ПРАЦІВНИКИ КАФЕДРИ

 

Тронько Тетяна Володимирівна

з а в і д у в а ч     к а ф е д р и

ГАРАНТ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ "СЕРЕДНЯ ОСВІТА (ІСТОРІЯ)" ПЕРШОГО (БАКАЛАВРСЬКОГО) РІВНЯ ВИЩОЇ ОСВІТИ

КАНДИДАТ ІСТОРИЧНИХ НАУК, ДОЦЕНТ

У 1984 році закінчила історичний факультет Полтавського державного педагогічного інституту імені В.Г. Короленка з кваліфікацією учитель історії і суспільствознавства середньої школи.

Працювала вихователем групи подовженого дня у ЗОШ №13 м. Полтави. Згодом перейшла на роботу в Полтавський державний педагогічний університет імені В.Г. Короленка, де пройшла трудовий шлях від старшого лаборанта кафедри історії СРСР та УРСР до доцента кафедри всесвітньої історії та методики викладання історії. Із 2019 року - очолює кафедру.

У 2002 році у Запорізькому державному університеті захистила кандидатську дисертацію на тему «Діяльність органів державної влади в галузі жіночої середньої освіти в Наддніпрянській Україні другої половини ХІХ століття» (наук. керівник – доктор історичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України Лобурець В.Є.).

Викладає навчальні дисципліни: історія традиційного суспільства, історія слов’янських народів (друга половини ХVІІІ століття – початок ХХ століття), новітня історія слов’янства, нації та націоналізм у цивілізаційному вимірі всесвітньої історії. Здійснює факультетське керівництво педагогічними практиками студентів історичного факультету, працює над оновленням змісту й організації практики.

Досліджує суспільно-політичну історію слов’янських народів у добу становлення та розвитку індустріального суспільства, розвиток благодійництва, історію освіти та методику викладання історії у вищій школі.  


 

Порох Наталія Василівна

КАНДИДАТ ІСТОРИЧНИХ НАУК, ДОЦЕНТ

У 1981 році закінчила історичний факультет Харківського державного університету імені О.М. Горького. Здобула кваліфікацію викладача історії і суспільствознавства.

Кандидатська дисертація - "Розвиток історичного краєзнавства на Полтавщині (кінець 50-х - 80-х рр. ХХ ст.)" захищена на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.051.10 в Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна 15.03.2002 року.

З вересня 1982 року працює в Полтавському педагогічному університеті на посадах: асистента, старшого викладача, доцента кафедри всесвітньої історії та методики викладання історії. 

Викладає навчальні дисципліни: історія Середньовічного Сходу; нова і новітня історія країн Азії та Африки; спецкурс "Політичні проблеми посткомуністичних держав".

Досліджує історію політичних систем та політичних культур країн Сходу.

 

Вільховий Юрій Віталійович

ГАРАНТ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ "СЕРЕДНЯ ОСВІТА (ІСТОРІЯ)" ДРУГОГО (МАГІСТЕРСЬКОГО) РІВНЯ ВИЩОЇ ОСВІТИ

КАНДИДАТ ІСТОРИЧНИХ НАУК, ДОЦЕНТ

У 1996 році закінчив історичний факультет Полтавського державного педагогічного інституту імені В.Г. Короленка. Здобув кваліфікацію вчителя історії і географії. Кандидатська дисертація  "Політика радянської держави щодо протестантських церков в Україні (середина 40-70-их років ХХ ст.)"  захищена у Відділенні релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України (м. Київ).

З вересня 1996 року працює в Полтавському педагогічному університеті на посадах: асистента, старшого викладача, доцента кафедр історії України, спеціальних історичних дисциплін і географії, географії і краєзнавства, всесвітньої історії та методики викладання історії, заступника відповідального секретаря приймальної комісії (1998-2002 роки), заступника декана історичного факультету з виховної роботи (з 2008 року).

Викладає основні навчальні курси: "Новітня історія країн Європи і Америки", "Глобальні проблеми сучасного світу", "Типологія релігійних систем світу", "Актуальні проблеми теорії етносу", "Етнографія слов'янських народів", "Актуальні проблеми всесвітньої історії ХХ-ХХІ ст."

