja

Gloria julges oma näo ja nimega kutsuda üles inimesi vaktsineerima, propageerides sellega tõenduspõhist maailmavaadet. Sellest kirjutas ajaleht Washington Post ning Gloria julgust märkas ka president Kersti Kaljulaid, kes kohtus Gloria ja tema vanematega Tartus 1. septembril 2021. aastal.

Loe Washington Post'i artiklit siit.