Розвиток критичного мислення

Розвиваємо у дітей критичне мислення

 

      Часто дітей вчать чинити так, як їм кажуть дорослі, і ніяк інакше. Але рано чи пізно дитині необхідно буде приймати рішення, зважуючи всі "За" і "Проти". Саме тому навчити дитину критично мислити – завдання дорослих і, насамперед,  батьків.

      Навіщо необхідно розвивати критичне мислення? Чим старшою стає дитина, тим частіше їй необхідно приймати важливі рішення самостійно: яку професію обрати, з ким пов'язати свою долю, куди вкласти свої грошові заощадження і т. д. Саме тому дитині ще з дошкільного віку необхідно допомагати в розвитку цієї навички, Чи можна навчити дитину критично мислити в повсякденному житті? Звичайно ж так! Сьогодні ми розповімо, як це зробити. Навички критичного мислення можна і потрібно розвивати вдома. І батьки в цій справі є кращими вчителями.

      Радимо використовувати такі вправи для розвитку критичного мислення:

1. Відповідайте питаннями на питання. Діти — це маленькі "Чомусики". Вони завжди і скрізь ставлять питання, і цим можна скористатися для вирішення нашого завдання. Якщо дитина задала вам питання "Чому?", не поспішайте давати їй правильну відповідь. Запитайте у неї: "А як ти вважаєш, чому?". Таким чином дитина буде висувати гіпотези, зважувати всі "За" і "Проти". Одним словом – мислити.

2. Завжди і скрізь міркуйте. Граючи вдома, гуляючи у дворі, в транспорті – завжди міркуйте. Наприклад: "Чому на деревах листя рухається?", "Чому на дорогах калюжі?" і т. п. Також допоможіть дитині усвідомити, якими можуть бути наслідки її вчинків. Наприклад, дитина хоче відразу після школи піти гуляти. Почніть з нею міркувати логічно: "Якщо ти підеш гуляти відразу після школи, то тобі доведеться робити уроки пізно ввечері. Якщо тобі доведеться робити уроки пізно ввечері, то ти пізно ляжеш спати і не виспишся. Якщо ти не виспишся, то ти будеш засинати на уроках і не будеш чути, що каже вчитель". Таким чином дитина буде вчитися будувати причинно-наслідкові зв'язки.

3. Грайте, де б ви не були. Грайте завжди, коли є така можливість: у громадському транспорті, в черзі до лікаря, по дорозі до школи.

Ось декілька прикладів ігор:

● "Подібності та відмінності": спробуйте знайти з дитиною подібності та відмінності якого-небудь предмета чи явища.

● "Один зайвий": назвіть 3-4 предмета і попросіть дитину знайти один зайвий, при цьому обґрунтовуючи свій вибір.

● "Компот і суп": розкладіть перед дитиною овочі та фрукти і попросіть розкласти їх по тарілках "Для компоту" та "Для супу".

● "Продовж ряд": ви називаєте дитині декілька об'єднаних загальною ознакою предметів і просите продовжити фразу. Наприклад: "Огірок, морквина та капуста – це... (овочі)". Граючи в такі ігри, дитина буде не тільки добре проводити час, а й розвивати спостережливість, вчитися аналізувати і давати оцінку явищам.

4. Розвиток критичного мислення за допомогою настільних ігор. Розвивати критичне мислення можна за допомогою настільних ігор:

● "Кмітливе щеня": дитина повинна знайти пари з протилежними картинками: високо — низько, яскраво — тьмяно, довгий — короткий і т. д.

● "Маленький логік": завдання дитини – скласти логічні ряди, розподілити предмети за змістовими категоріям, виділяючи зайве.

● "Пори року": дитина повинна зіставити пори року, погодні явища з їх основними ознаками.

● "Я кактус?": гра, в якій дитина повинна за допомогою жестів і міміки показати те, що зображено на фішці.