Коло наукових інтересів: історія протестантизму в Україні, державно-церковні взаємини в Україні у ХХ – поч. ХХІ, походження українського народу, розвиток давніх світоглядних уявлень і вірувань слов’янських народів, етногенез і етнічна історія слов’янства, розвиток партійно-політичних систем в країнах Європи і Америки новітнього часу, проблематика Першої і Другої світових воєн, язичницька міфологія народів світу (стародавні слов’яни, греки, кельти); народні вірування і світоглядні уявлення українців; розвиток неорелігій світу і України у другій половині XX —початку XXI століття.  

 

 

Год Наталія Володимирівна

КАНДИДАТ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК, ДОЦЕНТ

У 2001 році закінчила Полтавський державний педагогічний університет імені В.Г. Короленка, здобула кваліфікацію вчителя історії. 

Кандидатська дисертація - "Моральне виховання особистості в педагогічній системі гуманіста Еразма Ротердамського" захищена в Полтавському державному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка в 2009 році. Спеціальність 13.00.01. - загальна педагогіка та історія педагогіки. 

У 1995 - 2002 роках року працювала в університеті на посаді керівника гуртка розкрою і пошиття верхнього жіночого одягу; у 2002 - 2005 роках - учитель історії середньої школи №17 міста Полтави; у 2006 - 2009 роках - аспірант, із 2009 року - старший викладач, із 2011 року - доцент кафедри всесвітньої історії та методики викладання історії університету.

Викладає нову історію країн Європи та Північної Америки, історію країн Латинської Америки.

Досліджує історію освіти в країнах Північної і Центральної Європи XV – XVI століть. 

 

 

Лахно Олександр Петрович

КАНДИДАТ ІСТОРИЧНИХ НАУК, ДОЦЕНТ

Закінчив Новосанжарський НВК, Полтавська обл. (1996), історичний факультет (2002), аспірантуру (2006) Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. 

У 2008 році захистив кандидатську дисертацію на тему: "Опозиція в євангельсько-баптистському русі в УРСР (середина 40-х — 80-ті роки ХХ століття) 

У Полтавському державному (національному) педагогічному університеті імені В. Г. Короленка працює з 2002: асистент (2002-2006), ст. викладач (2006-2009), доцент (з 2009) кафедри всесвітньої історії та методики викладання історії. 

Коло наукових інтересів: історія слов’янських народів, релігієзнавство, етнографія, етнологія. 

 

Лобода Дмитро Олександрович

ДОКТОР ФІЛОСОФІЇ, СТАРШИЙ ВИКЛАДАЧ

У 2013 році вступив до інституту історії, міжнародних відносин і соціально-політичних наук Луганського національного університету імені Тараса Шевченка. Із 2014 до 2018 року продовжував здобуття вищої освіти в стінах Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка. Магістр середньої освіти (Історія), вчитель історії, викладач історії.

У студентські роки обіймав різні посади в органах студентського самоврядування - голови студентського сенату історичного факультету, голови студентської ради університету. З 2019 року працював на кафедрі на посаді старшого лаборанта, асистента. Із 2021 року - начальник навчально-методичного відділу університету, а з лютого 2022 року - старший викладач кафедри (за сумісництвом).

У 2022 році у ПНПУ імені В. Г. Короленка захистив дисертацію для здобуття ступеня доктора філософії на тему "Виховання "ідеального правителя" у філософсько-педагогічній спадщині мислителів європейського Відродження XIV - XVI століть" за спеціальністю 011 Освітні, педагогічні науки. 

Стипендіат Фонду Віктора Пінчука "Завтра.UA" (2017), Наукового товариства імені Тараса Шевченка в США (2018), обласної стипендійної програми імені Героя Небесної Сотні - Ігоря Сердюка (2018).

Викладає курси історії Азії та Африки, середньовічної і новітньої історії світу.

Коло наукових інтересів: історія елітарної освіти, військова історія, медієвістика, орієнтологія.

Рибачук Віктор Олексійович

СТАРШИЙ ВИКЛАДАЧ

Закінчив хорове відділення Кам’янець-Подільського культурноосвітнього училища з відзнакою в 1978 році. Закінчив історичний факультет Київського державного університету імені Т.Г. Шевченка (1984, з відзнакою).

