Kooli sümboolika

1.a klass ja klassijuhataja Eve Kukemelk esimesel koolipäeval 2020. aastal. Foto: Sulev Lange

Kooli visuaalset keelt uuendasime 2018. aastal koostöös disainiagentuuriga Velvet. Disainer Kaarel Vahtramäe loodud uus logo sisaldab kaheksakanna motiivi, eriti nähtav on see pidulikus ikoonis ja erinevates mustrites. Kaheksakanna motiiv on koolipere hulgas muutunud oluliseks ja populaarseks kujunduselemendiks. Kaheksakand on ühtaegu nii rahvuslik sümbol kui ka Põhjanaela võrdkuju, suunanäitaja, mis osutab kõikidele ilmakaartele. See iidne, maailmas levinud märk on sagedaseim ja armastatuim sümbolite hulgas. Arvati, et päripäeva pöörlev kaheksakand tugevdab eluringi ning vastupäeva pöörlev loomingulist väge. See on elu, õnne ja heaolu märk, taevast ja maad ühendav sümbol.

Kooli müts

Nõukogude ajal koolidel oma koolimütse ei olnud. 1980. aastate lõpul oli päevakorras kooli mütsi taastamine ja eeskuju võeti 1930. aastate koolimütsist. Laiemat populaarsust ja kasutamist see koolimüts siiski ei saanud. Koolimütsi taastamine kerkis hoolekogu esimehe Verni Loodmaa ja arendusjuht Tiia Lepiku eestvedamisel päevakorda uuesti 2010. aastal. 2012. aasta kevadel kandis kooli 100. lend tutiaktusel oma kooli mütsi. Koos kooli visuaalse keele uuendamisega 2018. aastal uuenes ka kooli müts.

Kooli müts 2012. aastast. Foto: Jüri Raudmaa

Kooli müts 2018. aastast. Foto: Jüri Raudmaa

2012. aasta oktoobris Hea Õpetaja Kuu avaaktusel Härma gümnaasiumis kõneles toonane haridusminister ja kooli vilistlane Jaak Aaviksoo, kes sai kingiks kooli mütsi. Foto: Silver Gutmann

Kooli lipp

Kooli 25. aastapäevaks 1931 otsustas Vanemate Komitee kinkida koolile lipu. Lipu esialgne kavand: üks pool vanaroosa, keskel kooli märk, teine pool valge, tõusva päikesega ja keskel kooli nimi. Kuna vanaroosat värvi siidi polnud saada, otsustati lipu värvideks valida sinine ja valge. 1965. aastal kinkis kooli lastevanemate komitee koolile lipu, mis oli inspireeritud esimesest lipust: valgest kangast kuldse kirjaga, keskel tammepärjaga kooli märk. Sinist kangast lipu teise poole värvina ei kasutatud. Valge lipp kuldse kirjaga on kooli lipu värvid tänaseni.

ENKS Tütarlaste Gümnaasiumi neiud 1936. aasta septembris koolivormis ja kooli lipuga. Foto: Sajandi kool. Tartu, 2006

2021. aasta lipupäeval, 4. juunil meie kooli esindus Otepääl. Foto: Liis Somelar

EV aastapäeva aktus 2018. aastal. Foto: Liis Somelar

Lõpumärgid

Kooli esimene lõpumärk aastast 1913. Foto: Jüri Raudmaa

1913

Esimesele lennule kujundati lõpumärgina tammelehtedest pärjaga ümbritsetud hõbesõlg. Märgi kujundas kunstnik R. Lepik. Tähed ETK (Eesti Tütarlaste Keskkool) ja tammepärg jäid kooli tähiseks aastakümneteks.

1958. aasta kooli lõpumärk. Foto: Sajandi kool. Tartu, 2006.

1958

taastati lõpumärgi traditsioon. Märgi kujundas tuntud graafik Paul Reever. Märgi vapikilpi ümbritsevad tammelehed vihjavad endisaegsele Eestika tammepärjale. Märgile kanti lennu number, numeratsioon algas 1913. aastaga. Lõpumärgist sai ühtlasi kooli logo.

2020. aasta kooli lõpumärk. Foto: Jüri Raudmaa

2020

Abituriendid Hendrik Eelmäe ja Tanel Pastarus algatasid kooli lõpumärgi traditsiooni taastamise. Koostöös disainiagentuuriga Velvet valmis uus kooli lõpumärk. Märgi disainis graafiline disainer Kaarel Vahtramäe.

Kooli hõbesõlg. Foto Peeter Paasmäe

Kooli hõbesõlg

Kooli hõbesõlega, esimesele lennule kujundatud koolimärgist inspireeritud märgiga on silmapaistvaid lõpetajaid tunnustatud alates 2019. aastast.

Foto: Jaanus Sepp

Kooli sõrmus

on alates 2012. aastast ühtse kujundusega.

Koolivorm

Oma kooli vormi loomine oli päevakorral 1997. aastal, kuid see idee ei leidnud õpilaste hulgas poolehoidu. Arutelude tulemusena kujundati hoopis kooli logoga tumesinised T-särgid, mida kandsid aeg-ajalt nii õpilased kui õpetajad. Koos kooli mütsi loomisega kujundati 2012. aastal ka koolivorm ja kooli sõrmus. Koolivormi kujundamises osalesid aktiivselt nii õpilased kui lapsevanemad. Traditsiooniks on koolivormi kanda pidulikel teklipäevadel, aga nooremad õpilased kannavad neid ka igapäevaselt. Kaheksakanna mustriga T-särgid ja pusad on populaarsed igas vanuses õpilaste seas ja ka õpetajad kannavad neid tooteid uhkusega. Erinevaid mustreid on kujundanud huvijuht Liis Somelar.

Tugispetsialistid Eleriin Käo-Zirk, Regita Saksing ja Maili Tirel 2018. a. veebruaris avatud uste päeval. Foto: Ene Tannberg