Історія кафедри фізики і хімії

Кафедра фізики і хімії створена на базі двох кафедр фізико-математичного факультету: кафедри фізики та кафедри хімії.

Кафедра фізики існує з 1939 р. – час відкриття фізико-математичного факультету. Має сталі традиції. В свій час на кафедрі починали свою науково-педагогічну діяльність Слуцький А.А. (академік АН УРСР, займався проблемами поширення електромагнітних хвиль в неоднорідних середовищах); Галкін О.О. (академік АН УРСР, директор Донецького фізико-технічного інституту); Шестопалов В.П. (член кор. АН УРСР директор Харківського інституту радіоелектроніки), Неклюдов І.М. (академік НАНУ, директор Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» ХФТІ). 

Науково-дослідницька робота співробітників кафедри визначалась тими напрямками до яких були причетні ці провідні вчені. З 1946 р. викладачами і аспірантами досліджувались проблеми поширення електромагнітних хвиль СВЧ діапазону та їх дифракція на періодичних структурах. З початку 60-років пріоритетним напрямком стає фізика твердого тіла (наукові керівники професор Гарбер Р.І. (начальник лабораторії реальних кристалів ХФТІ), професор Гіндін Й.А. (начальник лабораторії міцності і пластичності кристалів ХФТІ). Під їх керівництвом виконано ряд робіт, які дали значний  внесок в розвиток розуміння  поведінки дефектів в кристалічних структурах при термо-механічній дії. В цей час на кафедрі формується контингент молодих вчених, значна частина яких була випускниками фізико-математичного факультету (доктори фіз.-мат наук Неклюдов І.М., Нечволод М.К., Бобонець І.І., Паль-Валь П.П., канд. фіз.-мат. наук Солошенко І.І., Афанасьєв В.І., Губін М.С., Халдей О.А.,                   Злуніцина В.М., Хижкова С.П., Лєвандовський Б.І., Малець Є.Б.,             Парцирний В.Д., Куліш В.Г. Публікації по темам досліджень з’являлись в наукових журналах АН СРСР (Фізика твердого тіла, Фізика і техніка напівпровідників, Доклади АН СССР) АН УРСР, НАНУ (Український фізичний журнал, Металофізика).

В 1973-1976 рр. на кафедрі виконувалась господоговірна тема «Розробка квазіоптичних елементів субміліметрового інтерферометра на довжину хвилі 337 мкм» (наукові керівники Камишан О.В., Малець Є.Б.,  замовник ХФТІ).

В 1980 р. виконана господоговірна тема «Розробка безгольчатого ін`єктора», яка отримала найвищий рейтинговий бал в конкурсі, що проводився п’ятим управлінням МО СРСР (кер. Малець Є.Б., виконавці Литвинов Ю.В., Самокиш С.О.). В подальшому виконувався ряд госпдоговірних тем, пов’язаних з дослідженням електрофізичних властивостей напівпровідників, діелектриків, оксидів в жорстких радіаційних полях. Остання робота в цьому напрямку виконана в 2015 р. «Дослідження транспортних властивостей носіїв заряду у напівпровідникових детекторах гамма-випоромінювання» (кер. Малець Є.Б., виконавці Литвинов Ю.В., Сергєєв В.М.).

Протягом 1985-1989 рр. каф. фізики являлась організатором в проведенні фізичних олімпіад з фізики серед педагогічних інститутів України. По результатам виконаних олімпіадних завдань формувалась збірна команда України (три призери), які приймали участь у Всесоюзній олімпіаді серед педагогічних закладів. В 1985 р. команда України (м. Рига зайняла друге місце, після команди Москви; 1986 р. (м. Вільнюс – перше місце), 1987 р. (м. Каунас – третє місце), 1988 р. (м. Шуляй – третє місце). Заслуга викладачів кафедри в успішному виступі команди України полягала в правильному відборі претендентів на заключний етап (керівники команди Малець Є.Б., Мялова О.М. (1987 р.). В 1996-1997 р. на базі кафедри проводилась обласна олімпіада з фізики  для школярів.

На кафедрі проводились і ведеться робота по втіленню сучасних вимірювальних технологій в фізичний навчальних експеримент. В цьому напрямку викладачі і студенти кафедри приймали участь в апробації нових засобів проведення лабораторних робіт з фізики та технічних дисциплін, які були сумісно розроблені з Харківським філіалом Київського торгово-економічного університету (проф. Павлюк В.А) і кафедри фізики ХНПУ (Малець Є.Б.) під назвою «Електроемітаційний комплекс для виконання лабораторних робіт». Протягом 2003-2014 на кафедрі фізики проводились розробки комп’ютерного комплексу для фізичного експерименту (автор Литвинов Ю.В.), який по своїм параметрам значно перевищував відомі на той час аналогічні пристрої, як вітчизняні так і зарубіжні.