● "Хто де живе?": завдання дитини зіставити тварин з їх будиночками

      Граючи в ці ігри, ускладніть умови. Попросіть дитину міркувати вголос, чому вона робить саме так, а не інакше. Почніть допомагати дитині розвивати критичне мислення з самого дитинства, Підтримуйте її цікавість і допомагайте шукати відповіді на питання, що виникають. 


Критичне мислення – запорука пізнання

П'ять простих та ефективних способів розвитку навичок критичного мислення в дитини

Критичне мислення – це один з тих вражаючих термінів, над якими люди часто ламають голову. Чи є критичне мислення новим видом мислення? Які його особливості? Чи можуть батьки навчити своїх дітей критично мислити?

Критичне мислення – це, по суті, певний підхід до мислення; це набір навичок, який включає в себе використання різних способів розумової діяльності (операцій мислення), таких як аналіз і синтез, порівняння й абстрагування та інші, що застосовуються для формулювання обґрунтованих висновків та оцінок.

Насамперед, критичне мислення передбачає уважне й шанобливе ставлення до фактів. Ви коли-небудь чули, як хтось робить поспішне судження або як доказ правоти свого висновку наводить лише один сюжет з телепрограми? Критично мислячі люди не квапляться з висновками. Це означає, що вони розглядають усю доступну інформацію й оцінюють її критично, перш ніж зайняти власну позицію. Критично мислячі люди відкриті й не упереджені, вони поважають думки інших людей, навіть якщо не згодні з ними.

Критичне мислення передбачає:

​Розвивати критичне мислення в дітей можна за допомогою таких способів:

1. Питайте та спостерігайте

Часом ми звикаємо постійно казати дітям про те, що їм треба робити, і до дрібниць пояснюємо будь-які цікаві для них теми. Однак найефективніша стратегія розвитку мислення передбачає постановку відкритих запитань («Як ти думаєш, чому він вчинив саме так?») і спостереження («Дивовижно, подивися, як розквітає це дерево»). Коли розмова відкрита, дитині доводиться більше думати. Образно кажучи, ви кидаєте дитині м'яч, а вона пасує його назад.

2. Питайте: «Звідки ти це знаєш?»

Це просте запитання допомагає дітям усвідомити їх власну здатність міркувати. Як тільки ваша дитина пояснить, звідки й чому вона знає що-небудь, прийміть її інформацію та продовжуйте ставити запитання, що розкриватимуть її припущення. Навіть якщо ваша дитина щось розуміє неправильно, ваші запитання допоможуть їй дійти істини. Якщо казати дітям, що вони помиляються, це одразу ж паралізує їх мислення.

3. Обговорюйте переконливі й непереконливі аргументи

У міру дорослішання дітей оточуючі люди постійно будуть наводити їм аргументи і в чомусь переконувати – по телебаченню, у журналах, на дитячому майданчику й навіть удома. Тому якщо інша дитина на перерві наказує вашій дитині віддати їй гроші, бо «так тут заведено», допоможіть своїй дитині сформулювати, чому такий аргумент поганий.

4. Повторюйте: інформація не є істиною

Інформація – це просто інформація, лише люди можуть перетворити її на знання. Коли ваша дитина перейде в середні класи й візьметься за вирішення складніших завдань, допоможіть їй зрозуміти, що жоден веб-сайт, телевізійна передача або стаття самі по собі не можуть дати їй повну та правдиву інформацію про питання, які її цікавлять. Як тільки ваша дитина почне детальне вивчення й дослідження, допоможіть їй визначитись і вибрати потрібні джерела. Попросіть сформувати її власну точку зору, засновану на доказах, а не тільки на емоціях.

5. Проявляйте повагу до опонентів

Якщо ви не згодні з позицією або думкою іншої людини, поясніть, чому ви не згодні, але намагайтесь не ображати опонента. Демонструйте повагу до людей, чиї ідеї відрізняються від ваших, тоді це допоможе дитині зрозуміти, що можна мислити критично і при цьому успішно соціально взаємодіяти з іншими людьми.