Lekcja 6 27.04.2020r.

KOCHANI UCZNIOWIE!

Wspólnymi siłami zakończyliśmy dział „Tkanki i organy roślinne” Bardzo dziękujemy Wam za współpracę.

Zanim przejdziemy do nowego, ostatniego działu, kilka cennych spostrzeżeń i informacji.

1.Wszystkie notatki i prace zadane do wykonania, powinny być zapisane w zeszycie.

2.Jeśli do wykonania była karta pracy, powinna być wklejona do zeszytu.

3.Niezależnie od tego, kiedy wrócimy do szkoły (czy w tym, czy w następnym roku szkolnym), do omawianych treści powrócimy, należy też spodziewać się kontroli zeszytów oraz waszych wiadomości i umiejętności.

4.Bardzo prosimy o pracę SAMODZIELNĄ - to droga do sukcesu.

Na dzisiejszej lekcji rozpoczynamy nowy dział- już ostatni w tym roku szkolnym

„RÓŻNORODNOŚĆ ROŚLIN”

Zapiszcie w zeszycie temat lekcji, cele i datę

Temat: Mchy – pierwsze rośliny lądowe

Cele: poznasz środowisko życia mchów, budowę i ich cechy oraz znaczenie mchów w przyrodzie i dla człowieka

1.Środowisko życia mchów

Poszukajcie mchów w swoim najbliższym otoczeniu np. na: pniach, gałęziach drzew (nie mylcie ich z porostami), na kamieniach, na murach, w miastach nawet rosną w wąskich szczelinach pomiędzy kostka brukową. Pamiętajcie, że mchy lubią cieniste i wilgotne miejsca, więc jeśli będziecie w lesie, to na pewno znajdziecie różne gatunki – właśnie poznaliście środowisko życia mchów.

2.Budowa mchu

Przeczytajcie w podręczniku na s.116- tekst dotyczący budowy mchów, obejrzycie rysunek.

Narysujcie podobny okaz mchu w zeszycie, zgodnie z wymaganiami sporządzania rysunku na lekcji biologii - z lewej strony rysunek, z prawej podpisy organów mchu i funkcje tych organów.

3. Cechy mchu

Zwróćcie uwagę na tekst w podręczniku również na s. 116- z lewej strony obok rysunku, tam są istotne 2 cechy mchu - zapiszcie je w zeszycie i zapamiętajcie.

4.Znaczenie mchów w przyrodzie i dla człowieka

Zanotujcie w zeszycie znaczenie mchów w przyrodzie i dla człowieka na podstawie tekstu w podręczniku s. 118-119. Spróbujcie dla utrwalenia wiedzy opowiedzieć o tym Rodzicom. Podyskutujcie z Rodzicami na temat znaczenia torfowców dla człowieka.

Wykonajcie notatkę w zeszycie według punktów 1-4. NOTATKI NIE PRZESYŁACIE !

Przed Wam długi weekend majowy– możecie wybrać się z rodzicami do lasu, nad jezioro. Zachęcamy do wspólnych spacerów i wypoczynku w środowisku naturalnym, a przy okazji do obserwacji mchów .

Zadanie dla chętnych: wykonanie doświadczenia według instrukcji umieszczonej w podręczniku na s.118. Zdjęcia, filmiki, rysunki (forma dowolna) z przebiegu doświadczenia wraz wynikami i wnioskami należy przesyłać w terminie od 4 do 8 maja 2020 r. - PROSIMY PRZESTRZEGAĆ TERMINU.

Życzymy powodzenia.