Із 1984 в Полтавському державному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка (нині – національний педагогічний університет) працює на посадах асистента (з 1984) та старшого викладача (з 1996) кафедри загальної історії (нині – всесвітньої історії та методики викладання історії). У 1991-1994 роках навчався в цільовій аспірантурі на кафедрі філософії Української академії аграрних наук у м. Києві, проходив стажування на кафедрі історії Стародавнього світу Московського державного університету. 

Основні навчальні дисципліни, які він викладає - це історія Стародавніх Греції та Риму та історіографія всесвітньої історії.

 

Петренко Ірина Миколаївна

ДОКТОР ІСТОРИЧНИХ НАУК, ПРОФЕСОР

У 2000 році закінчила історичний факультет Полтавського державного педагогічного університету імені В.Г. Короленка, одержала кваліфікацію учителя історії і і культурологічних дисциплін.   

Працювала вчителем історії у ЗОШ №29 м. Полтави. У 2003 році перейшла на роботу в Полтавський університет економіки і торгівлі (тоді – Полтавський університет споживчої кооперації України), де пройшла трудовий шлях від асистента, старшого викладача, доцента, професора до  завідувача кафедри педагогіки та суспільних наук.

У 2003-2005 роках навчалася в аспірантурі на історичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У 2005 році здобула ступінь кандидата історичних наук зі спеціальності 07.00.01. – історія України (тема дисертації «Церковнопарафіяльні школи Лівобережної України в системі освітньої урядової політики царської Росії (1884-1917 рр.»). У 2008 році отримала вчене звання доцента.

Протягом 2009-2011 років навчалася в докторантурі на історичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У 2011 р. захистила докторську дисертацію на тему «Шлюбно-сімейні відносини в православній повсякденній культурі Росії XVIII ст.» (за спеціальністю 07.00.02. – всесвітня історія). У 2014 році отримала вчене звання професора.

Має грамоти Полтавської міської та обласної рад, Департаменту освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації. 

Викладає навчальні дисципліни: «Методологія та організація наукових досліджень», «Історичне краєзнавство у закладах освіти», «Історія європейської та євроатлантичної інтеграції».  

Сфера наукових інтересів: соціальна історія, гендерна історія, біографістика, історія повсякдення, історія освіти, історичне краєзнавство, історія Православної Церкви.

Є авторкою 10 монографій (з яких три – колективні), понад 350 наукових публікацій та кількох навчально-методичних посібників (у співавторстві), низки енциклопедичних довідок.

Лауреатка Міжнародного молодіжного конкурсу наукових робіт «Полтавська битва в геополітичних вимірах сьогодення» і дипломантка Всеукраїнського пошукового конкурсу «У нас одне коріння».  

Лауреат премії імені Самійла Величка, премії Президента України для молодих вчених.

Член Української асоціації дослідників жіночої історії, член Харківського історико-філологічного товариства, громадської організації  «Всеукраїнська асамблея болгар України». Член Національної спілки краєзнавців України.

Член редакційних колегій фахових часописів «Історична пам’ять: збірник Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка» (м. Полтава), «Вчені записки Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського. Серія: Історичні науки» (м. Київ), «Краєзнавство» (м. Київ).  

Була членом одноразових рад із захисту дисертацій на здобуття ступеня доктора філософії. Виступає як опонент на захисті дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філософії і доктора наук.   

Бере участь у роботі міжнародних, всеукраїнських і регіональних наукових та науково-практичних конференціях.

 Має міжнародні стажування у Німеччині і Болгарії.

Член робочої групи з розробки Стратегії регіонального розвитку Полтавської області на 2021-2027 роки. Відповідальний секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України. 

 

Ткаченко Альона Юріївна

СТАРШИЙ ЛАБОРАНТ 

З 2019 по 2023 рік навчалася в Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка за спеціальністю 014.03 Середня освіта (Історія). Отримала диплом першого (бакалаврського) рівня вищої освіти.

Коло наукових інтересів: історія мистецтва, "корейська хвиля" в контексті взаємодії культур Сходу та Заходу, етнонаціональні релігії.