Центр історико-антропологічних досліджень

З ініціативи Центру історико-антропологічних досліджень Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка підготовлена й опублікована колективна монографія «Розчаклування недуги: локальна традиція, “старі” хвороби та “нова” медицина в Україні XVIII–XIX ст.» (Харків: Видавець Олександр Савчук, 2021, 352 с.). Її науковими редакторами стали доктори історичних наук – Ігор Сердюк (ПНПУ імені В. Г. Короленка) і Володимир Маслійчук (Національний університет «Києво-Могилянська академія»).

У межах виконання наукової теми «Дитина й дитинство в правовому регулюванні, релігійних нормах та народних уявленнях середньовічної і ранньомодерної України» Центр історико-антропологічних досліджень Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка підготував і видав бібліографічний покажчик «Дитина й дитинство в середньовічному та ранньомодерному соціумі» (Київ: К.І.С., 2020). Його впорядкували професор кафедри історії України Ігор Сердюк, асистентка Анастасія Момот й аспірантка спеціальності 023 «Історія та археологія» Анастасія Подгорна. Рецензентами видання стали доктори історичних наук Олександр Лук’яненко з ПНПУ імені В. Г. Короленка та Володимир Маслійчук з Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Доктор політології, доцент кафедри міжнародних відносин і регіональних досліджень Інституту політичних досліджень і адміністрації Краківського педагогічного університету імені Комісії національної освіти Матеуш Камьонка пройшов стажування на кафедрі історії України Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. Програма підвищення кваліфікації передбачала проведення аудиторних занять для магістрантів й аспірантів спеціальності 032 Історія та археологія.

Бібліотека Центру історико-антропологічних досліджень, що діє при кафедрі історії України, суттєво поповнилася новими виданнями. Це велика підбірка книг відомого інтелектуального видавництва «Дух і літера», котра включає видання джерел, переклади важливих досліджень гуманітарного спрямування, есеїстику. Ініціатором поповнення бібліотеки стала громадська організація «Нова Полтава», яка традиційно підтримує просвітницькі, наукові та інтелектуальні заходи у нашому місті та є партнером Центру.

Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка уклав договір з Національним фондом досліджень України про виконання наукового дослідження за рахунок державного фінансування. На підставі рішення наукової ради фонду грантову підтримку здобув проєкт «Якість життя та демографічні характеристики населення Наддніпрянської України другої половини XVIII – початку XIX ст.» під керівництвом доктора історичних наук, професора кафедри історії України Ігоря Сердюка. Дослідження виконуватимуть на базі Центру історико-антропологічних досліджень ПНПУ імені В. Г. Короленка. Виконавцями проєкту є асистентка кафедри історії України Анастасія Момот та аспірантки спеціальності 032 «Історія та археологія» Анастасія Подгорна й Світлана Дудка. Також над темою працюватимуть учені з Інституту історії України НАН України, Національного університету «Києво-Могилянська академія» та Київської школи економіки.

2 червня 2020 року, професор кафедри історії України Юрій Волошин та наукова співробітниця центру історико-антропологічних досліджень Анастасія Момот, провели для вчителів історії Всеукраїнський онлайн-семінар: «Усна історія як метод і джерело», організований чеською громадською організацією «Асоціація з міжнародних питань» (АМО) при підтримці МЗС Чеської Республіки.


6 червня 2019 р. у межах просвітницького проекту Полтавського історичного товариства «Науковці про історію та сучасність доступною мовою» відбулася презентація нової книжки професора ПНПУ імені В. Г. Короленка Юрія Волошина «Козацька феміда: ґродське судочинство в Гетьманщині». Ця праця з’явилася як продовження попереднього дослідженням історика – «Козаки і посполиті: міська спільнота Полтави другої половини ХVІІІ століття», яке побачило світ 2016 р. у київському видавництві «К.І.С.». Презентоване дослідження увиразнює особливості життя полтавців часів Гетьманщини. Модерував захід доцент кафедри історії України ПНПУ Ігор Сердюк.

Центр історико-антропологічних досліджень і Центр дослідження полтавської журналістики 27 травня 2019 р. провели в ПНПУ імені В. Г. Короленка спільний захід. Це була презентація-дискусія «Чому не варто боятися фемінізму» за участі відомої науковиці, кандидатки соціологічних наук, доцентки Національного університету «Києво-Могилянська академія» Тамари Марценюк. Дослідниця вже не вперше відвідує наш університет. 2017 р. вона брала участь у семінарі «Історія. Ґендер. Сексуальність. Полтава», у межах якого прочитала лекцію «Ґендер, нація, революція».

8–9 квітня 2019 р. у Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка відбувся міжнародний методологічний семінар «Кліометрія та історія родини в Центрально-Східній Європі ранньомодерного часу». Його співорганізаторами виступили Центр історико-антропологічних досліджень нашого університету, Київська школа економіки та факультет історії Варшавського університету.

1 та 2 листопада 2018 року гостем ПНПУ імені В. Г. Короленка був Сергій Плохій – професор, директор Українського наукового інституту Гарвардського університету, один з провідних спеціалістів з історії Східної Європи у Північній Америці. Широкому загалу Сергій Плохій відомий насамперед як автор історичного бестселеру “Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності”, за яку науковець був удостоєний Шевченківської премії. Окрім того, американський історик є автором низки важливих праць про Україну, як то: “Козацький міф. Історія та націєтворення в епоху імперій”, “Наливайкова віра: козацтво та релігія в ранньомодерній Україні”, “Походження слов’янських націй. Домодерні ідентичності в Україні, Росії та Білорусі”.

Центр історико-антропологічних досліджень ПНПУ імені В.Г. Короленка, Полтавське історичне товариство і сайт historians.in.ua організували та провели серію наукових заходів «Історія. Ґендер. Сексуальність. Полтава» (3-4 квітня 2018 р.). Вони вже стали традиційними для вишу. А цього разу ще й були приурочені до 100-ліття від заснування історико-філологічного факультету в Полтаві.