Дипломи, які отримані від МОНУ під час огляду на різних виставках , присвячених новітнім розробкам в сфері фізичного експерименту 

Нагороди, отримані за універсальний комп’ютерний комплекс     «Експериментатор». 

Доцент кафедри фізики Литвинов Ю.В. дає пояснення щодо функціональних можливостей комп’ютерного вимірювального комплексу «ITM лабораторія»  на міжнародній виставці «Інноватика в освіті» 2006 р. м. Київ. 

проф. Каданер Л.І.

(зав. каф. 1962 - 1982 рр.) 

Кафедра хімії як самостійна структурна одиниця почала своє існування з вересня 1949 року. До цього всі хімічні дисципліни викладалися при кафедрі ботаніки біолого-географічного факультету, який було засновано у Харківському педагогічному інституті у 1938 році.

Завідувачем кафедри хімії в той час була кандидат хімічних наук, доцент Нагорна Н.О., разом з нею працювали доценти Шаферштейн І.Я., Толмачов В.М., асистент Кириленко Л.Ф., ст. викладач Павловська М.Є., ст. лаборанти Лиман Ф.Б., Соколова Н.С.

У 1956 році кафедру було ліквідовано у зв’язку з реорганізацією інституту в педагогічний інститут фізичного виховання і з 1958 по 1960 рр. хімічний цикл дисциплін входив до складу кафедри анатомії і фізіології людини, а з 1960 по 1962 рр. існувала самостійна хімічна секція.

У 1962 році кафедра відновила свою роботу як структурна одиниця, завідувачем кафедри з 1962 по 1982 рр. був доктор технічних наук, заслужений діяч науки і техніки, професор Каданер Л.І.

Під його керівництвом на кафедрі хімії створено наукову школу електрохімії: одержано 36 авторських свідоцтв на винахід, видано 10 монографій. Найважливіші з монографій такі: Л.И. Каданер «Новейшие достижения гальваностегии» (1951); «Защитные пленки на металлах» (1956); «Электрические поля в электролизерах» (1959); «Равномерность гальванических покрытий» (1961р.); «Гальваностегия» (1964); «Электроосаждение благородных и редких металлов» (1968, 1974); «Справочник по гальваностегии» (1986). Видано 6 підручників і 8 навчальних посібників для вчителів і студентів, деякі з них такі: Л.І. Каданер. Фізична і колоїдна хімія (1971, 1983); Л.І. Каданер. Фізична і колоїдна хімія. Практикум (1977); Л.І. Каданер, А.О. Щокіна. Досліди з електрохімії в середній школі. Методичний посібник для вчителів (1970); С.М. Ємельяненко, Л.І. Каданер, О.А. Комарова. Хімія і біологічна хімія: Практикум (1988); Л.І. Каданер, Г.М. Ярмоленко. Екологічна освіта і виховання учнів при вивченні хімії. Посібник для вчителя (1990).

Опубліковано більше 500 наукових робіт з таких проблем, як: електрохімічне розчинення і осадження дорогоцінних та рідкісних металів та їх сплавів, дослідження впливу попередньої пасивації на корозійну стійкість гальванічних покрить, вивчення розподілу струму і металу на електродах, фізичного і математичного моделювання електрохімічних систем із наступним виходом на автоматичне управління хімічними процесами. Чотири процеси – дозоване травлення, паладіювання в сульфаматних електролітах, проточне хромування та родіювання ввійшли в галузевий стандарт радіотехнічної промисловості, і сьогодні кафедра плідно працює в цьому напрямку. Поряд з цим з 1994 по 2000 рр. доктор хімічних наук, член-кореспондент Інженерної Академії наук України, проф. Макаревич І.Х. очолював дослідження з синтезу, властивостей та застосування природних сполук.

З 1982 по 1985 рр. кафедрою хімії завідувала канд. хім. наук, доцент Хижняк Н.Д.

доц. Слюсарська Т.В.

 (зав. каф. 1985-2001 рр.) 

З 1985 по 2001 рр. – кафедрою хімії завідувала канд. хім. наук, доцент Слюсарська Тамара Вікторівна.

Закінчила в 1964 році Харківський державний університет імені О.М.Горького, нині Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна.

Тема кандидатської дисертації – «Дослідження процесів анодного розчинення та катодного осадження паладію в нітритно-хлоридних електролітах» (Захист у 1972 р. Місце захисту: Вільнюський державний університет імені В. Капсукаса).

Має нагороди: «Відмінник народної освіти» (1979 р.), «Відмінник освіти України» (2005 р.).

Основні напрямки наукових досліджень:

Під її керівництвом кафедру хімії було включено як співпошукача проблеми «Удосконалення змісту методів навчання і виховання в загальноосвітній школі», яка була складовою частиною найважливіших досліджень в області педагогічних наук, що координувались Академією педнаук СРСР. Протягом 1987-1991 pp. викладацький колектив кафедри разом зі студентами старших курсів виконували тему «Самостійна робота учнів на уроках хімії. Формування практичних навичок у учнів в процесі виконання хімічного експерименту».

У той же час кафедра хімії була провідною в виконанні теми «Розробка і впровадження технологічних процесів нанесення металевих і неорганічних покрить, які забезпечують підвищення надійності виробів і зниження матеріалоємкості». В виконанні цієї теми брали участь 7 вузів України і вона увійшла до найважливіших досліджень АН УРСР, а організацією, яка координувала її, став Харківський державний педагогічний інститут ім. Г.С. Сковороди. Колектив дослідників кафедри уже в 1990 році було нагороджено срібною медаллю ВДНГ СРСР за виставку «Ресурсозберігаючі технології з використанням вторинної сировини».

Слюсарська Т.В. проводить лабораторне заняття зі студентами першого набору хіміків-біологів

 (1962 р.) 

Доц. Слюсарська Т.В. ознайомлює учнів ЗОШ № 109 з сучасним хімічним обладнанням. 

В період 1991-1993 pp. в області технічної електрохімії виконувались дослідження процесів електроосадження благородних металів і їх сплавів, а також сплаву цинк-титан, впливу пасивації основи та імпульсного струму на якість електролітичних осадів металів і сплавів, розроблялись сучасні методи контролю якості покрить і ін.

Велику увагу Слюсарська Т.В. приділяла роботі зі студентами.

Доц. Слюсарська Т.В. протягом багатьох років — куратор секції хімії Харківського територіального відділення МАН, член жюрі 3-го етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту НДР учнів-членів МАН.

Автор 155 наукових та методичних праць, в тому числі 4 авторських свідоцтва на винахід і 3 навчальних посібника та дві монографії у співавторстві.


Доц. Святська Т.М.

(зав. каф. 2001-2010 рр.) 

З 2001 по 2010 рр. кафедрою хімії завідувала канд. хім. наук, доцент Святська Тамара Миколаївна.

Закінчила в 1976 році Харківський державний університет імені О.М.Горького, нині Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна.

Тема кандидатської дисертації – «Дисоціація і електропровідність натрієвих  солей тіокислот фосфору в неводних розчинниках» (захист у 1987 р.).

Має нагороди - знак «Відмінник освіти України» ( нагороджена у 2004 р.).

Основні напрямки наукових досліджень:

Проф. Свєчнікова О.М. (зав. каф. з  2010 р 


З 2010 року до 2021 року кафедру хімії очолювала доктор хім. наук, професор Свєчнікова Олена Миколаївна.

Закінчила в 1970 році Харківський державний університет імені О.М.Горького, нині Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна.

Тема докторської дисертації – «Реакційна здатність, звязок структура – біологічна активність та використання похідних N-фенілантранілової кислоти та акридину» (захист у 1999 р.).

Понад 35 років свого життя присвятила педагогічній праці, всі ці роки викладала хімічні дисципліни (аналітичну хімію, органічну хімію, загальну хімію тощо) у  закладах вихої освіти.

Напрями наукових досліджень: дослідження реакційної здатності біологічно активних органічних сполук, встановлення кількісних співвідношень структура – біологічна активність та QSAR – аналіз в ряду похідних N-фенілантранілової кислоти та акридину; кількісний аналіз органічних сполук.

Автор понад 250 наукових і навчально-методичних праць, серед  них більш 20 навчальних посібників, 8 патентів на винахід. Підготувала 2 кандидатів наук.

У сучасних умовах кафедра приділяє велику увагу науково-методичній роботі у напрямку удосконалення методики викладання фізичних і хімічних  дисциплін у закладах освіти та активізації пізнавальної діяльності студентів і учнів, формуванню ключових компетентностей та вмінь застосування теоретичних знань для вирішення завдань експериментального характеру при навчанні фізики і хімії. Вивчається також застосування системно-інтегрованого підходу при удосконаленні навчального процесу.

Масич Віталій Васильович, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри фізики і хімії

На даному етапі кафедра фізики і хімії займається окремими питаннями технологічності освіти, зокрема, поєднанням в навчальному процесі елементів науково-дослідної роботи з програмним курсом. Даний напрямок підкріплюється діяльністю завідувачем кафедри фізики і хімії доктором педагогічних наук, професором Масичем Віталієм Васильовичем, який має певний досвід в цьому секторі роботи.